Turcja: W połowie maja zacznie wracać normalność w turystyce

Certyfikaty bezpieczeństwa sanitarnego dla obiektów i środków transportu obsługujących turystów, a także szkolenia dla ich personelu, zapowiada minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy.

Publikacja: 21.04.2020 15:30

Turcja: W połowie maja zacznie wracać normalność w turystyce

Foto: Fot. AFP

Minister mówił, że obserwując rozwój sytuacji, przewiduje, że poczynając od drugiego tygodnia maja można będzie mówić o powrocie do normalności w turystyce. Co to oznacza? Początkowo przywrócony zostanie ruch turystyczny wewnątrz Turcji, pośrednio oznacza to powrót turystyki krajowej. Oczekuje się, że nastąpi to do końca maja, mniej więcej w przypadające po miesięcznym poście, ramadanie, święto (24-26 maja) – czas odwiedzin u rodzin i znajomych.

– Jednak to turystyka zagraniczna, która przynosi gospodarce kraju wysokie dochody, a także ma rangę przemysłu, jest ważniejsza dla gospodarki kraju od turystyki krajowej – mówił Ersoy.

Według Mehmeta Ersoya przybycie zagranicznych turystów rozpocznie się nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu czerwca – przywrócenie zagranicznych przepływów rozpocznie się na rynkach azjatyckich, potem nadejdą kolejno Niemcy i Austria, gdzie sytuacja z koronawirusem szybko się poprawia. Dalej w Turcji oczekuje się gości z krajów Europy Środkowej i niektórych krajów Europy Północnej. Niepewność utrzymuje się w stosunku do Rosji i Wielkiej Brytanii, ich mieszkańcy będą mogli prawdopodobnie przyjechać dopiero pod koniec lipca.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Grecja, Egipt i Tunezja to pierwsze kierunki po pandemii

Ale zanim rozpocznie się ruch międzynarodowy, władze zamierzają wdrożyć system przyznawania certyfikatów miejscom wolnym od koronawirusa. Certyfikaty będą wydawane na podstawie dokumentów stwierdzających czystość danych obiektów i miejsc.

Powołano specjalną komisję pod przewodnictwem ministra kultury i turystyki., w której skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, oraz organizacje związane z sektorem turystyki. Komisja ma stworzyć uznawany na całym świecie system certyfikowania.

Będzie on obowiązkowy w trzech dziedzinach: w transporcie, w obiektach turystycznych (hotele) i ma obejmować też korzystających z nich pasażerów i turystów.

W transporcie będą stosowane takie środki bezpieczeństwa, jak sanityzacja pojazdów, wydawanie świadectw zdrowia kierowcom, szkolenie personelu pod kątem chronienia się przed epidemią.

Branża turystyczna ma głos

W obiektach turystycznych, takich jak: hotele, lotniska, restauracje, agencje turystyczne, muzea i zabytki na otwartym powietrzu zastosowany będzie szereg środków zapobiegawczych. Oprócz sanityzacji danego miejsca, będzie to również odkażanie wyposażenia i przygotowanie pomieszczeń pozwalających zachować ludziom odpowiedniej odległości od siebie. W tego typu obiektach będzie dyżurować personel medyczny, dysponujący sprzętem, w szczególności do pomiaru temperatury. Konieczne będzie także regularne dostarczanie przez pracowników świadectw zdrowia i uzyskiwanie zaświadczeń o szkoleniach z wiedzy o zapobieganiu epidemii.

– Ponieważ w kwestii turystów decyzja musi zostać podjęta wspólnie z władzami międzynarodowymi, sądzimy, że wkrótce zostaną ustalone standardy dotyczącego tego tematu – mówił minister. – Wtedy będzie wiadomo, jaki rodzaj świadectw zdrowia będzie wymagany od turystów.

Jak zapewnił Ersoy, standardy wypracowane przez turecką komisję będą zgodne ze standardami światowymi. Prace prawdopodobnie będą prowadzone we współpracy z międzynarodowymi firmami certyfikującymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Turcja liczy na 58 milionów turystów

Ersoy powiedział też, że informacje na temat systemu certyfikowania ministerstwo przekazało już największym touroperatorom. Poproszono ich o wyrażenie opinii i określenie, jakie środki bezpieczeństwa chcą podjąć ich kraje. Odpowiedzi będą wykorzystane w procesie szykowania certyfikatów.

– Ministerstwo zakłada, że system certyfikacji będzie gotowy w pierwszym tygodniu maja. Potem zacznie je wydawać obiektom turystycznym, tak żeby do końca maja były gotowe na przyjęcie gości. Lista certyfikowanych obiektów znajdzie się na stronie internetowej ministerstwa, tak żeby każdy, a szczególnie goście i touroperatorzy, mieli do niej dostęp. – Opublikujemy wszystkie obiekty, które przeszły certyfikację i upewnimy się, że organizatorzy wycieczek i linie lotnicze wysyłające do nas turystów również zamieszczają te informacje na swoich stronach internetowych – mówił minister.

