Filipińskie radio, powołując się na oficjalne źródła, poinformowało, że wiele osób zginęło pod gruzami zawalonych domów na wyspie Bohol. Są też ofiary w Cebu City, mieście na wschodnim wybrzeżu wyspy Cebu. Mieszka tam prawie 900 tys. osób. Cebu to jedna z najbardziej popularnych wysp wśród zagranicznych turystów

Trzęsienie spowodowało zniszczenia m.in. w portach morskich i lotniczych na obu wyspach. Zniszczone też zostały liczące po kilkaset lat kościoły. Wstrząsy wywołały panikę wśród mieszkańców wielu miast. Ze względu nasilne wstrząsy wtórne na obydwu wyspach na razie nie lądują samoloty.

Władze Indonezji poinformowały, że kataklizm nie wywołał fal tsunami.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miasta Balilihan na wyspie Bohol, około 630 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Manili, a ich ognisko - na głębokości 56 kilometrów.

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, strefie częstych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej na Pacyfiku. W 1990 roku na filipińskiej wyspie Luzon w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,7 zginęło prawie 2 tys. ludzi.