Turcja ma już plan dla hoteli. All inclusive zostaje

Fot. Dorota Surekci, metintour.pl

Zajęta tylko połowa łóżek, odstępy w kolejkach w restauracji, rozstawione stoliki, jedzenie nałoży pracownik kuchni – to tylko niektóre zasady, jakie będą obowiązywały w tureckich hotelach po pandemii.

Turecka branża poznała już zasady działania hoteli po epidemii. Ogłosiło je Ministerstwo Turystyki.

Turcja planuje otwarcie sezonu turystycznego w czerwcu. Przebieg epidemii koronawirusa daje nadzieje, że to się uda, bo kraj jest już po szczycie zachorowań i od kilku dni ozdrowieńców jest zdecydowanie więcej niż nowo zarażonych. Rząd spodziewa się więc, że zezwoli branży turystycznej na działanie pod koniec maja. Na początek na potrzeby gości krajowych. Ale już w czerwcu zamierza otworzyć drzwi przed turystami zagranicznymi. Jak zapowiedział minister kultury i turystyki Mehmet Ersoy, mają to być turyści z krajów, w których epidemia się cofnęła. Zgodnie z planem Ministerstwa Transportu od 12 czerwca mają ruszyć czarterowe loty międzynarodowe, między innymi z Niemiec i Europy Środkowej. Zgodnie z tym przewidywaniem rząd opracowuje zasady postępowania w turystyce.

CZYTAJ TEŻ: Turcja: W połowie maja zacznie wracać normalność w turystyce

Jak będzie więc wyglądał pobyt w hotelach w Turcji w 2020?

Ogólne wytyczne

 • Hotel może przyjąć 50 procent maksymalnej liczby gości. Środek ten ma na celu uniknięcie tłumów w pokojach, korytarzach, windach, przestrzeniach wspólnych i bliskich kontaktów na plażach.
 • Liczba pokojówek, personelu sprzątającego i kelnerów zostanie znacznie zwiększona, żeby podołać zwiększonej potrzebie czyszczenia sprzętów i dezynfekowania pomieszczeń. Wszyscy pracownicy hotelu są zobowiązani do noszenia masek, a także do regularnych badań lekarskich i wykonywania testu na obecność koronawirusa.
 • Hotele zwiększą liczbę personelu medycznego. W każdym obiekcie lekarz i kilka pielęgniarek muszą być teraz dzień i noc, siedem dni w tygodniu. W gabinecie medycznym powinien znajdować się zestaw niezbędnych leków i szybkie testy do rozpoznawania zakażenia koronawirusem.
 • Wszystkie hotele, które planują gościć turystów w tym sezonie, muszą przejść obowiązkową certyfikację. Certyfikat czystości „Coronavirus free” będzie dokumentem potwierdzającym, że hotel jest przystosowany do specjalnej obsługi turystów w trybie podwyższonych wymagań sanitarnych, zapobiegających covid-19. Hotele które nie spełnią wymogów i nie dostaną certyfikatów nie będą mogły się otworzyć w tym roku.
 • Przy wejściach do hoteli obsługa ubrana w ubrania ochronne będzie mierzyła wszystkim temperaturę. Również personel będzie codziennie w ten sposób badany.
 • Pokoje będą mogły być zajmowane dopiero po 12 godzinach od wykwaterowania się z nich poprzednich lokatorów.
 • Jeśli u kogoś zdiagnozowane będzie zakażenie, jego pokój będzie specjalnie dezynfekowany i nie będzie mógł być zajmowany przez innych tgości przez 72 godziny.
 • Personel w kuchni będzie nosił rękawiczki, maski, fartuchy, kalosze i czepki ochronne.
 • W salach konferencyjnych krzesła będą ustawione w odstępach co 80 cm, a przed wejściem maja być wystawione płyny dezynfekujące.
 • Na wyższe piętra będzie można dostać się windą. Przed windami i w środku będą dostępne płyny dezynfekujące.
 • W recepcji i lobby hotelowym będzie zmniejszona liczba stolików i foteli, aby zachować bezpieczne odległości między przebywającymi tam gośćmi.
 • Turyści będą oczekiwać na zakwaterowanie w bezpiecznych odległościach przy ladzie recepcji. Pomogą w tym znaczniki odległości na podłodze.
 • W hotelach będą rozdawane broszury w kilku językach z informacjami odnośnie do nowych zasad higieny i zachowania się na terenie hotelu. W miejscach ogólnodostępnych będą również wystawione tablice informacyjno-obrazkowe.
 • W hotelach będzie położony nacisk na regularne dezynfekowanie powierzchni często używanych, jak klamki, poręcze, panele wind, ekrany dotykowe i lady.
 • Personel sprzątający w pokojach będzie dezynfekował również czajniki, piloty do telewizorów i klimatyzacji.

