Grecka branża turystyczna w Brukseli przeciw podatkom

Twitter

O gospodarczym znaczeniu turystyki dla Grecji i o problemach, które ograniczają rozwój tego sektora rozmawiali w Brukseli przedstawiciele greckiej organizacji branżowej SETE

Plan wizyty Yiannisa Retsosa, prezesa SETE, i jego współpracowników w Brukseli obejmował wystąpienie przed Parlamentem Europejskim i spotkania z szefami lub wiceszefami komisji, które są związane z turystyką. Jak informuje portal branżowy Greek Travel Pages, pomysł zorganizowania wizyty wyszedł od greckich europarlamentarzystów – Elizabeth Vozenberg i Miltosa Kyrkosa.

W czasie wystąpienia w PE Retsos mówił o sile, odporności na zawirowania i przyszłości greckiej turystyki i o wyzwaniach, przed którymi stoi ten sektor gospodarki. Jego zdaniem przyszłość należy budować, otwierając się na inne branże, szukając synergii i dbając o zrównoważony rozwój. Głównym problemem jest zaś rosnąca liczba podatków. Przykładowo, od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowa opłata noclegowa, która – w zależności od kategorii obiektu – wynosi od 0,5 do 4 euro za dobę.

Przedstawiciele SETE spotkali się m.in. z Jyrkim Katainenem, wiceszefem komisji do spraw zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji. – Opodatkowanie, dostęp do finansowania oraz reformy strukturalne i zmniejszenie biurokracji to główne czynniki wzrostu, inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy w branży turystycznej w Grecji – napisał po spotkaniu Retsos na swoim koncie na Twitterze.

W programie wizyty znalazł się też roboczy lunch z Dimitrisem Avramopoulosem, komisarzem do spraw migracji, spraw wewnętrznych i spraw obywatelskich. SETE podaje, że rozmawiano o gospodarczym i społecznym znaczeniu turystyki oraz o konieczności wzmocnienia głosu branży w Brukseli. Amvramopoulos, cytowany przez Greek Travel Pages, miał powiedzieć w czasie lunchu, że w Grecji to turystyka, a nie przemysł ciężki, najmocniej przyczynia się do rozwoju kraju. Avramopoulos przypominał też, że Grecja wciąż nie ma odpowiedniej strategii dla turystyki. – Produkt turystyczny jest kruchy. Trudno go stworzyć, łatwo zniszczyć przez jeden błąd. Musimy go chronić – podsumował komisarz.

Przedstawiciele SETE mieli też okazję rozmawiać z rzecznikiem Komisji Europejskiej Margaritisem Schinasem i z komisarz Elżbietą Bieńkowską, odpowiedzialną za rynek wewnętrzny i usługi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny biletów lotniczych mają być niskie

Od maja większość linii lotniczych w Europie na próbę uruchomi część połączeń. Można jednak ...

Hampton by Hilton stanie w Olsztynie

Hampton by Hilton Olsztyn dołącza do grona 5 inwestycji realizowanych przez sieć hoteli Hilton ...

DER Touristik opowie, jak kraje szykują się na turystów

DER Touristik startuje z serią webinariów, na których przedstawi agentom turystycznym szczegóły przywracania turystyki ...

Wrzesień na Lotnisku Chopina gorszy o 74 procent

Niecałe pół miliona pasażerów obsłużyło we wrześniu warszawskie Lotnisko Chopina. To o ponad 74 ...

Traveldata: Wakacje w górę, wakacje w dół

Choć w zeszłym tygodniu średnia cena wakacji za granicą spadła o 48 złotych w ...

Święta w Paryżu bez turystów

Związkowcy francuscy zamierzają przedłużyć strajk paraliżujący gospodarkę na okres świąteczno-noworoczny. Wprawdzie rząd przekonuje, że ...