Amadeus: Podróże służbowe wciąż niedoceniane

materiały prasowe

40 procent firm w Polsce nie ma procedur organizacji delegacji. Polskie firmy najrzadziej wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, korzystają też z nowoczesnych technologii do rezerwacji podróży – podaje Amadeus

Badanie „Organizacja i zarządzanie podróżami służbowymi” przeprowadzone zostało wśród średnich i dużych firm w drugiej połowie 2016 roku w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech.

Jak na tle innych krajów regionu plasuje się Polska? Zdaniem ekspertów Amadeusa podróże służbowe nadal stanowią niedoceniany aspekt działalności operacyjnej polskich firm. Przedsiębiorstwa często postrzegają podróże służbowe jedynie jako konieczny do poniesienia koszt, a nie inwestycję. Być może z tego powodu zarządzanie tym obszarem jest często nieuporządkowane, a pracownicy pozostawieni sami sobie, jeśli chodzi o organizowanie wyjazdu.

Amadeus podaje, że polityka podróży, czyli zestaw reguł dotyczących zamawiania usług związanych z delegacjami, obowiązuje w 57 procent polskich firm i w 62 procent firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Politykę podróży wprowadzają przede wszystkim największe firmy oraz te, w których wyjazdy służbowe stanowią ważny aspekt działalności.

Polskie firmy najrzadziej z całej Europy Środkowo-Wschodniej korzystają też z rozwiązań informatycznych do rezerwacji podróży służbowych (28 procent wobec średnio 43 procent w krajach regionu). W Polskich firmach istnieją również rozbieżności w stosowanych i preferowanych formach płatności za podróże służbowe. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, w Polsce o wiele częściej niż w innych krajach (25 procent wobec 9 procent), to pracownicy płacą za podróż własną kartą, a potem rozliczają się z firmą. Preferowana forma płatności to przede wszystkim przelew.

Zdaniem autorów badania firmy bez procedur organizacji delegacji nie wykorzystują okazji do oszczędności, jakie stwarza np. związanie się umową z jedną, określoną siecią hoteli czy linią lotniczą i korzystanie ze zniżek korporacyjnych.

53 procent przebadanych przedsiębiorstw oczekuje zwiększenia przestrzegania przez pracowników zasad polityki podróży i zmniejszenia obciążenia formalnościami. Eksperci Amadeusa podają,że tam, gdzie zmiany zostały wprowadzone (określono politykę podróży i wdrożono specjalne program informatyczne) satysfakcja z zarządzania i organizacji podróży służbowych jest najwyższa.

Autorzy raportu zaznaczają, że polskie firmy, o wiele częściej niż przedsiębiorstwa w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (42 procent wobec 28 procent), oczekują oszczędności w obszarze podróży służbowych w 2017 roku. W co trzeciej firmie wyniosą one ponad 10 procent. Większość badanych organizacji i instytucji jest też otwarta na wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych i zlecenie organizacji i zarządzania podróżami służbowymi zewnętrznej firmie (72 procent)

– Mimo postępu technologicznego, który obejmuje także sferę kontaktów służbowych, podróże biznesowe, dające możliwość bezpośrednich spotkań i zacieśniania relacji z partnerami, nadal stanowią istotny aspekt działalności firm i osiągania przez nie sukcesów – ocenia, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Rek, dyrektor generalny Amadeus Polska, i dyrektor regionalny Amadeusa na Europę Środkową.

Na zlecenie firmy Amadeus badanie zostało zrealizowane w drugiej połowie 2016 roku przez agencją badawczą Kantar TNS. Badanie telefoniczne (CATI) zostało przeprowadzone w firmach z krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Czech, Rumunii, Węgier, Litwy i Łotwy. Próba objęła 1000 firm i instytucji zatrudniających powyżej 50 pracowników, wydających min. 50 tysięcy euro na delegacje lub realizujących minimum 250 podróży służbowych rocznie. Respondentami byli pracownicy firm odpowiedzialni za organizację i zarządzanie podróżami służbowymi lub osoby, które w danej firmie zostały wskazane jako najlepiej zorientowane w tym temacie. Ankieta została przeprowadzona wśród takich sektorów jak: produkcja (42 procent), usługi (24 procent), administracja (21 procent) i handel (13 procent). 61 procent ankietowanych stanowili pracownicy firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 31 procent – firm zatrudniających od 250 do 999 pracowników, natomiast 8 procent badanych – instytucji zatrudniających powyżej 1000 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Delhi i Kolombo wśród nowości na Lotnisku Chopina

W czerwcu z Lotniska Chopina ruszają cztery nowe połączenia. Wzrasta liczba lotów krajowych. We ...

Stewardesa zbada serce

Lufthansa jako pierwsza linia lotnicza na świecie wyposaża samoloty latające na długich trasach w ...

Turecki rząd pożycza hotelarzom pieniądze dla touroperatorów

Pożyczka dla hotelarzy na zwrot przedpłat od touroperatorów na poczet tegorocznych wakacji to pomysł ...

TUI łączy formy sprzedaży

Niemiecki TUI już przed paroma tygodniami zapowiadał mocniejsze połączenie sprzedaży stacjonarnej z internetową. Teraz ...

Licznik IATA bije – już ponad 250 miliardów strat

Linie lotnicze stracą w 2020 roku nawet 252 miliardy dolarów przychodów – Międzynarodowe Zrzeszenie ...

KLM poleci do Bombaju

Jesienią startuje bezpośrednie połączenie KLM na trasie Amsterdam – Bombaj. W efekcie KLM wspólnie ...