Hiszpania wprowadza obowiązkowe testy na koronawirusa

Fot. AFP

Od 23 listopada podróżni przyjeżdżający do Hiszpanii z miejsc uznanych za „ryzykowne” będą musieli przedstawiać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak podają niemieckie media, powołując się na Niemiecką Agencję Informacyjną (dpa), badanie najwcześniej będzie można wykonać 72 godziny przed wylotem.

Decyzja o wpisaniu danego kraju na listę „ryzykownych” będzie podejmowana na podstawie unijnego rozporządzenia 2020/1475 z 13 października. W wypadku krajów trzecich wyznacznikiem dla władz Hiszpanii będzie wskaźnik określający liczbę zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców zanotowany w ciągu ostatnich 14 dni. Nie jest jasne, czy kwalifikacja ta będzie odnosić się do całych państw, czy może do poszczególnych regionów, co ma znaczenie choćby dla Niemiec.

CZYTAJ TEŻ: Lecisz na Kanary? Musisz mieć test na koronawirusa

Z kolei dziennik „El Pais” podaje, powołując się na rzecznika Ministerstwa Zdrowia Hiszpanii, że z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu spośród krajów unijnych i należących do strefy Schengen wyłączeni będą jedynie mieszkańcy Norwegii, Finlandii i Grecji.

Agenci turystyczni, biura podróży i przewoźnicy mają obowiązek poinformowania klientów o nowych przepisach przy zakupie biletów. Wynik testu musi być przetłumaczony na hiszpański lub angielski, można go przedłożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Dodatkowo wynik badania trzeba podać w formularzu, który już od kilku miesięcy muszą wypełniać osoby wjeżdżające do Hiszpanii.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, nowe wytyczne uzupełniają dotychczasowe wymogi i kontrole. Nadal podróżnym mierzona będzie temperatura. Obecnie w Hiszpanii nie ma obowiązku kwarantanny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gut-Mostowy odcina się od Sabały. Sabała odcina się od łamania prawa

Współwłaściciel zakopiańskiego hotelu Sabała, Andrzej Gut-Mostowy, potępia „udzielanie nieprawdziwych informacji” przez ten obiekt. Nigdy ...

Emirates najlepszy według TripAdvisora

Emirates zdobył tytuł najlepszej linii lotniczej na świecie w pierwszej edycji plebiscytu TripAdvisor Travelers’ ...

Zmiana na szczycie korporacji lotniczej IAG

William Walsh, który stworzył w 2011 roku International Airlines Group złożoną z tradycyjnych linii ...

Hotele miejskie mogą liczyć na gości tylko w weekendy

Poza weekendami turystów nie ma wielu, dlatego sytuację hoteli miejskich poprawiłoby odmrożenie kongresów i ...

Zima zaatakowała Europę od Hiszpanii po Niemcy

Zawieszono kursowanie promów łączących Andaluzję z Marokiem i hiszpańską eksklawą, Ceutą. Wichura na Majorce ...

Miasta historyczne pod presją turystów

Jak pogodzić potrzeby mieszkańców z oczekiwaniami turystów w miastach, w których tych drugich przybywa ...