Przez 10 lat saudyjskim naukowcom będą pomagać archeologowie z Francji. Kontrakt z nimi dotyczy wykopalisk w Mada’in Salih w rejonie Al-Ula związanych, podobnie jak jordańska Petra, z ludem Nabatejczyków mieszkających na pustyniach Półwyspu Arabskiego. Był to pierwszy obiekt w królestwie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsca te znajdowały się na starożytnym szlaku handlowym, prowadzącym od Półwyspu Arabskiego do Morza Śródziemnego.

Francuzi w ramach kontraktu mają także pomóc zaprojektować muzeum Nabatejczyków i muzeum cywilizacji arabskiej. Polka, Małgorzata van Unen, autorka książki o skałach w Arabii Saudyjskiej uważa, że kraj ten ma wiele nieodkrytych tajemnic. – Obszary wulkaniczne czy pustynia Ar Rub al Chali – to miejsca, w których w promieniu setek kilometrów nie spotka się człowieka – mówi.

Jak opowiada, są tam też niezwykłe rysunki na skałach, na których można zobaczyć żyrafy, strusie, gazele i konie sprzed ośmiu tysięcy lat, kiedy Arabia Saudyjska nie była pustynią.

Od kwietnia można starać się o wizy turystyczne uprawniające do wjazdu do Arabii Saudyjskiej. Dotąd podróżowano tam tylko w związku z pracą bądź na pielgrzymki do Mekki i Medyny. Wizy wydawane będą na razie tylko zorganizowanym grupom i rozprowadzane przez wyznaczone agencje turystyczne.