Niedzielski: Do środy nowe wytyczne, do jesieni 20 milionów zaszczepionych

Fot. KPRM

Najpóźniej w środę rząd ogłosi, jak będą wyglądały ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił w TVP Info, że wśród nowych rozwiązań znajdzie się ograniczenie ruchu granicznego między Polską a Czechami i Słowacją. U południowych sąsiadów jest ostatnio wiele nowych zakażeń koronawirusem. Osoby wjeżdżające z tych krajów do Polski już od najbliższego weekendu będą musiały pokazać negatywny wynik testu na koronawirusa, zrobionego w ciągu ostatnich 48 godzin. Kto nie przejdzie testu, trafi do kwarantanny.

CZYTAJ TEŻ: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Niewykluczony powrót do obostrzeń

– Wśród innych rozważanych rozwiązań są ograniczenia dla poszczególnych regionów kraju – mówił Niedzielski. Jako przykład wymienił województwo warmińsko-mazurskie, które – podkreślił – ma wyjątkowo złe wyniki na tle kraju. – Wskaźniki nowych zakażeń i trafności wykonywanych testów są zdecydowanie powyżej średniej, tę średnią przekraczają nawet dwukrotnie – wskazał.

Minister zdrowia nawiązał do tego, co mówił już wcześniej, że powinien zmienić się też sposób zasłaniania ust i nosa. Uznawane mają być tylko maseczki, odpadnie zgoda na przyłbice, szaliki, chusty.

Niedzielski spodziewa się, że szczyt trzeciej fali, będzie prawdopodobnie „nieco niższy, niż to było w listopadzie”.

Ponieważ rząd zaczyna odbudowywać zapasy szczepionek, płynność szczepień powinna być zachowana, a to oznacza, że plan zaszczepienia w pierwszym kwartale trzech milionów ludzi pierwszą dawką szczepionki „zrealizujemy do końca tego tygodnia”. – W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 miliona, więc w tym tygodniu te 3 miliony przekroczymy – zapowiedział.

WARTO TEŻ: Betlej: Trzecia fala epidemii na życzenie rządu

Jak mówił, jeśli „dostawy [szczepionek] będą w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność trzech, czterech milionów szczepień. Myślę, że do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 procent dorosłej populacji, czyli ponad dwadzieścia milionów osób – wyliczał.

Wcześniej Niedzielski ogłosił, że w związku z tym, że okazało się, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk jest zakażony koronawirusem, on sam też poddał się samoizolacji. „Teraz czekam na informacje i decyzje z sanepidu” – podał na Twitterze.

Obaj ministrowie wystąpili razem na konferencji prasowej w piątek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa o imprezach turystycznych z podpisem prezydenta

Utworzenie centralnego punktu kontaktowego, który ułatwi m.in. nadzór nad organizacjami turystycznymi, oraz wymianę danych ...

Kongres USA: Na wycieczkowcu musi być lekarz i kamera

Pierwszy raz od 10 lat amerykański Kongres wprowadził do ustawy o obronności zapisy regulujące ...

Grecja cierpi przez turystów

Góry śmieci, korki na ulicach, brak miejsc do parkowania i problemy z wodą w ...

Austriacy celebrują 200 lat „Cichej nocy”

Najsłynniejsza kolęda świata kończy w tym roku 200 lat. Z tej okazji 13 austriackich ...

Kanary ubezpieczyły turystów od covidu-19

Rząd Wysp Kanaryjskich wykupił polisę ubezpieczeniową, która pokryje koszty kwarantanny, leczenia i powrotu do ...

UIA: więcej samolotów, rejsów i pasażerów

Ukraińskie linie lotnicze UIA (Ukraine International Airlines) przewiozły w 2018 roku ponad 8 milionów ...