Ministerstwo Rozwoju: Wkrótce nowe formy pomocy dla turystyki

Fot. Filip Frydrykiewicz

Resort rozwoju pracuje nad kolejnymi instrumentami wsparcia dla branży turystycznej – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podczas kolejnego webinarium „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”.

Cykl wideokonferencji dla polskich przedsiębiorców przybliżający im możliwości wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej zorganizowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Poniedziałkowe webinarium było poświęcone perspektywom polskiej turystyki podczas pandemii koronawirusa oraz portalowi Biznes.gov.pl, który pozwala prowadzić działalność gospodarczą online.

– Turystyka jest dziedziną gospodarki, która została bardzo mocno dotknięta epidemią. W ministerstwie przygotowaliśmy rozwiązania, które są dla niej wsparciem – mówił wiceminister Gut-Mostowy. – Szacujemy, że kilkanaście tysięcy firm z branży turystycznej otrzymało bezpośrednią pomoc w ramach tarczy finansowej na kwotę co najmniej czterech miliardów złotych.

CZYTAJ TEŻ: Rusza tarcza dla dużych firm. Touroperatorzy i LOT w kolejce

W opinii Guta-Mostowego najistotniejsze jest, by znów rozbudzić w Polakach chęć podróżowania i w ramach dobrze rozumianego patriotyzmu gospodarczego stymulować wypoczynek w Polsce.

Dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju Dominik Wójcicki przedstawił możliwości, jakie daje przedsiębiorcom portal rządowy Biznes.gov.pl. Poinformował, że obecnie z e-administracji korzysta 75 procent przedsiębiorstw.

– Koncepcja Biznes.gov.pl powstała w 2015 roku. Obecnie portal stał się w wielu kategoriach takim must have (z ang. muszę mieć – red.) – mówił Wójcicki. – Biznes.gov.pl to cyfrowe drzwi do rozwoju firmy. W pierwszym półroczu tego roku mieliśmy 25 milionów odsłon na portalu i to jest prawie 100 procent wzrostu rok do roku.

Biznes.gov.pl to dwa główne komponenty: usługi online i informacje prawne prezentowane w przystępny sposób. – Jesteśmy częścią rządowego programu tarczy antykryzysowej, na naszym portalu można dowiedzieć się, jakie rozwiązania są w niej przewidziane – mówił przedstawiciel resortu rozwoju.

Biznes.gov.pl ma bardzo rozbudowaną sekcję z artykułami informacyjnymi, które interpretują i tłumaczą przepisy ustawowe. – Lekkość, łatwość, przystępność artykułów, to jest coś, co przedsiębiorcy bardzo doceniają – mówił Dominik Wójcicki.

– Informujemy przedsiębiorców o planowanych zmianach prawnych, ułatwieniach czy ulgach. Personalizujemy te tematy i wysyłamy do branży, której one dotyczą – dodawał.

– Dużym plusem Biznes gov.pl jest to, że integruje działalność różnych urzędów i jest szansą na uzyskanie bardziej ramowej odpowiedzi na zadane pytania – ocenił Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

ZOBACZ TAKŻE: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej

Wójcicki wyjaśniał, że portal ma służyć podawaniu w jednym miejscu informacji z różnych źródeł, niezależnie od tego, kompetencji którego resortu dotyczą. Do marca 2022 roku jest planowane zakończenie połączenia Biznes.gov.pl i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). – Do takiego połączonego projektu, który nazywamy kontem przedsiębiorcy, po jakimś czasie dołączy moduł e-doręczeń, by można było odbierać pisma urzędowe w formie elektronicznej – opowiadał Wójcicki.

Kolejne zaplanowane webinaria z cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” to „Szybka ścieżka – koronawirusy” (1 lipca) i „Tarcza finansowa PFR dla dużych firm” (2 lipca).

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza.

Partnerami cyklu „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Touroperatorzy i agenci turystyczni proszą premiera o spotkanie

Prosimy o spotkanie dla omówienia roli i pomocy państwa dla sektora turystycznego. Chcemy wypracować ...

Rekordowa gwarancja Itaki

Na sumę 297 milionów złotych opiewa najnowsza gwarancja biura podróży Itaka. To największa suma ...

Konferencje i Kongresy mają nowe władze

Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce wybrało nowy, dziewięcioosobowy zarząd. Na jego czele stanęła ...

Darmowe wycieczki za sprzątanie parków

Turyści odwiedzający Berlin mogą zwiedzić miasto z przewodnikiem za darmo. Żeby wziąć udział w ...

Simple.erp zorganizuje pracę hoteli Qubus

Spółka Simple dostarczy i wdroży zintegrowany system informatyczny, który umożliwi całościowe zarządzanie w spółkach ...

Hotel Roberta De Niro przyjął dziś pierwszych gości

Dziś pierwszy polski hotel sieci Nobu, której współwłaścicielem jest aktor Robert De Niro, otworzył ...