Unia Europejska będzie rekomendowała swoim członkom ograniczenie wjazdu z państw trzecich. Na jej listę po przerwie ponownie trafią Kanada, Gruzja i Tunezja – donoszą niemieckie media, powołując się na informacje Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa).
Dyplomaci unijni poszerzyli w środę wieczorem listę krajów, wobec których będzie obowiązywać rekomendacja, aby ich mieszkańcy nie mogli przyjeżdżać do państw wspólnoty. Dodali do niej między innymi wykreśloną wcześniej Kanadę, Gruzję i Tunezję. Lista ma być zmieniona pierwszy raz od 2,5 miesiąca.
Nowe ograniczenia oznaczają, że tylko osiem państw spoza UE nie będzie objętych negatywnym zaleceniem: Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Ruanda, Korea Południowa, Tajlandia, Urugwaj i Singapur. Ten ostatni dopiero teraz pojawił się na białej liście.
CZYTAJ TEŻ: UE – nie ma zgody na wspólne zasady podróżowania
Decyzję unijnych dyplomatów muszą jeszcze podpisać kraje członkowskie.
W połowie marca państwa członkowskie z wyłączeniem Irlandii oraz kraje nienależące do wspólnoty: Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia zgodziły się na zakazanie przyjazdów do UE. Wyjątek stanowią podróże konieczne. Na początku lipca decyzja została złagodzona.
Porozumienie nie jest wiążące – jedne kraje zaostrzyły nawet regulacje w tej sprawie, inne złagodziły (polska lista zakazu lotów bezpośrednich obejmuje 29 kierunków, czytaj: „Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów”).
Podstawą przy wpisaniu danego kraju na czarną listę jest liczba nowych zakażeń koronawirusem w ostatnich 14 dniach w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców – powinna być mniejsza lub zbliżona do średniej unijnej.
Pod uwagę brane jest też, jak dany kraj walczy z koronawirusem i jego ogólna reakcja na pandemię.
W wypadku państw, których mieszkańcy nie mogą przyjeżdżać do Unii Europejskiej, przewidziano wyjątki – chodzi m.in. o obywateli unijnych i ich rodziny.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.