Hiszpania wprowadza obowiązkowe testy na koronawirusa

Fot. AFP

Od 23 listopada podróżni przyjeżdżający do Hiszpanii z miejsc uznanych za „ryzykowne” będą musieli przedstawiać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak podają niemieckie media, powołując się na Niemiecką Agencję Informacyjną (dpa), badanie najwcześniej będzie można wykonać 72 godziny przed wylotem.

Decyzja o wpisaniu danego kraju na listę „ryzykownych” będzie podejmowana na podstawie unijnego rozporządzenia 2020/1475 z 13 października. W wypadku krajów trzecich wyznacznikiem dla władz Hiszpanii będzie wskaźnik określający liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców zanotowany w ciągu ostatnich 14 dni. Nie jest jasne, czy kwalifikacja ta będzie odnosić się do całych państw, czy może do poszczególnych regionów, co ma znaczenie choćby dla Niemiec.

CZYTAJ TEŻ: Lecisz na Kanary? Musisz mieć test na koronawirusa

Z kolei dziennik „El Pais” podaje, powołując się na rzecznika Ministerstwa Zdrowia Hiszpanii, że z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu spośród krajów unijnych i należących do strefy Schengen wyłączeni będą jedynie mieszkańcy Norwegii, Finlandii i Grecji.

Agenci turystyczni, biura podróży i przewoźnicy mają obowiązek poinformowania klientów o nowych przepisach przy zakupie biletów. Wynik testu musi być przetłumaczony na hiszpański lub angielski, można go przedłożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Dodatkowo wynik badania trzeba podać w formularzu, który już od kilku miesięcy muszą wypełniać osoby wjeżdżające do Hiszpanii.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, nowe wytyczne uzupełniają dotychczasowe wymogi i kontrole. Nadal podróżnym mierzona będzie temperatura. Obecnie w Hiszpanii nie ma obowiązku kwarantanny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rzym wprowadza ograniczenia dla autokarów

Trzy strefy i wyższe opłaty za wjazd autokarów do Rzymu uzależnione od typu silnika ...

Nastroje niemieckich agentów turystycznych złe jak nigdy dotąd

Z badania nastrojów niemieckich agentów prowadzonego co miesiąc na zlecenie magazynu i portalu branży ...

Nowa atrakcja Skanii – Muzeum Porażki w Helsingborgu

Co łączy coca-colę o smaku kawy, grę planszową Donalda Trumpa i maskę na twarz ...

Filipiny – wypadek autobusu, wiele ofiar

W wypadku autobusu na Filipinach zginęło 19 osób, a 21 zostało rannych. W górzystym ...

KLM: pierwszy elektryczny samolot pojawi się za 15-20 lat

Myślę, że realna perspektywa czasowa dla samolotu elektrycznego to od 15 do 20 lat ...

Duński Albatros wyląduje na Marszałkowskiej

Zwiedzanie USA śladami muzycznych legend, tropienie dzikich zwierząt w RPA, poznawanie kultury Japonii czy ...