Szykują szklany pancerz dla wieży Eiffla

Filip Frydrykiewicz

Rozpoczęły się przygotowania do otoczenia wieży Eiffla kuloodporną szybą. Konstrukcja ma mieć trzy metry wysokości, kosztować prawie 20 milionów euro i chronić „damę Paryża” przed atakami terrorystów

Ogrodzenie, którego budowa rozpoczęła się w poniedziałek, ma objąć główną część ogrodów wokół wieży. Przednia i tylna część zabudowania przybierze formę trzymetrowej przeciwpancernej szklanej ściany, a boczne będą wykonane z siatki o podobnej wysokości.

Hartowane szkło ma być kuloodporne i wytrzymałe na eksplozję bomby oraz ma chronić zabytek przed hałasem z ruchliwych ulic.

Szklany płot zastąpi barierki, które ustawiono wokół wieży Eiffla w czerwcu 2016 r., by zapewniały zabezpieczenie przed ewentualnym zamachem terrorystycznym w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej. Było to jednak rozwiązanie tymczasowe. Mieszkańcy miasta i turyści narzekali, że odbierało urok nie tylko Polom Marsowym, na których stoi wieża, ale i samej budowli.

Dzięki rozpoczętym pracom „żelazna dama” powinna zyskać na estetyce. Wypięknieją także ogrody, które znajdą się wewnątrz strefy ochronnej. Całkowity koszt robót ma wynieść 25 mln euro.

Plan zabezpieczenia obejmuje również reorganizację ruchu pieszego wokół wieży Eiffla, a także szereg prac konserwacyjnych. Mają one skrócić czas oczekiwania w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa przed wjazdem na wieżę.

Cały plan został zatwierdzony przez paryską Radę Miejską 31 stycznia 2017 r., tuż przed ogłoszeniem przez Francję kandydatury do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. oraz Expo w roku 2025.

„Wszyscy zgadzają się, że wieża Eiffla, symbol Paryża, musi być chroniona” – twierdzi na łamach dziennika „Le Figaro” dyrektor francuskiego centrum badań CF2R Alain Rodier. „To potencjalny cel ataków terrorystycznych” – dodaje. Wykonawcy projektu uspokajają, że wykonanie zaplanowanych prac zwiększy bezpieczeństwo. Ponadto internetowa sprzedaż biletów zmniejszy czas oczekiwania w kolejkach. Przewiduje się także modernizację nadzoru wideo, patrole policji i wojska. Jednak Sete, spółka zajmująca się obsługą wieży Eiffla, podkreśla, że „zerowe ryzyko nie istnieje”.

Projekt powinien zostać sfinalizowany 13 lipca 2018 r., by – jak pisze „Le Figaro” – tradycyjne fajerwerki w dniu narodowego święta Francji 14 lipca można było podziwiać w poczuciu bezpieczeństwa.

Zbudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. wieża jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na świecie. Rocznie sprzedaje się 6 milionów biletów, które pozwalają na wjazd na jedno z trzech pięter budowli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair połączy Szczecin z Edynburgiem

Dwa razy w tygodniu samoloty Ryanaira będą latać ze Szczecina do Edynburga. Start w ...

Antalya liczy na 16 milionów gości

O 25 procent wzrosła liczba przyjazdów z zagranicy do Antalyi w pierwszym kwartale tego ...

Hostel a&o w berlińskiej dzielnicy Mitte

Hostele a&o – kolejny cel to Florencja

Hostel a&o ma się otworzyć w stolicy Toskanii za rok. Będzie to pierwszy w ...

Sabre: Milion miejsc noclegowych w jednym systemie

Firma Sabre, twórca technologii dla branży turystycznej, uruchomiła system rezerwacji miejsc noclegowych Content Services ...

Burmistrz Helu do turystów: Nie przyjeżdżajcie teraz

Bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas – apeluje burmistrz Helu Mirosław ...

Andryszak: Bez Cooka urośniemy 10 procent

Turcja, Grecja, Baleary i Wyspy Kanaryjskie – na te kierunki w przyszłym roku postawi ...