Grecja cierpi przez turystów

Bloomberg

Góry śmieci, korki na ulicach, brak miejsc do parkowania i problemy z wodą w kranach – tak niektóre greckie miejscowości i wyspy podsumowują tegoroczny boom turystyczny

Jak informuje portal Greek Travel Pages, w ciągu minionych pięciu lat liczba turystów w Grecji podwoiła się. Nie wszystkie regiony były jednak technicznie przygotowane na tak wielką popularność wśród turystów. Na przykład na Naksos władze musiały uporać się z tonami nadliczbowych śmieci, z zaskakująco zakorkowanymi ulicami, licznymi samochodami zaparkowanymi w niewłaściwych miejscach i nienaturalnie zatłoczonymi plażami. Na nadmiar śmieci narzekały także władze Eginy. Na Milos i Koufonissi najbardziej doskwierał natomiast brak wody.

Także porty, między innymi w Pireusie (Ateny) i w Rafinie, nie nadążały z przyjmowaniem wpływających i wypływających statków i jachtów oraz usuwaniem pozostawianych przez nie śmieci. Podobnie było w marinach na niektórych małych wyspach.

Profesor planowania przestrzennego na Uniwersytecie Tesalii Harris Kokkosis, twierdzi, że są to problemy i zarządcze, i społeczne. – Pojawiają się nierówności. Mieszkańcy są podzieleni na tych związanych z rozwojem turystyki i tych przez nią poszkodowanych, na przykład rolników – mówi Kokkosis w rozmowie z dziennikiem „Kathimerini”. Jak opisuje, rozwój turystyki wiąże się również z rosnącymi kosztami życia dla samych Greków. Może to jego zdaniem doprowadzić do powtórki scenariusza z Wenecji, z której mieszkańcy masowo uciekają ze względu na złe warunki życia. Popularność portalu Aribnb tylko pogorszyła jego zdaniem sytuację.

Tak Kokkosis jak i inni eksperci proponują, by skupić się na promowaniu nowych kierunków, dzięki czemu ruch turystyczny mógłby być lepiej rozdzielony. Pomogłoby to poprawić jakość usług, rozwiązać problemy infrastrukturalne i ożywić mniej znane regiony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TT Warsaw – Skania jest tuż za rogiem

Z turystycznego punktu widzenia ogromnym atutem Skanii jest jej dostępność. Skania jest tuż za ...

Expo coraz bliższe przesunięcia

Od nowego terminu Expo w Dubaju dzieli świat już tylko jeden krok – głosowanie ...

Niemcy – w wypadku autokaru zginęło 18 osób

Rzeczniczka policji potwierdziła, że z wraku spalonego autokaru wydobyto 18 ciał. Pojazd z 48 ...

Odmówiono im lotu klasą biznesową. Były „zbyt duże”

Trzem Nowozelandkom, które wracały z Tajlandii odmówiono podróży w klasie biznes. Personel zmierzył kobiety ...

Fałszywa touroperatorka chciała uciec do Kanady

Prawie 400 tysięcy złotych wyłudziła właścicielka biura turystyczno-pielgrzymkowego w Biłgoraju, pobierając od około 100 ...

W biurach podróży ceny od Monastyru do Majorki

Najmniej klienci biur podróży płacili w zeszłym tygodniu za wyjazd do Tunezji, najwięcej za ...