W Poznaniu powstanie Park Kulturowy Stare Miasto. Władze liczą, że pomoże to ujednolicić wytyczne dla reklam i szyldów oraz uregulować zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych
Park kulturowy to jedna z form ochrony krajobrazu kulturowego, określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Zapisy przygotowywanego aktualnie projektu uchwały w sprawie utworzenia na terenie poznańskiej starówki Parku Kulturowego Stare Miasto mają szczegółowo regulować wytyczne dotyczące ładu estetycznego w tej części miasta.
Jak tłumaczyła na konferencji prasowej miejska konserwator zabytków w Poznaniu Joanna Bielawska-Pałczyńska, mają to być regulacje odnośnie m.in. kwestii reklam, szyldów oraz innego rodzaju działań promocyjnych prowadzonych na tym terenie. Przepisy mają zawierać też wytyczne m.in. dla organizatorów wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, handlarzy oraz najemców lokali gastronomicznych w sprawie usytuowania ogródków letnich.
Uchwała zawierająca wszystkie te zasady miałaby stanowić akt prawa miejscowego, co ułatwiałoby egzekwowanie tych przepisów.
– Lokacji miasta na prawie magdeburskim dokonali książęta Przemysł I i Bolesław Pobożny w 1253 roku. Wytyczono wówczas czytelną do dziś szachownicową siatkę ulic z centralnie usytuowanym kwadratowym rynkiem – placem targowym, z którego wybiega 12 ulic przeciętych przecznicami. Całość założenia okalały mury obronne wraz z bramami Wielką, Wrocławską i Wroniecką. W zasadzie pełen obszar założenia lokacyjnego miasta Poznania ma docelowo zostać objęty tą formą ochrony zabytków – mówiła Bielawska-Pałczyńska.
Jak uściśliła, obszar, który miałby być objęty terenem Parku Kulturowego, ma 37,3 ha w obrębie ulic: Garbary, Podgórnej, Al. Marcinkowskiego, Solnej oraz Małe Garbary.
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że przy projekcie uchwały miasto będzie się konsultowało także z samymi mieszkańcami; pierwsze spotkanie informacyjne w tej sprawie zaplanowane jest na jutro w urzędzie miasta.
Wiśniewski zaznaczył, że władze miasta chcą czerpać także z podobnych rozwiązań już funkcjonujących w innych miastach, jak Kraków czy Wrocław. Dzięki takim regulacjom – jak mówił – poznańskie stare miasto stanie się miejscem nie tylko ładniejszym, ale i bardziej przyjaznym dla mieszkańców i turystów.
Według harmonogramu prac i konsultacji nad projektem, przyjęcie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto nastąpi na przełomie listopada i grudnia tego roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.