Wenecja pod wodą. Zginęły dwie osoby

AFP

Najwyższy od ponad pół wieku przypływ zanotowano w Wenecji. Woda zalała centrum miasta, w tym plac św. Marka. Zginęły dwie osoby.

Wysoki przypływ (acqua alta) osiągnął we wtorek poziom 187 centymetrów. To drugi wynik w notowanej od 1923 r. historii miasta.

W 1966 r. w Wenecji woda osiągnęła poziom 194 centymetrów, doszło do powodzi. Teraz zalane zostały place i ulice, w tym popularny wśród turystów nisko położony plac św. Marka.

Szósty raz w ciągu 1200 lat zalana została bazylika św. Marka. Woda wdzierała się do hoteli, sklepów i restauracji. Przewróciły się niektóre pomosty, służące za chodniki w wypadku powodzi. Zatonęły trzy autobusy wodne.

Włoskie media poinformowały o śmierci dwóch osób, w tym 78-latka, do którego domu wdarła się woda. Mężczyzna zmarł porażony prądem, gdy próbował uruchomić pompę.

Straż przybrzeżna przygotowała dodatkowe łodzie, by służyły jako karetki wodne.

– Mamy do czynienia z niezwykle wysokim przypływem. Wszyscy zostali zmobilizowani do walki z zagrożeniem – oświadczył burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro. Apelował, by mieszkańcy pozostali w domach.

Zapowiedział, że będzie wnioskował o wprowadzenie w mieście stanu klęski żywiołowej. – Sytuacja jest dramatyczna. Poprosimy rząd, by nam pomógł. Koszty będą wysokie. To skutek zmiany klimatu – dodał. – Ta powódź to rana, po której blizna pozostanie na zawsze – ocenił.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Komisja Europejska: Zamknąć Unię Europejską na miesiąc

W związku z epidemią koronawirusa Unia Europejska zamierza wprowadzić 30-dniowe ograniczenie w podróżowaniu do ...

Grecka gościnność lepsza od plaż

Gościnność, dobra jakość zakwaterowania i poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze walory kojarzone z marką turystyczną ...

Z Krakowa do Nowego Jorku z przesiadką w Budapeszcie

W maju z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611,5 tysiąca pasażerów, o 83 tysiące więcej ...

W biurach podróży ceny nabrały przyspieszenia

Zakintos, Warna, Chania, Monastyr, Saloniki – to kierunki, których średnia cena wzrosła w minionym ...

Rząd musi zająć się kolejkami na Heathrow

Ministerstwo spraw wewnętrznych powinno zająć się problemem gigantycznych kolejek, w których stoją pasażerowie przylatujący ...

W biurach podróży przedwakacyjne przeceny

Przełom maja i czerwca to dla touroperatorów trudny okres. Turyści, którzy czekają do ostatniej ...