Zakaz wjazdu do Unii Europejskiej. Na listę wraca Tunezja

Fot. Bloomberg

Unia Europejska będzie rekomendowała swoim członkom ograniczenie wjazdu z państw trzecich. Na jej listę po przerwie ponownie trafią Kanada, Gruzja i Tunezja – donoszą niemieckie media, powołując się na informacje Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa).

Dyplomaci unijni poszerzyli w środę wieczorem listę krajów, wobec których będzie obowiązywać rekomendacja, aby ich mieszkańcy nie mogli przyjeżdżać do państw wspólnoty. Dodali do niej między innymi wykreśloną wcześniej Kanadę, Gruzję i Tunezję. Lista ma być zmieniona pierwszy raz od 2,5 miesiąca.

Nowe ograniczenia oznaczają, że tylko osiem państw spoza UE nie będzie objętych negatywnym zaleceniem: Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Ruanda, Korea Południowa, Tajlandia, Urugwaj i Singapur. Ten ostatni dopiero teraz pojawił się na białej liście.

CZYTAJ TEŻ: UE – nie ma zgody na wspólne zasady podróżowania

Decyzję unijnych dyplomatów muszą jeszcze podpisać kraje członkowskie.

W połowie marca państwa członkowskie z wyłączeniem Irlandii oraz kraje nienależące do wspólnoty: Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia zgodziły się na zakazanie przyjazdów do UE. Wyjątek stanowią podróże konieczne. Na początku lipca decyzja została złagodzona.

Porozumienie nie jest wiążące – jedne kraje zaostrzyły nawet regulacje w tej sprawie, inne złagodziły (polska lista zakazu lotów bezpośrednich obejmuje 29 kierunków, czytaj: „Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów”).

Podstawą przy wpisaniu danego kraju na czarną listę jest liczba nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców – powinna być mniejsza lub zbliżona do średniej unijnej.

Pod uwagę brane jest też, jak dany kraj walczy z koronawirusem i jego ogólna reakcja na pandemię.

W wypadku państw, których mieszkańcy nie mogą przyjeżdżać do Unii Europejskiej, przewidziano wyjątki – chodzi m.in. o obywateli unijnych i ich rodziny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie żyje profesor Janusz Sondel, rektor Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii

Zmarł profesor dr hab. Janusz Sondel, współzałożyciel, a od 2001 roku rektor, Wyższej Szkoły ...

KLM wznawia rejsy z Warszawy, Krakowa i Gdańska

Pojutrze, 17 czerwca, po trzymiesięcznej przerwie holenderskie linie lotnicze znów zawitają w Warszawie, 29 ...

Thomas Cook powróci w czerwcu

Właściciel marki Thomas Cook, chińska firma Fosun, planuje uruchomienie w czerwcu internetowej agencji turystycznej, ...

Nie ma pieniędzy na rozpatrywanie skarg pasażerów linii lotniczych

Trudna sytuacja finansowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest przyczyną opóźnień w rozpatrywaniu tysięcy skarg na ...

Związkowcy z PPL chcą podwyżki, firma ujawnia ile zarabiają

Średnie wynagrodzenie w PPL z dodatkami o charakterze stałym wynosi 9,2 tysiąca złotych – ...

Koniec wojny cenowej na polskim niebie

Bilety lotnicze już nie tanieją. Średnia cena nie zmieniła się od 2016 roku – ...