Greckie granice otwarte dla wszystkich

Fot. AFP

„Greece welcomes the world”, czyli Grecja wita świat – komunikat o takim tytule opublikowało wczoraj greckie MSZ. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, kraj ten mogą więc odwiedzać wszyscy, niezależnie od sytuacji epidemicznej w ich krajach.

Wytyczne związane z przywracaniem ruchu turystycznego w Grecji zmieniają się z dnia na dzień. W piątek, 29 maja, greckie Ministerstwo Turystyki opublikowało listę 29 krajów, z których turyści będą mogli przyjeżdżać do Grecji w pierwszej kolejności (nie było na niej Polski). Wczorajszy komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych głosi już, że „Grecja wita cały świat”.

CZYTAJ TEŻ: Greckie plaże jednak nie dla Polaków?

Czytamy w nim, że do 15 czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, przechodzą obowiązkowo test na koronawirusa i spędzają noc w wyznaczonym hotelu. Jeśli wynik testu jest negatywny, odbywają siedmiodniową kwarantannę, a jeśli pozytywny – 14-dniową, pod nadzorem. Od 1 do 15 czerwca loty międzynarodowe przyjmuje tylko lotnisko w Atenach.

W kolejnej fazie luzowania obostrzeń, która potrwa od 15 do 30 czerwca, otworzy się również lotnisko w Salonikach. Podróżni będą badani losowo, ale pod warunkiem, że przylecą z lotnisk uznanych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency – EASA) za bezpieczne pod względem epidemicznym.

Pasażerów będą obowiązywać wcześniejsze procedury, a więc obowiązkowy test i kwarantanna, jeśli lotnisko, z którego przylecieli, znajduje się na obszarze o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem. W Polsce za niebezpieczny port lotniczy EASA uznaje obecnie Katowice, na liście figurą też między innymi wszystkie lotniska belgijskie, 13 brytyjskich i po cztery włoskie, niderlandzkie i hiszpańskie (wykaz jest stale aktualizowany).

1 lipca loty międzynarodowe zaczną przyjmować wszystkie greckie lotniska, a pasażerowie będą badani już tylko losowo, niezależnie, skąd przylecieli.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja – sezon turystyczny ruszy 15 czerwca, od lipca granice otwarte

MSZ zastrzega jednocześnie, że obywateli „niektórych państw” nadal będą obowiązywać ograniczenia. Konkretów na razie nie podaje.

Ponadto 15 czerwca otwierają się granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią, a 1 lipca porty morskie – tam przyjezdni również będą poddawani losowym testom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cannes nie dla kopcących wycieczkowców

Władze francuskiego kurortu, czwartego co do wielkości portu tego kraju, zapowiedziały w ramach walki ...

Betlej: Ferie tańsze o 100 złotych niż przed rokiem

Za wypoczynek zimowy w Egipcie klient biura podróży zapłaci o 243 złotych mniej niż ...

Betlej: Zakażenia rosną, wyjazdy zimowe zagrożone

Fala wzrostu zakażeń koronawirusem, a czasem i zgonów, jak w Polsce, może spowodować niechęć ...

Emirates otwiera czwarte połączenie do Sydney

Od 25 marca 2018 roku linie Emirates wprowadzą czwarte codzienne połączenie z Dubaju do ...

Wybuchł wulkan na Islandii. Lotnisko w Reykjaviku działa

Nieaktywny od 800 lat wulkan Fagradalsfjall, stojący niedaleko stolicy kraju Reykjaviku, wybuchł w piątek ...

„Weekend za pół ceny” – samoloty, pociągi i autobusy też ze zniżką

757 hoteli, restauracji, muzeów, obiektów sportowych i atrakcji turystycznych będzie na początku października dostępnych ...