Resort rozwoju pracuje nad kolejnymi instrumentami wsparcia dla branży turystycznej – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podczas kolejnego webinarium „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.
Cykl wideokonferencji dla polskich przedsiębiorców przybliżający im możliwości wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej zorganizowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Poniedziałkowe webinarium było poświęcone perspektywom polskiej turystyki podczas pandemii koronawirusa oraz portalowi Biznes.gov.pl, który pozwala prowadzić działalność gospodarczą online.
– Turystyka jest dziedziną gospodarki, która została bardzo mocno dotknięta epidemią. W ministerstwie przygotowaliśmy rozwiązania, które są dla niej wsparciem – mówił wiceminister Gut-Mostowy. – Szacujemy, że kilkanaście tysięcy firm z branży turystycznej otrzymało bezpośrednią pomoc w ramach tarczy finansowej na kwotę co najmniej czterech miliardów złotych.
CZYTAJ TEŻ: Rusza tarcza dla dużych firm. Touroperatorzy i LOT w kolejce
W opinii Guta-Mostowego najistotniejsze jest, by znów rozbudzić w Polakach chęć podróżowania i w ramach dobrze rozumianego patriotyzmu gospodarczego stymulować wypoczynek w Polsce.
Dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju Dominik Wójcicki przedstawił możliwości, jakie daje przedsiębiorcom portal rządowy Biznes.gov.pl. Poinformował, że obecnie z e-administracji korzysta 75 procent przedsiębiorstw.
– Koncepcja Biznes.gov.pl powstała w 2015 roku. Obecnie portal stał się w wielu kategoriach takim must have (z ang. muszę mieć – red.) – mówił Wójcicki. – Biznes.gov.pl to cyfrowe drzwi do rozwoju firmy. W pierwszym półroczu tego roku mieliśmy 25 milionów odsłon na portalu i to jest prawie 100 procent wzrostu rok do roku.
Biznes.gov.pl to dwa główne komponenty: usługi online i informacje prawne prezentowane w przystępny sposób. – Jesteśmy częścią rządowego programu tarczy antykryzysowej, na naszym portalu można dowiedzieć się, jakie rozwiązania są w niej przewidziane – mówił przedstawiciel resortu rozwoju.
Biznes.gov.pl ma bardzo rozbudowaną sekcję z artykułami informacyjnymi, które interpretują i tłumaczą przepisy ustawowe. – Lekkość, łatwość, przystępność artykułów, to jest coś, co przedsiębiorcy bardzo doceniają – mówił Dominik Wójcicki.
– Informujemy przedsiębiorców o planowanych zmianach prawnych, ułatwieniach czy ulgach. Personalizujemy te tematy i wysyłamy do branży, której one dotyczą – dodawał.
– Dużym plusem Biznes gov.pl jest to, że integruje działalność różnych urzędów i jest szansą na uzyskanie bardziej ramowej odpowiedzi na zadane pytania – ocenił Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
ZOBACZ TAKŻE: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej
Wójcicki wyjaśniał, że portal ma służyć podawaniu w jednym miejscu informacji z różnych źródeł, niezależnie od tego, kompetencji którego resortu dotyczą. Do marca 2022 roku jest planowane zakończenie połączenia Biznes.gov.pl i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). – Do takiego połączonego projektu, który nazywamy kontem przedsiębiorcy, po jakimś czasie dołączy moduł e-doręczeń, by można było odbierać pisma urzędowe w formie elektronicznej – opowiadał Wójcicki.
Kolejne zaplanowane webinaria z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to „Szybka ścieżka – koronawirusy” (1 lipca) i „Tarcza finansowa PFR dla dużych firm” (2 lipca).
Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza.
Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.