Itaka - 32 niskie ceny
Traveldata przyjrzała się cenom także pod kątem poszczególnych touroperatorów. W obecnym zestawieniu – wyjaśnia autor - wśród dużych i średnich organizatorów największe spadki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazują oferty biur Exim Tours, Ecco Holiday i TUI Poland, które są mniejsze – o około 235, 210 i 190 złotych, a mniejszej skali spadły średnie ceny w biurach Prima Holiday, Coral Travel Wezyr, 7islands i Net Holiday – o około 80, 60, 50 i 25 złotych. Oferty pozostałych biur były nieco droższe niż przed rokiem w granicach od 22 do 90 złotych. W ujęciu dwuletnim jedyny spadek wykazują średnie ceny w biurze Exim Tours – o około 50 złotych.
W liczbie najmniejszych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, po ostatnich korektach cen po pierwszym kwartale pozycję lidera nadal zajmowała Itaka (32 oferty), wyprzedzając Exim Tours (22 oferty) i TUI Poland (20 ofert). Po niedawnych korektach cen w Itace miała ona wraz z Eximem najwięcej ofert na niższych i średnich półkach cenowych (hotele 3* i 4*), zachowując jednocześnie pozycję zdecydowanego lidera z w ofercie premium (5*) – opisuje Betlej.
Jeśli chodzi o wyjazdy do Egiptu, to najwięcej najniższych ofert w minionym tygodniu miał Coral Travel - 8 ofert. W odniesieniu do wycieczek do Grecji były to Itaka (8 ofert), Rainbow i Grecos Holiday (po 6 ofert), na Wyspy Kanaryjskie - Itaka i TUI Poland (po 7 ofert), a do Turcji - Itaka i Coral Travel (po 4). W powracającej na rynek turystyczny Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miał Sun&Fun (3).
Ryanair w górę, Wizzair w dół
Przechodząc do opisu wyniku porównywania cen biletów w tanich liniach lotniczych prezes Traveldaty wyjaśnia, że na wykresach widoczne jest zakończenie ostatniego spadkowego trendu zmian cen rejsów na Wyspy Kanaryjskie, ale z jednoczesną zmianą sytuacji cenowej na korzystną(kolor zielony) wobec takiego samego okresu roku poprzedniego. Zdecydowanie zmieniła się też sytuacja na pozostałych kierunkach, gdzie ceny także wzrosły, ale podobnie jak przy rejsach na Wyspy Kanaryjskie kształtowały się na poziomach niższych niż przed rokiem.
W największym stopniu spadły ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich - o średnio 334 złote, łagodniej staniały Hiszpania kontynentalna z Majorką oraz kierunki greckie – o 144 i 88 złotych, a niemal już tradycyjnie drożały rok do roku kierunki włoskie, na których średnia zwyżka cen wyniosła 140 złotych.
Znaczny skok cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie na początku grudnia wynika z wycofania przez przewoźnika połączenia w sezonie letnim z Katowic na Lanzarote. Nie cieszyło się ono powodzeniem, co znajdowało wyraz w niskich cenach. W tym sezonie letnim pozostały jedynie rejsy na Teneryfę, a zimowe połączenie na Lanzarote zostało zawieszone na początku marca.
Wykres dla Teneryfy pokazuje kolejny spadek cen na tym kierunku, przy czym stały się one korzystniejsze dla turystów w porównaniu z okresem sprzed roku. Dla pozostałych kierunków wykres wskazuje - zgodnie z ostatnimi przewidywaniami - na kontynuację obecnego silnego trendy spadkowego, który przesunął średnią cenę przelotów na poziom nawet niższy od ubiegłorocznego (kolor zielony). Podobnie jak w poprzednich zestawieniach najbardziej wzrosły rok do roku ceny rejsów na kierunkach włoskich, ale już tylko o 123 złote (poprzednio o 437 złotych). Na pozostałych kierunkach ceny kształtowały się już poniżej poziomów zeszłorocznych – niewiele, bo o 43 złote na kierunkach hiszpańskich, zaś na kierunkach portugalskich, bułgarskich i na Korfu (Grecja) obniżyły się odpowiednio o 247, 306 i 370 złotych.
Korzystniejsza sytuacja w zakresie cen przelotów w LCC na kierunkach turystycznych koreluje w dość widocznym stopniu z obserwowanym trendem słabszego popytu i cen (rok do roku) na zorganizowane imprezy turystyczne w biurach podróży – kończy opis Andrzej Betlej.