Grecja cierpi przez turystów

Bloomberg

Góry śmieci, korki na ulicach, brak miejsc do parkowania i problemy z wodą w kranach – tak niektóre greckie miejscowości i wyspy podsumowują tegoroczny boom turystyczny

Jak informuje portal Greek Travel Pages, w ciągu minionych pięciu lat liczba turystów w Grecji podwoiła się. Nie wszystkie regiony były jednak technicznie przygotowane na tak wielką popularność wśród turystów. Na przykład na Naksos władze musiały uporać się z tonami nadliczbowych śmieci, z zaskakująco zakorkowanymi ulicami, licznymi samochodami zaparkowanymi w niewłaściwych miejscach i nienaturalnie zatłoczonymi plażami. Na nadmiar śmieci narzekały także władze Eginy. Na Milos i Koufonissi najbardziej doskwierał natomiast brak wody.

Także porty, między innymi w Pireusie (Ateny) i w Rafinie, nie nadążały z przyjmowaniem wpływających i wypływających statków i jachtów oraz usuwaniem pozostawianych przez nie śmieci. Podobnie było w marinach na niektórych małych wyspach.

Profesor planowania przestrzennego na Uniwersytecie Tesalii Harris Kokkosis, twierdzi, że są to problemy i zarządcze, i społeczne. – Pojawiają się nierówności. Mieszkańcy są podzieleni na tych związanych z rozwojem turystyki i tych przez nią poszkodowanych, na przykład rolników – mówi Kokkosis w rozmowie z dziennikiem „Kathimerini”. Jak opisuje, rozwój turystyki wiąże się również z rosnącymi kosztami życia dla samych Greków. Może to jego zdaniem doprowadzić do powtórki scenariusza z Wenecji, z której mieszkańcy masowo uciekają ze względu na złe warunki życia. Popularność portalu Aribnb tylko pogorszyła jego zdaniem sytuację.

Tak Kokkosis jak i inni eksperci proponują, by skupić się na promowaniu nowych kierunków, dzięki czemu ruch turystyczny mógłby być lepiej rozdzielony. Pomogłoby to poprawić jakość usług, rozwiązać problemy infrastrukturalne i ożywić mniej znane regiony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Telewizory w hotelach pod lupą Poczty Polskiej

Właściciel hotelu musi zapłacić karę za niezarejestrowane telewizory. Nie ma znaczenia, że nic o ...

Ośrodek narciarski Kolašin

Coraz więcej Polaków w Czarnogórze

W pierwszych dziewięciu miesiącach do Czarnogóry przyjechało o 11 procent więcej turystów z Polski, ...

Kwieciński: Lotnisko Centralne bez unijnego wsparcia

Ewentualna budowa Centralnego Portu Lotniczego nie może liczyć na dofinansowanie z unijnego budżetu na ...

Minister turystyki Cypru spotka się z touroperatorami

Cypryjski minister turystyki Savvas Perdios jedzie w podróż po Europie, Bliskim Wschodzie i Stanach ...

Grecja przeszkoli bezrobotnych do pracy w turystyce

Grecki resort turystyki chce wprowadzić programy szkoleniowe dla bezrobotnych i zaangażować ich do pracy ...

Po upadku Cooka grecki minister turystyki chce pomóc branży

Greckie Ministerstwo Turystyki powołało z resortem finansów sztab kryzysowy, by pomóc firmom poszkodowanym przez ...