Najbezpieczniejszy kraj turystyczny na świecie? Austria

Fot. AFP

Pracownicy turystyki, którzy mają bezpośredni kontakt z gośćmi, co tydzień będą przechodzić testy na koronawirusa – zapowiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz przypomniał na konferencji prasowej, jak ważna dla gospodarki kraju jest turystyka – wpływy z niej stanowią 15 procent PKB. W Austrii epidemię udało się zahamować, dzięki czemu odmrażanie gospodarki postępuje szybciej niż w innych krajach. Pod koniec maja uruchomione zostaną obiekty noclegowe. Dla rządu ważne jest, by wskaźnik zakażeń był możliwie najniższy, dlatego dalej trzeba będzie stosować różne środki zapobiegawcze.

Kurz podkreśla, że tego lata turyści będą mogli korzystać w pełni z urlopu i jednocześnie czuć się bezpiecznie. By tak się stało, rząd sfinansuje testy dla pracowników branży, którzy obsługują gości bezpośrednio. Co tydzień laboratoria wykonają 65 tysięcy analiz. – To jedna z najlepszych inwestycji, jakie rząd może zrobić dla turystyki. Dzięki temu sprawimy, że cały kraj będzie bezpieczny, a to będzie ważnym elementem wyróżniającym nas na tle konkurencji – mówi, cytowany przez austriacki portal branży turystycznej TAI, prezes Izby Gospodarczej Harald Mahrer, który wziął udział w konferencji wraz z minister turystyki Elisabeth Köstinger.

CZYTAJ TEŻ: Austria: Jak ośrodek narciarski rozprzestrzenił wirusa w Europie

– Zrobimy wszystko, by nie narażać naszego zdrowia i utrzymać odsetek zakażeń na niskim poziomie. Z drugiej strony chcemy jednak zabezpieczyć miejsca pracy i umożliwić krajowym podróżnym i gościom z zagranicy wspaniały urlop – wyjaśnia kanclerz.

Projekt pod roboczym tytułem „Najbezpieczniejszy kraj turystyczny na świecie” opiera się na czterech filarach: przeprowadzaniu testów, także w laboratoriach prywatnych, śledzeniu łańcucha kontaktów, izolacji zakażonych i działaniach umożliwiających funkcjonowanie obiektów noclegowych, a także zapobieganiu nowym infekcjom.

Jego wdrażanie rozpocznie się od razu – już w tym tygodniu prywatne konsorcjum powołane do realizacji projektu wskaże pierwsze regiony pilotażowe. Na razie wiadomo, że w tej grupie znajdą się Wachau, Montafon, Wilder Kaiser i Spielberg. Program ruszy 29 maja, w całym kraju testy będą przeprowadzane od początku lipca. Obiekty, które przyłączą się do inicjatywy, zostaną oznaczone w widoczny sposób, by mogły poinformować wszystkich, że regularnie badają swoich pracowników. Na dalszym etapie programem zarządzać będzie Zrzeszenie Hotelarskie.

ZOBACZ TAKŻE: Austria: Na początek tylko loty do krajów bez wirusa

Austria Werbung, agencja odpowiedzialna za promocję turystyczną kraju, pracuje też nad kampanią reklamową, która położy nacisk właśnie na kwestie bezpieczeństwa. Jej hasło przewodnie brzmi „Czeka na ciebie dobre lato”. Na kampanię organizacja dostanie dodatkowe 40 milionów euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PZOT: Dobry tydzień Bułgarii i Egiptu

W biurach podróży ruch ciągle większy niż rok temu. W ostatnim tygodniu odwiedziło je ...

CBA zatrzymało biznesmena, który kupił hotel

CBA zatrzymało pięć osób, w tym m.in. syndyka warszawskiego hotelu i prezesa firmy, który ...

Mercure Kraków Stare Miasto z nowym dyrektorem generalnym

Z początkiem lipca stanowisko dyrektora generalnego hotelu Mercure Kraków Stare Miasto objął dotychczasowy dyrektor ...

Niemcy rozmawiają z Turcją o zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu

Prowadzimy rozmowy z Turcją o zniesieniu ostrzeżeń przed podróżami – ujawnił minister spraw zagranicznych ...

Belgia skontroluje pasażerów szybkich kolei

Rząd w Belgii wprowadza dodatkowe zabezpieczenia na dworach kolejowych w związku z zagrożeniem terrorystycznym. ...

Agenci: „Wymagać więcej za mniej” to nie z nami

Szef niemieckiej kooperatywy agencyjnej Best Reisen Cornelius Meyer uważa, że powracanie do rozmów o ...