Najbezpieczniejszy kraj turystyczny na świecie? Austria

Fot. AFP

Pracownicy turystyki, którzy mają bezpośredni kontakt z gośćmi, co tydzień będą przechodzić testy na koronawirusa – zapowiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przypomniał na konferencji prasowej, jak ważna dla gospodarki kraju jest turystyka – wpływy z niej stanowią 15 procent PKB. W Austrii epidemię udało się zahamować, dzięki czemu odmrażanie gospodarki postępuje szybciej niż w innych krajach. Pod koniec maja uruchomione zostaną obiekty noclegowe. Dla rządu ważne jest, by wskaźnik zakażeń był możliwie najniższy, dlatego dalej trzeba będzie stosować różne środki zapobiegawcze.

Kurz podkreśla, że tego lata turyści będą mogli korzystać w pełni z urlopu i jednocześnie czuć się bezpiecznie. By tak się stało, rząd sfinansuje testy dla pracowników branży, którzy obsługują gości bezpośrednio. Co tydzień laboratoria wykonają 65 tysięcy analiz. – To jedna z najlepszych inwestycji, jakie rząd może zrobić dla turystyki. Dzięki temu sprawimy, że cały kraj będzie bezpieczny, a to będzie ważnym elementem wyróżniającym nas na tle konkurencji – mówi, cytowany przez austriacki portal branży turystycznej TAI, prezes Izby Gospodarczej Harald Mahrer, który wziął udział w konferencji wraz z minister turystyki Elisabeth Köstinger.

CZYTAJ TEŻ: Austria: Jak ośrodek narciarski rozprzestrzenił wirusa w Europie

– Zrobimy wszystko, by nie narażać naszego zdrowia i utrzymać odsetek zakażeń na niskim poziomie. Z drugiej strony chcemy jednak zabezpieczyć miejsca pracy i umożliwić krajowym podróżnym i gościom z zagranicy wspaniały urlop – wyjaśnia kanclerz.

Projekt pod roboczym tytułem „Najbezpieczniejszy kraj turystyczny na świecie” opiera się na czterech filarach: przeprowadzaniu testów, także w laboratoriach prywatnych, śledzeniu łańcucha kontaktów, izolacji zakażonych i działaniach umożliwiających funkcjonowanie obiektów noclegowych, a także zapobieganiu nowym infekcjom.

Jego wdrażanie rozpocznie się od razu – już w tym tygodniu prywatne konsorcjum powołane do realizacji projektu wskaże pierwsze regiony pilotażowe. Na razie wiadomo, że w tej grupie znajdą się Wachau, Montafon, Wilder Kaiser i Spielberg. Program ruszy 29 maja, w całym kraju testy będą przeprowadzane od początku lipca. Obiekty, które przyłączą się do inicjatywy, zostaną oznaczone w widoczny sposób, by mogły poinformować wszystkich, że regularnie badają swoich pracowników. Na dalszym etapie programem zarządzać będzie Zrzeszenie Hotelarskie.

ZOBACZ TAKŻE: Austria: Na początek tylko loty do krajów bez wirusa

Austria Werbung, agencja odpowiedzialna za promocję turystyczną kraju, pracuje też nad kampanią reklamową, która położy nacisk właśnie na kwestie bezpieczeństwa. Jej hasło przewodnie brzmi „Czeka na ciebie dobre lato”. Na kampanię organizacja dostanie dodatkowe 40 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wycieczka w niemieckim TUI z dopłatą. Za co? „Bo oszczędzasz czas”

Od 15 do 39 euro, w zależności od ceny wycieczki i rodzaju pakietu, zapłacą ...

Polbus-PKS przewoźnikiem The World Games

Spółka Polbus-PKS Wrocław podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym we Wrocławiu na obsługę transportu ...

Gwałtownie przerwana hossa. Rynek hoteli czeka hibernacja?

Liczne otwarcia, bardzo duży popyt, plany nietuzinkowych inwestycji. Do niedawna na rynku hoteli panował ...

Krakowski Hilton Garden Inn Airport ma specjalistkę od konferencji

Do zespołu Hilton Garden Inn Kraków Airport dołączyła Aleksandra Piątkowska, która pełni funkcję kierownika ...

Wizz Air: Pięć nowych tras z Polski do Grecji i Chorwacji

Wizz Air wprowadza do letniej siatki rejsy z trzech polskich miast do Splitu, na ...

W Niemczech zniknąć może jedna czwarta agentów turystycznych

2,5 tysiąca z 10 tysięcy działających obecnie biur agencyjnych w Niemczech może przestać istnieć ...