Polska agroturystyka frontem do Europy

Polska turystyka wiejska będzie w tym rojku szerzej promowana w Europie. Ministerstwo rolnictwa zapowiada wystawienie stoiska na targach turystycznych w Berlinie, Sztokholmie i Londynie

Publikacja: 01.02.2018 11:21

Ministerstwo rolnictwa promowało akcję „Wypoczywaj na wsi” na targach TT Warsaw. Od lewej: Wiesław C

Ministerstwo rolnictwa promowało akcję „Wypoczywaj na wsi” na targach TT Warsaw. Od lewej: Wiesław Czerniec, prezes Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, Robert Andrzejczyk, prezes POT, Witold Bańka, minister sportu i turystyki, Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Foto: Filip Frydrykiewicz

Europejscy turyści poszukują w dzisiejszych czasach spokoju, czystego powietrza, kontaktu z naturą, ciszy, bezpieczeństwa i dobrego jedzenia. To wszystko znajdą na polskiej wsi . Z tego założenia wychodzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, propagujące od dwóch lat pod hasłem „Odpoczywaj na wsi” wieś jako miejsce wypoczynku. Dlatego w tym roku postanowiło, że jego kolorowe stoisko będzie pokazywane nie tylko na jedenastu imprezach krajowych, ale także na trzech zagranicznych. Jak zapowiedział na konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną zamierza promować polską wieś na dużych targach turystycznych w Berlinie, Sztokholmie i Londynie.

W Polsce działa 8,5 tysiąca gospodarstw agroturystycznych o różnych profilach (np. zagrody edukacyjne, z zajęciami dla dzieci, gospodarstwa oferujące ekologiczny pobyt czy „urlop u rolnika”), około tysiąca z nich jest stowarzyszonych w kilku organizacjach, które z kolei skupiają się w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

– Już dzisiaj do naszych gospodarstw przyjeżdżają goście zagraniczni – mówi Wiesław Czerniec z federacji. Oceniam, że 20 – 30 procent z nich jest przygotowanych na przyjęcie gości zagranicznych. Zarówno, jeśli chodzi o znajomość języków obcych przez właścicieli, jak i o standard tych obiektów. Nie mamy się czego wstydzić. Właśnie prowadzimy ich inwentaryzację pod kontem przygotowania ofert na targi zagraniczne.

Prezs POT Robert Andrzejczyk podkreśla efekt społeczny i gospodarczy rozwijania turystyki na wsi. – Dla nas ważna jest redystrybucja dochodów wśród mieszkańców terenów wiejskich – mówi. I zapowiada, że POT będzie się mocniej angażował w promowanie turystyki wiejskiej. A ponieważ „stawia na innowacyjność w produktach i w promocji”, zamierza wykorzystywać w tym celu między innymi Internet, influencerów i kulinarne show.

Zarazem wszyscy uczestnicy konferencji przyznają, że turystyka wiejska jest niezbadana. Nie wiadomo na przykład, ile osób rocznie z niej korzysta i ilu jest wśród nich obcokrajowców. Trzeba opierać się na doświadczeniach i intuicji. – Nasi przedstawiciele z biur za granicznych zgłaszają nam , że turyści obcokrajowcy interesują się kulinariami i rękodziełem. Chcą też przebywać blisko natury, chętnie wyjeżdżają by obserwować ptaki lub tropić zwierzęta – wymienia prezes POT.

Prezes federacji zwrócił też uwagę na brak zainteresowania biur podróży sprzedawaniem ofert agroturystycznych. – Tu jest luka – przyznał. Dlatego też, jak mówi promocja zainicjowana przez ministerstwo rolnictwa bardzo się przyda. Wkrótce ma też ruszyć przygotowywana za pieniądze ministerstwa strona internetowa www.odpoczywajnawsi.pl. Jego zdaniem również ustawa zakazująca handlu w niedziele może pomóc turystycznym gospodarstwom wiejskim. – Może ludzie zamiast iść do supermarketu wyjadą na weekend – mówi.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10