Komisja wzywa do skoordynowanego przedłużenia ograniczenia, ponieważ działania na granicach zewnętrznych będą skuteczne tylko, gdy będą wdrażane przez wszystkie państwa na wszystkich granicach w tych samych terminach i w jednolity sposób – czytamy w komunikacie.
CZYTAJ TEŻ: MSWiA informuje, co się zmienia na granicach
Ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do „obszaru Unii Europejskiej+”, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię) i cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), czyli łącznie 30 państw.
– Wszystkie państwa członkowskie wprowadziły ograniczenia kontaktów personalnych, aby zminimalizować interakcje społeczne i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa – mówi cytowana w komunikacie wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas. – Ograniczenie innych niż niezbędne podróży do Unii Europejskiej z państw trzecich stanowi uzupełnienie tych środków na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Widać już pierwsze obiecujące wyniki tego podejścia, konieczne jest jednak przedłużenie ograniczenia podróży, aby nadal zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Nie powinniśmy otwierać granic, zanim nie zapewnimy bezpieczeństwa wewnątrz Unii.
Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson dodaje: Skoordynowane działania na granicach zewnętrznych mają kluczowe znaczenie. Musimy jednak również współpracować na granicach wewnętrznych, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego i terminowe dostawy istotnych produktów, takich jak żywność, leki i sprzęt ochronny.