Basen, plaża, spa, rozrywka

 • Liczba leżaków na plażach i przy basenach ma być zmniejszona o połowę, a odległość między nimi należy zwiększyć do bezpiecznych 1,5-2 metrów.
 • Hotele mogą oferować oddzielne miejsca do wypoczynku dla rodzin. Będą to małe ogrodzone skrawki plaż czy ogrodów hotelowych, na których członkowie rodziny będą mogli opalać się bez kontaktu z innymi gośćmi.
 • W strefie basenowej personel również będzie miał ubrania ochronne. Podano również, ile chloru należy używać do czyszczenia wody w basenach zewnętrznych i wewnętrznych. Jest to odpowiednio 1-3 ppm dla basenów zewnętrznych i 1-5 ppm dla basenów krytych.
 • Toalety i prysznice mają być regularnie czyszczone i dezynfekowane.
 • Przed wejściem do basenu każdy gość obowiązkowo będzie musiała wziąć prysznic.
 • Przy basenach i na plażach będą tablice informujące, jak się zachować podczas korzystania z tych miejsc.
 • Spa i salony fitness w tym roku, decyzją ministerstwa, będą w hotelach zamknięte.
 • Wszystkie kluby nocne i dyskoteki poza hotelami także pozostaną zamknięte.
 • Hotele mają ograniczyć programy rozrywkowe i sportowe, ale nie zlikwidować ich całkowicie.

Wyżywienie all inclusive

 • Usługa all inclusive będzie utrzymana w hotelach, ale posiłki z otwartego bufetu będą wydawane z zachowaniem nowych zasad. Nie chodzi o ograniczenie komuś dostępu do jedzenia, ale o zmianę form obsługiwania gości hotelowych.
 • Przed wejściem do restauracji będą zamontowane płyny dezynfekujące.
 • Stoliki w restauracjach i barach będą rozstawione w odległości minimum co 1,5 metra.
 • Przy bufetach oznaczenia na podłogach będą służyły zachowaniu odstępów między oczekującymi.
 • Potrawy będą eksponowane w przezroczystych lub szklanych pojemnikach, aby goście nie mieli kontaktu z metalowymi pokrywami. Pojemniki będą mieć otwory, przez które będzie można sięgać, żeby nałożyć jedzenie na talerz.
  Jedzenie trzeba będzie nakładać własną łyżką czy widelcem lub będzie podawane przez personel.
 • Jedzenie, np. grilowane w hotelach na kolację, będzie nadal podawane przez personel z zachowaniem bezpiecznej odległości od gościa. Talerz trzeba będzie położyć na stół a po chwili odebrać z nałożonym jedzeniem.
 • Na stołach zamiast solniczki i pieprzniczki będą przyprawy w opakowaniach jednorazowych. Podobnie cukier czy wykałaczki.
 • Napoje będą wydawane przez obsługę, a goście będą oczekiwać w kolejce z zachowaniem bezpiecznej odległości jeden od drugiego.
 • Nie będzie samoobsługowych ekspresów do kawy, herbaty i dystrybutorów z wodą. Wszelkie napoje, zimne i gorące, będą wydawane w barach, przez obsługę w ubraniach ochronnych.

Uwaga, w tym artykule przedstawiam tylko zasadę działania hoteli na nowych warunkach ogłoszonych przez Ministerstwo Turystyki w Turcji. Życie poza hotelem będzie wyglądało normalnie, sklepy, bazary, kawiarnie będą czynne.

Chociaż też będzie w nich obowiązywać zaostrzony rygor sanitarny. Już dzisiaj nie ma obowiązku noszenia maseczek na ulicy czy na plaży, ale są one obowiązkowe sklepach, urzędach, szpitalach i bardziej zatłoczonych miejscach publicznych.

Takie są plany, ale wszystko będzie zależeć od rozwoju sytuacji z koronawirusem, zarówno w Turcji, jak i w innych krajach, i od decyzji poszczególnych rządów.

Dorota Surekci, polskie biuro podróży w Turcji Metin Tour, metintour.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hiszpania – luzowanie turystyki w pięciu etapach

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Krakowie kończy sezon ze wzrostem 13,8 procent

W grudniu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 559 tysięcy pasażerów, o 17 procent więcej ...

Targi TT Warsaw bogate w nowości

Przyjadą z dalekich krajów, jak Chile, Madagaskar czy Etiopia. Ale też z bliskich – ...

Polskie konsulaty na Ukrainie zamknięte do czasu zapewnienia ochrony

Do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej w sprawie ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy ...

Najlepsi agenci w nagrodę wyjadą do Tunezji

Sun & Fun ujawnia szczegóły planów na rok 2020

Co piąty polski turysta jadący z biurem podróży do Tunezji w tym roku był ...

OSAT: Wzmacniamy pozycję agentów

Wspólne szkolenia, promocja, porady, nowe narzędzia informatyczne – OSAT staje się coraz bardziej atrakcyjny ...

Z Ryanairem z Wrocławia do Aten

Ryanair zapowiedział uruchomienie w maju przyszłego roku lotów z Wrocławia do Aten Loty będą ...