Nowo powstały Swarzędzki Szlak Meblowy upamiętnia bogate tradycje stolarskie i meblarskie miasta. Można go przemierzyć indywidualnie lub z przewodnikiem – inauguracyjny spacer odbędzie się w sobotę 15 czerwca
Szlak powstał z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, Cechu Stolarzy Swarzędzkich i Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, o czym ta ostatnia zawiadamia w komunikacie rozesłanym do mediów.
– Staramy się pielęgnować tradycje stolarskie, choćby poprzez organizację Józefinek (święto patrona Swarzędza, św. Józefa – red.) czy otwarcie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki. Kontynuacją tych działań jest stworzenie Swarzędzkiego Szlaku Meblowego, który łączy wątki stolarskie w spójną całość – mówi burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, cytowany w komunikacie.
– W powszechnej świadomości Swarzędz łączy się z meblami. Stworzyliśmy więc ofertę dla osób zainteresowanych rzemiosłem i lokalnymi tradycjami – dodaje prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak.
Złote lata swarzędzkiego stolarstwa i meblarstwa przypadają na dwudziestolecie międzywojenne. Oprócz tradycyjnych warsztatów powstawały wówczas duże zakłady, produkujące meble na eksport. W 1938 roku swarzędzkie meble trafiły nawet na Wystawę Światową w Nowym Jorku.
Na szlaku można poznać zarówno historię rzemiosła, sięgającą XIX wieku, jak i jego teraźniejszość. Na liczącej 1,2 kilometra trasie znalazły się między innymi: Salon Meblowy Stolarzy Swarzędzkich – ekspozycja mebli współczesnych producentów w zabytkowym pawilonie z lat 30. XX wieku, dom Antoniego Tabaki – twórcy najnowocześniejszego zakładu meblarskiego w Polsce międzywojennej, dawna siedziba tego zakładu, czyli Specjalnej Fabryki Krzeseł i Stołów Tabaki – późniejszy zakład numer 2 Swarzędzkich Fabryk Mebli, Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, w którym można między innymi pospacerować wirtualnie po dawnym Swarzędzu i zbudować wirtualne krzesło, a także figura św. Józefa, który od lat patronuje tutejszym stolarzom i tapicerom, oraz meble plenerowe, w tym krzesło XL, regał na kwiaty, łóżko plażowe czy wieszak z ławeczką.
Raz w miesiącu, w soboty, szlak można przemierzyć z przewodnikiem – pierwsza wycieczka odbędzie się 15 czerwca, a kolejne 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września, 5 października, 9 listopada, 7 grudnia (bilety w cenie 10 i 6 złotych do kupienia między innymi w Ośrodku Kultury w Swarzędzu przy ulicy Poznańskiej 14 lub na stronie Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki).
– Tylko podczas wycieczki zorganizowanej można zwiedzić czynny zakład stolarski lub tapicerski i wysłuchać opowieści pracujących w nim rzemieślników – zachęca starszy Cechu Stolarzy Swarzędzkich Piotr Kasprzak. – Jako stolarz nie mogę tego nazwać inaczej, jak tylko prawdziwym gwoździem programu – dodaje.
W samodzielnym zwiedzaniu pomoże folder w wersji elektronicznej lub papierowej, dostępny w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki i punktach informacji turystycznej.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.