Wznowienie turystyki krajowej, a następnie wdrożenie systemu certyfikacji jest ważnym elementem budowania polityki zaufania dla otwierającej się turystyki zagranicznej. Turcji zależy, aby zagwarantować bezpieczeństwo odwiedzającym ją turystom. Turcja ma dobrą infrastrukturę medyczną, a po wprowadzeniu certyfikatów, zapewni regularne kontrole i szkolenia w każdym obiekcie „Inne państwa będą mogły bez obaw wysyłać tam swoich obywateli na wakacje” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Kultury i Turystyki.

Z mapą do szpitala

Turcja chce podjąć jeszcze dodatkowe kroki dla zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa odwiedzających ją turystów zagranicznych – zapewnia resort. Zostanie stworzona mapa infrastruktury medycznej w poszczególnych powiatach Turcji, uwzględniająca w szczególności regiony turystyczne. Mapy infrastruktury medycznej powstaną przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Będą one zawierały informacje na temat szpitali, ilości łóżek na oddziałach intensywnej terapii i liczby respiratorów. Dokument zostanie w krótkim czasie przedstawiony touroperatorom do akceptacji. Wprowadzana standaryzacja ma zapewnić etapy przejściowe w funkcjonowaniu turystyki do czasu powrotu do „świata wolnego od koronawirusa”.

„Wraz z epidemią koronawirusa w społeczeństwach obserwuje się wzrost zainteresowania przestrzeganiem higieny. Dlatego wprowadzanych działań nie należy traktować jedynie jako planu wyjścia z epidemii. W przyszłości prace prowadzone nad certyfikacją będą miały zastosowanie w restauracjach, hotelach oraz pensjonatach i będą coraz powszechniejsze, ponieważ ta kwestia stała się dla konsumenta priorytetem. W ten sposób branża turystyczna dostosuje się do międzynarodowych standardów, które będą obowiązywać w przyszłości” – czytamy.

Ministerstwo zapewnia też, że pod względem liczby nowych zachorowań, pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej i zgonów w Antalyi stan zagrożenia prawie nie istnieje, a region znajduje się w fazie powrotu do normalności. „Można powiedzieć, że wystarczająca liczba szpitali, odpowiednia infrastruktura i znikome występowanie nowych przypadków zachorowań, świadczy, że w tym regionie pandemia jest pod kontrolą”.

Liczba zakażonych koronawirusem w Turcji to 90 980 (dane z 20 kwietnia), w tym hospitalizowanych na oiomie jest 1909 osób. 2140 osób zmarło, a od 11 marca do 20 kwietnia wyzdrowiało 13430. W województwie Antalya zarażone są 102 osoby, dwie zmarły.

W 30 województwach z 81 w całej Turcji od dwóch tygodni obowiązuje w sobotę i niedziele całkowity zakaz opuszczania mieszkań. W tym tygodniu będą cztery dni zakazu od czwartku do niedzieli włącznie (23-26 kwietnia).

W całej Turcji jest zakaz wychodzenia na ulice dla dzieci i młodzieży do 20 lat i osób starszych powyżej 65 roku życia.

– Od początku epidemii, czyli od 11 kwietnia, zrobiono w Turcji 673980 testów – opowiada Mariola Ates, Polka mieszkająca w Alanyi i prowadząca tam biuro podróży. – W Turcji testy i leczenie wirusa jest bezpłatne, dla wszystkich i tych nieubezpieczonych. Maseczek nie wolno sprzedawać, rozdają za darmo – wyjaśnia.

– Erdogan buduje teraz szpital w centrum Stambułu na około 2700 łóżek. Obiekt ma być gotowy 27 maja. W samej Alanyi mamy pięć szpitali, w których jak podają władze około 40 procent łóżek jest teraz wolnych. Liczba sprzętu medycznego, maseczek i wyposażenia dla lekarzy i pionu medycznego jest wystarczająca. Turcja w ramach pomocy wysyła jeszcze sprzęt medyczny, maseczki i kombinezony do innych krajów. Ostatnio Anglia kupiła od Turcji 84 tony takiego sprzętu, a wcześniej Turcja podarowała jej 50 tysięcy maseczek, 100 tysięcy masek chirurgicznych i 100 tysięcy ochronnych kombinezonów – mówi Ates.

Minister mówił, że obserwując rozwój sytuacji, przewiduje, że poczynając od drugiego tygodnia maja można będzie mówić o powrocie do normalności w turystyce. Co to oznacza? Początkowo przywrócony zostanie ruch turystyczny wewnątrz Turcji, pośrednio oznacza to powrót turystyki krajowej. Oczekuje się, że nastąpi to do końca maja, mniej więcej w przypadające po miesięcznym poście, ramadanie, święto (24-26 maja) – czas odwiedzin u rodzin i znajomych.

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku