Reklama
Rozwiń

Wróciły targi ITB Berlin. 5500 wystawców ze 161 krajów

Ruszyły wczoraj największe i najbardziej prestiżowe targi turystyczne na świecie, ITB Berlin. Odbywają się w dawnej formie bezpośrednich spotkań pierwszy raz po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Publikacja: 08.03.2023 00:41

Wróciły targi ITB Berlin. 5500 wystawców ze 161 krajów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Pierwszy też raz targi przeznaczone są wyłącznie dla wystawców i odwiedzających z branży turystycznej. Organizatorzy skrócili targi, zrezygnowali z dwóch dni przeznaczonych dla zwykłych odwiedzających.

Impreza, która potrwa do 9 marca, odbywa się pod hasłem przewodnim „Otwarte na zmiany”. Skupiła około 5500 wystawców ze 161 krajów.

Polskę reprezentuje około 50 wystawców – sześć regionów, siedem miast, kilkudziesięciu touroperatorów wyspecjalizowanych w organizowaniu turystyki przyjazdowej do Polski, a także sieci hoteli. Polska wystawia się w prestiżowym miejscu – nowej hali hub27, w której swoje stoiska mają między innymi partnerzy tegorocznego ITB, Gruzja, i Niemiecka Centrala Turystyczna. Są tu też Bułgaria, VisitCzechia i Cypr.

Rano polskie stoisko odwiedzili, w ramach wizytowania targów, burmistrzyni Berlina Franziska Giffey, prezeska i dyrektorka generalna Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) Julia Simpson, prezes Messe Berlin Dirk Hoffmann oraz szef największej organizacji przedsiębiorców turystycznych w Niemczech, DRV, Norbert Fiebig. Polskę reprezentowali ambasador w Niemczech Dariusz Pawłoś, wicedyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki Bartłomiej Karolczyk i prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke. Chociaż stało się tradycją, że do Berlina na targi przyjeżdżają także minister odpowiedzialny za turystykę i posłowie z kierownictwa sejmowej komisji sportu, kultury fizycznej i turystyki, tym razem ich zabrakło. Swoją nieobecność usprawiedliwiali koniecznością udziału w posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej

Targi ITTF Warsaw. Ciekawe tematy branżowych debat, prezentacji i konferencji

– Rynek niemiecki jest od lat dla polskiej turystyki najważniejszy, jeśli chodzi o przyjazdy turystów. W zeszłym roku do Polski przyjechało około 3 milionów turystów z Niemiec, czyli prawie tyle, ile przed pandemią – mówi w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl Szmytke. – A teraz jest dla nas jeszcze ważniejszy, ponieważ pandemia, warunki ekonomiczne i starania, by turystyka była zrównoważona spowodowały, że ludzie podróżują bliżej i na krócej. A to przecież Niemcy są jednym z najbardziej mobilnych społeczeństw na świecie.

– Do tego Polska jest w Niemczech chwalona za jakość usług w stosunku do ceny. Potwierdza to badanie gazety „Bild”, według którego Polska dostała najwięcej punktów ze wszystkich kierunków pod tym względem. Ważna jest też dostępność komunikacyjna Polski - z Berlina autostradą do Kołobrzegu jedzie się trzy godziny. Jeśli do tego dodamy, że turyści niemieccy lubią zwiedzać, uprawiać turystykę aktywną (rowery żaglówki, kajaki) i reperować zdrowie w polskich uzdrowiskach i hotelach z wellness, to zobaczymy, że ciągle jest to dla nas rynek z potencjałem – dodaje Szmytke.

– Potwierdza to moja dzisiejsza rozmowa z prezesem największego stowarzyszenia niemieckich przewoźników autokarowych, RDA. Po Włoszech i Francji Polska jest krajem, do którego jest organizowanych jest najwięcej wycieczek autokarowych z Niemiec. Stowarzyszenie to postanowiło w tym roku odbyć więc swój kongres w Krakowie. Przed tym wydarzeniem i po nim, jego uczestnicy będą zwiedzać Małopolskę podczas podróży studyjnych.

Czytaj więcej

Polska branża turystyczna na targach w Berlinie. "Wyjątkowo liczna reprezentacja"

Jak informują organizatorzy, na targach pojawiła się szczególnie duża reprezentacja wystawców z Bliskiego Wschodu, a także branży rejsów wycieczkowych i sektora technologii turystycznych

– W czasach wojny, kryzysów geopolitycznych i zmian klimatu międzynarodowa branża turystyczna koncentruje się na bezpośrednim spotkaniu i osobistym dialogu – mówi, cytowany w oficjalnym komunikacie dyrektor Messe Berlin Dirk Hoffmann. – Już przed pandemią nasi klienci i partnerzy prosili o zmianę charakteru targów na imprezę tylko branżową, dlatego tak pozytywnie zareagowali teraz na tę decyzję. Publiczność powitamy w Messe Berlin od 1 do 3 grudnia, kiedy odbywać się będzie Berlin Travel Festival na wystawie poświęconej rekreacji Boat & Fun Berlin.

Pierwszy też raz targi przeznaczone są wyłącznie dla wystawców i odwiedzających z branży turystycznej. Organizatorzy skrócili targi, zrezygnowali z dwóch dni przeznaczonych dla zwykłych odwiedzających.

Impreza, która potrwa do 9 marca, odbywa się pod hasłem przewodnim „Otwarte na zmiany”. Skupiła około 5500 wystawców ze 161 krajów.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Popularne Trendy
Hiszpańska turystyka na drodze do kolejnego rekordu. Na celowniku 100 milionów gości
Popularne Trendy
Barcelona stawia na kulturalnych turystów. „Nie ilość, ale jakość”
Popularne Trendy
Relaks nad morzem, gwarancja dobrej pogody, wygoda all inclusive - Polacy planują wakacje
Popularne Trendy
Na wycieczkę do sąsiadów - Słowackie regiony przygraniczne oferują unikatowe miejsca