Bartłomiej Walas odchodzi z Polskiej Organizacji Turystycznej

Fotorzepa, Robert Gardziński

Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas złożył wymówienie. Rezygnacja została przyjęta. – Zdecydowały sprawy osobiste. Czas na zmiany – wyjaśnia

– Ta decyzja nie ma żadnego drugiego dna – wyjaśnia. Wiele osób podejrzewa bowiem, że jego odejście spowodowane jest zmianami personalnymi w POT. Walas odchodzi w szczególnym momencie.

Przez kilka miesięcy organizacja nie miała prezesa, wtedy jednoosobowo kierował nią Walas, jako pełniący obowiązki. Miesiąc temu stanowisko szefa POT objął Marek Olszewski, wyłoniony w konkursie i mianowany przez ministra sportu i turystyki. Kandydat związany z obozem rządzącym.

Sam POT czeka reforma. Minister zapowiada, że resort przygotuje nową ustawę o POT, której efektem ma być ściślejsze podporządkowanie tej agendy rządowej ministerstwu.

Walas (rocznik 1955) przepracował w POT, a wcześniej w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, 21 lat. Z tego 12,5 roku (1996 – 2008) był dyrektorem biura POT we Francji. Trzy razy wygrywał konkurs na to stanowisko. Wrócił jednak do kraju dwa i pół roku przed upływem trzeciej kadencji. Został wtedy (rok 2008) jednym z trzech zastępców prezesa Rafała Szmytkego.

Jak mówi, jednym z powodów jego odejścia z POT-u jest chęć zmiany trybu życia. Męczą go ciągłe podróże. Dom rodzinny ma w Krakowie, tam mieszka jego żona. Co tydzień w piątek wraca więc samochodem z Warszawy do Krakowa. Z kolei jego córka mieszka w Warszawie. – Czuję, że przyszedł czas, żeby coś zmienić, powiedzieć sobie „stop” – zapewnia. – W piwnicy leży jeszcze jeden karton nierozpakowany od 2008 roku, od powrotu z Paryża.

Walas na razie skorzysta z zaległego urlopu. Później z trzech miesięcy odprawy. Formalnie przestanie pracować więc w POT z końcem lipca.

Nie ma jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, poza tym, że zamierza nadal pracować w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, gdzie jest dziekanem wydziału turystyki i rekreacji. Jak mówi, ma nadzieję nadal pracować turystyce, nie wyklucza założenia własnej działalności jako doradca, konsultant.

Pytany o największe sukcesy zawodowe podaje udział w organizowaniu przez Polską Organizację Turystyczną wielkich kampanii promocyjnych Polski w latach 2010 – 2015, w tym słynną „Polska. Move Your Imagination”. Na działania marketingowe udało się wtedy POT-owi pozyskać 200 milionów złotych, w tym większość z Unii Europejskiej.

Walas wspomina też ciepło czasy kiedy pracował dla POT-u w Paryżu a Francję zalała fala niechęci do polskich pracowników. Ich symbolem stał się „polski hydraulik”. – W mailach do ówczesnego prezesa POT-u Andrzeja Kozłowskiego, podpisywałem się „Polski hydraulik”. Andrzej wpadł na pomysł, żeby to jakoś wykorzystać. Na szybko kazał zrobić zdjęcie takiego modelowego hydraulika. Zrobiło ono furorę we Francji i w Europie, chociaż nie kolportowaliśmy go sami – rozchodziło się jak wirus, przesyłany sobie w sieci przez ludzi. Przełamywało ono stereotyp ponurych Polaków, pokazywało, że umiemy sami się z siebie śmiać – wspomina.

Walas jest specjalistą od polityki turystycznej i marketingu turystycznego. W POT jest odpowiedzialny między innymi za planowanie strategiczne i nadzór nad marketingiem zagranicznym. Autor koncepcji „Strategii marketingowej Polski w sektorze turystyki na lata 2008-2011″ oraz „Strategii marketingowej Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020″.

Przed pracą w POT doświadczenie zdobywał pracując jako kierownik Oddziału Instytutu Turystyki w Krakowie, dyrektor Krakowskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Wawel-Tourist, a także w Instytucie Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie był nauczycielem akademickim i prodziekanemds. dydaktycznych.

Tytuł magistra turystyki zdobył na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie też obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą społeczno-ekonomicznych uwarunkowań uczestnictwa w ruchu turystycznym.

Ukończył studia podyplomowe ze specjalizacji Turystyka Międzynarodowa w Instytucie Studiów Wyższych nad Turystyką na Sorbonie i podyplomowe studia pedagogiczne na AWF w Krakowie.

W latach 1990-1994 był wiceprezesem Krakowskiej Izby Turystyki, a od 1997 do 2008 wiceprezesem Stowarzyszenia Zagranicznych Ośrodków Informacji Turystycznej ADONET we Francji.

Jest autorem i współautorem podręczników i skryptów, artykułów naukowych, prac naukowo wdrożeniowych i ekspertyz. Promotor kilkudziesięciu prac magisterskich licencjackich.

Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Turystyki”, Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (Polska) oraz Złotym Medalem Turystyki (Francja).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ponad 34 miliony pasażerów na lotniskach

Prawie o 3,8 miliona zwiększyła się w zeszłym roku liczba pasażerów, którzy skorzystali z ...

Oświęcim udostępni tunele pod zamkiem

W połowie przyszłego roku turyści będą mogli zwiedzić tunele, które pod średniowiecznym zamkiem w ...

Małopolska – 40 mln złotych na trasy rowerowe

Małopolska: przygotowujemy nowe trasy dla turystów. Miłośnicy aktywnej turystyki znajdą wiele możliwości W Małopolsce ...

7 polskich hoteli z nagrodą HolidayCheck

Spośród ponad 660 tysięcy obiektów noclegowych z całego świata, które można opiniować na portalu ...

Polacy na Białoruś z kwarantanną. Chyba, że tranzytem

Podróżni z Polski wjeżdżający na Białoruś będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Chyba, że ...

Za 3 miliardy euro powstanie nowa linia lotnicza… Alitalia

Rząd Włoch zasili narodowego przewoźnika Alitalię sumą co najmniej 3 miliardów euro — ogłosił ...