Budżet państwa podpisany. Turystyka bez 50 milionów złotych

Tegoroczny budżet państwa przewiduje wzrost wydatków na promocję turystyki polskiej o 7,4 procent. To jednak pozorne zwiększenie. W innym miejscu rząd zredukował bowiem fundusze na ten cel o 50 milionów złotych.

Publikacja: 20.01.2025 08:16

Budżet państwa podpisany. Turystyka bez 50 milionów złotych

Foto: Filip Frydrykiewicz

W weekend prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową. Tym samym weszła ona w życie.

W ustawie budżetowej na rok 2025 przyjęto, że dochody budżetu państwa wyniosą 632,8 miliarda złotych, a wydatki – 921,6 miliarda złotych. Rząd założył, że wzrost PKB wyniesie 3,9 procent, a inflacja średnioroczna – 5 procent.

Na tym tle część przeznaczona na turystykę nie wygląda źle – ma ona dostać o 7,4 procent więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Chodzi o sumę 123,5 miliona złotych, z czego zasadniczą część – 96,5 miliona złotych – stanowi dotacja dla Polskiej Organizacji Turystycznej. Druga znacząca pozycja to suma 12,6 miliona złotych na dotacje na upowszechniania turystyki.

Czytaj więcej

Będzie 11 strategii dla turystyki. Na liście: rowery, konie, seniorzy i młodzież

Dla przypomnienia – w roku 2021 budżet na turystykę wyniósł w zaokrągleniu 72 miliony złotych, w 2022 roku 75 milionów złotych, w 2023 roku 110 milionów złotych, a w 2024 roku 114 milionów złotych. Jak to podsumował w pracach nad budżetem podczas spotkania z posłami komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys „ten progres jest widoczny, chociaż oczywiście zawsze niewystarczający”.

Co ciekawe, rząd zdecydował się jednocześnie zredukować wydatki na program promowania turystyki przez wydarzenia sportowe i samych sportowców. Program wymyślony i wdrożony jeszcze za czasów poprzedników, a konkretnie Kamila Bortniczuka (Zjednoczona Prawica) kiedy kierował on Ministerstwem Sportu i Turystyki, miał zapewnić co roku 60 milionów złotych na ten cel. W tym roku zostało z tej sumy w budżecie zaledwie 10 milionów złotych.

W tym samym czasie budżet w części „sportowej” kształtował się następująco: w 2021 roku 1,4 miliarda złotych, w 2022 roku 1,68 miliarda złotych, w 2023 roku 3,53 miliarda złotych, w 2024 roku 4,23 miliarda złotych, a w 2025 roku – 3,45 miliarda złotych (zmniejszenie budżetu wynika z mniejszych wydatków przewidzianych na kończący się program „Olimpia”).

Turystyka poza zainteresowaniami polityków

Charakterystyczne, że podczas prac w parlamencie posłowie (ani senatorowie) nie poświęcili wydatkom na turystykę więcej czasu. Skupili się na części dotyczącej sportu.

Poseł sprawozdawca, Krzysztof Grabczuk (Koalicja Obywatelska), odnotował jedynie z obowiązku, że „dochody z turystyki wzrastają, zatem dobrą rzeczą jest, że wzmacniamy i promujemy turystykę w naszym kraju. Chodzi o to, żeby po pierwsze zachęcić Polaków do turystyki wewnętrznej, by Polacy jak najczęściej odwiedzali również nasze regiony, ale też, by zachęcić turystów z zagranicy, by chcieli odwiedzać nasze regiony i tutaj zostawiać swoje środki finansowe”.

Czytaj więcej

„Turystyka to biznes, nie hobby” - branża turystyczna chce przejść ze sportu do gospodarki

– Wystarczy w internecie kliknąć, by się dowiedzieć, złotówka wydana na turystykę to ponad trzy złote zwrotu do budżetu – mówił z kolei poseł opozycji Marek Matuszewski (PiS). - Jeśli tak jest, to warto patrzeć na to rynkowo i więcej dać na POT, żeby oni to [promocję polskiej turystyki] rozkręcili, aby z tej złotówki te trzy złote albo więcej było tych środków.

Do tego wątku nawiązała też w posłanka Anna Krupka (PiS), była wiceminister sportu i turystyki. - Wszystkie dane światowe potwierdzają, że każda złotówka włożona w sport to jest pięć złotych – niektóre dane mówią nawet o ośmiu złotych – oszczędności w innych dziedzinach życia. Tak samo pieniądze, które my wydamy dzisiaj na promocję turystyki – te pieniądze wrócą do polskiego budżetu, wrócą również i do nas – przekonywała.

Nie będzie wzmocnienia finansowego promocji turystyki

Od lat trwa utyskiwanie, że promocja turystyczna Polski jest na szarym końcu w Europie (wydatki w przeliczeniu na mieszkańca kraju). Zwrócił na to uwagę minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Podczas spotkania w marcu 2024 roku z przedsiębiorcami turystycznymi i samorządowcami Pomorza Zachodniego zadeklarował, że jego celem jest zwiększenie wydatków na Polską Organizację Turystyczną „co najmniej trzykrotne”.

Czytaj więcej

Czy da się wypromować polską turystykę przez sport? Eksperci: Łatwo nie będzie

– Stawiam sobie cel, by ten budżet realnie wzrósł i to nie o dziesięć, dwadzieścia procent, ale co najmniej trzykrotnie – mówił minister. Jego zdaniem Polska wydaje za mało jak na potencjał tkwiący w turystyce i dochody, jakie ta turystyka przynosi państwu (4,5 procent PKB). – To jest nieprofesjonalne – podsumował.

Pytany podczas odbywającej się listopadzie zeszłego roku konferencji Spotkanie Liderów Turystyki o problem zmniejszenia puli pieniędzy na promocję turystyki poprzez sport, dyrektor departamentu turystyki w MSiT Dominik Borek przekonywał, że „budżet jest porównywalny, bo chociaż 'Program wsparcia mistrzów' będzie zmniejszony [o 50 milionów złotych], to z 10 milionów do 20 milionów złotych zwiększy się kwota na dotacje w ramach konkursu funduszu kultury fizycznej”.

W weekend prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową. Tym samym weszła ona w życie.

W ustawie budżetowej na rok 2025 przyjęto, że dochody budżetu państwa wyniosą 632,8 miliarda złotych, a wydatki – 921,6 miliarda złotych. Rząd założył, że wzrost PKB wyniesie 3,9 procent, a inflacja średnioroczna – 5 procent.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Popularne Trendy
Hiszpania bije kolejne rekordy w turystyce. Ale dynamika wzrostu spowalnia
Popularne Trendy
Będzie 11 strategii dla turystyki. Na liście: rowery, konie, seniorzy i młodzież
Popularne Trendy
Rekordowa liczba Polaków planuje wyjazd na ferie. Zamierzają jednak oszczędzać
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Popularne Trendy
Serwisy turystyczne na celowniku cyberprzestępców. „Wzrost oszustw o 900 procent”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego