Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że wyjście kraju z Unii Europejskiej zostanie odłożone do 31 października 2019 roku. Organizacja branżowa ABTA uważa, że przyczyni się to do zwiększenia sprzedaży wycieczek do krajów Unii Europejskiej.
Wedle prezesa ABTA Marka Tanzera przełożenie Brexitu daje pewność, że Brytyjczycy zrealizują letnie podróże, a wcześniej zarezerwują wycieczki bez obawy, co się stanie, jeśli rząd nie dojdzie do porozumienia z Unią Europejską w sprawie wyjścia.
- Choć wiele osób już zaplanowało letnie wyjazdy i zamówiło je z wyprzedzeniem, inni czekali na wyjaśnienie kwestii Brexitu - mówi Tanzer. Ekspert dodaje, że w czasie Wielkanocy wiele osób rezerwuje wakacyjne wojaże, a wzrost popularności Turcji, Tunezji, Egiptu i Bułgarii sprawia, że ceny w krajach zachodniej części basenu Morza Śródziemnego są bardzo konkurencyjne.
ABTA uaktualniła swój komunikat dotyczący wyjazdów w związku z Brexitem, w którym potwierdza, że wszystkie dokumenty, takie jak EKUZ czy paszporty dla zwierząt, pozostaną ważne do momentu wyjścia z Unii Europejskiej.
Organizacja dodaje, że zgodnie z bieżącymi założeniami, nawet jeśli kraj opuści wspólnotę bez porozumienia, samoloty nadal będą latały normalnie, a obywatele Wielkiej Brytanii nie będą musieli mieć wiz na krótkie wyjazdy do krajów unijnych.