Polska to tani kraj. A w którym jest najdrożej?

Fot. Filip Frydrykiewicz

W Unii Europejskiej taniej niż w Polsce żyje się tylko w Bułgarii. Najdroższym krajem świata jest Szwajcaria, a najtańszym Pakistan.

Amerykański magazyn „CeoWorld Magazine” opublikował ranking 132 państw świata według kosztów życia. Kryteriów oceny było pięć: ceny mieszkań, ceny wynajmu, ceny żywności, ceny w restauracjach i siła nabywcza obywateli.

CZYTAJ TEŻ: Polska: dużo więcej Koreańczyków i Ukraińców, mniej Turków i Greków

Najdrożej żyje się w Europe. W dziesiątce najdroższych państw połowa to kraje europejskie. Na czele życiowej drożyzny jest Szwajcara przed Norwegią i Islandią. W dziesiątce znalazły się jeszcze Japonia, Dania, Wyspy Bahama, Luksemburg, Izrael, Singapur i Korea Południowa.

Gospodarczy lider świata, Stany Zjednoczone, jest umiarkowanie drogi, bo zajął 20. pozycję, co zawdzięcza przede wszystkim sile nabywczej Amerykanów. W tej kategorii lepsi od obywateli USA są jedynie Katarczycy i Szwajcarzy.

Jeszcze taniej niż w USA żyje się w kraju o najsilniejszej gospodarce w Europie – w Niemczech (29 pozycja). Pod względem siły nabywczej Niemcy są na szóstej pozycji w świecie.

Polska zajęła 82. miejsce, co oznacza, że jest najtańszym krajem do życia ze wszystkich w Unii Europejskiej, poza Bułgarią (94 miejsce). Siła nabywcza Polaków została oceniona na 41. w świecie. Nasi sąsiedzi unijni żyją wydając więcej. Litwa jest na 66. miejscu (to i tak lepiej niż 58. Łotwa i 50. Estonia). Słowacja jest na 65. miejscu, Czechy na 61. Tuż za nami znalazła się Rosja (83. miejsce). Dużo taniej niż w Polsce żyje się na Białorusi (101. miejsce) i Ukrainie (107).

Najmniejszą siłę nabywczą mają mieszkańcy Kuby, przed Wenezuelą i Etiopią. Najniższe ceny w restauracjach ma Tunezja, przed Algierią i Pakistanem, ale żywność najtańsza jest w Afganistanie przed Pakistanem i Uzbekistanem. Polska żywność jest tylko minimalnie droższa od bułgarskiej.

Końcówkę zestawienia zdominowały kraje najbiedniejsze. Na końcu znalazły się Indie, Afganistan i Pakistan.

ZOBACZ TEŻ: Eurostat: Polska w czołówce wzrostu liczby pasażerów lotniczych

Mogą Ci się również spodobać

Boeing: Przylecą nowe samoloty dla LOT-u

LOT postawił na Boeinga jeszcze w latach 80. Jest pierwszą linią europejską, która zamówiła ...

Pasażerowie na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles w Kalifornii

Amerykańscy piloci domagają się wstrzymania lotów do Chin

Piloci i personel pokładowy amerykańskich linii lotniczych, które wciąż latają do chin domagają się ...

Izrael z nową kartą turystyczną i linią autobusową

Z kartą Israel Pass można podróżować środkami transportu publicznego oraz zwiedzać parki narodowe, a ...

Green Velo przyciąga uwagę Ukraińców

Kolejki do kina 5D, które prezentowało filmy o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, zaczynały ...

Komitet Oświęcimski: Prezes POT szkodzi Polsce i turystyce

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz (MKO) skrytykował wypowiedź szefa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego w sprawie ...

Słoweńskie narodowe linie lotnicze ogłaszają bankructwo

Słoweńska Adria Airways złożyła 30 września w sądzie rejonowym w Kranj wniosek o ogłoszenie ...