Od soboty do Grecji tylko z negatywnym testem PCR

Fot. Aleksander Kramarz

Od soboty, 3 października, osoby podróżujące z Polski do Grecji muszą legitymować się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa – informuje grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego w pilnej depeszy.

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował dziś w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej i w depeszy NOTAM skierowanej do przewoźników lotniczych, że od 3 października pasażerowie przylatujący do Grecji z Polski będą mogli przekroczyć granicę tylko po okazaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Badanie można wykonać nie później niż 72 godziny przed przylotem.

CZYTAJ TEŻ: Grecja – przychody z turystyki spadną sześciokrotnie

Nowy przepis może zniweczyć wypoczynek dwóch tysięcy klientów biur podróży, którzy już wykupili wycieczki i mieli lecieć w najbliższych dniach do Grecji. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski podjął już interwencję w tej sprawie – rozmawiał telefonicznie z ministrem turystyki Grecji Harrisem Theoharisem na temat ewentualnego przesunięcia wprowadzenia obowiązkowych testów w czasie, najlepiej o dwa tygodnie. Theoharris obiecał porozmawiać o tym z kolegą z rządu, ministrem zdrowia. Decyzji strony greckiej jeszcze nie znamy.

Jak czytamy w komunikacie ambasady Grecji w Polsce, „zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Laboratoriami wykonującymi badania RT-PCR powinny być:
a. Krajowe laboratoria referencyjne
b. Krajowe laboratoria zdrowia publicznego lub
c. Prywatne laboratoria, które są akredytowane przez odpowiednie krajowe organy akredytacyjne (niekoniecznie specjalnie dla COVID-19). Certyfikaty, które nie spełniają powyższych kryteriów nie będą akceptowane. Fałszowanie zaświadczenia karane jest przez prawo greckie.

Dzieci poniżej 10 roku życia nie podlegają obowiązkowi wykonywania testu PCR”.

Nowe regulacje mają obowiązywać do 12 października. Również do tego dnia przedłużony zostaje obowiązek wykonywania testów dla przyjeżdżających z Bułgarii, Rumunii, Węgier, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malty, Belgii, Hiszpanii, Albanii i Północnej Macedonii.
Obywatele krajów spoza Unii Europejskiej mają natomiast zakaz wjazdu do Grecji, chociaż zrobiono wyjątki dla: Australii, Kanady, Gruzji, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Korei Południowej, Tajlandii, Tunezji, Urugwaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W dalszym ciągu zawieszone pozostają połączenia lotnicze między Grecją a Turcją oraz Katalonią, obowiązują też wcześniejsze regulacje dla podróżnych z Izraela.
Nadal wszyscy podróżni muszą wypełniać najpóźniej na 24 godzin przed przyjazdem formularz rejestracyjny, w którym podają między innymi adres pobytu w Grecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Do Palermo na zimę z Krakowa

Ryanair uruchomi nową trasę w zimowej siatce połączeń – z Krakowa do Palermo Jak ...

Polish Prestige Hotels dołącza do IGHP

– Dziś czujemy, że znaczne zwiększenie siły konkurencyjnej wobec międzynarodowych sieci hoteli jest kolejną ...

Albania napędza wczesną sprzedaż wakacji

O 60 procent wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem liczba Polaków, którzy w biurach ...

Najfajniejsze dzielnice Europy? Jedźcie na Pragę

Brytyjski „Independent” zamieścił listę 10 najciekawszych dzielnic w europejskich miastach. W zestawieniu znalazła się ...

Nowy dreamliner LOT-u już w Warszawie

Nowy dreamliner 787-9 PLL LOT wylądował w Warszawie. Maszyna wystartowała w swój pierwszy rejs ...

Rainbow sprzedał w październiku o 10,8 procent wycieczek więcej

Przychody biura podróży Rainbow w październiku 2017 roku wyniosły 47,5 mln złotych i były ...