By być z niej zwolnionym, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Po pierwsze będzie można wjechać z krajów, w których wskaźniki epidemiczne są na wystarczająco niskim poziomie. Wśród nich znalazło się 29 państw europejskich, w tym Polska, Australia, Izrael, Nowa Zelandia, Singapur i Korea Południowa.
CZYTAJ TEŻ: Portugalia dla Polaków bez kwarantanny, ale nie bez testu PCR
Trzeba też przedstawić negatywny wynik testu PCR na covid-19 wykonanego nie dawniej niż 72 godziny przed wjazdem lub antygenowego, który nie może być starszy niż 48 godzin i został wykonany w laboratorium (badania przeprowadzone samodzielnie nie są uznawane). Dzieci do 10 roku życia nie potrzebują żadnego testu.
Można też zamiast wyniku testu przedstawić certyfikat szczepień – za szczepienie uznawane jest przyjęcie pierwszej dawki, o ile została przyjęta co najmniej 22 dni wcześniej, wówczas szczepienie ważne jest przez 3 miesiące. Przy dwóch dawkach jego ważność wydłuża się o kolejne 6 miesięcy. Jeśli cały cykl szczepienia obejmuje tylko jedną dawkę, jest ono uznawane przez austriackie władze po 22 dniach od przyjęcia.
Inna forma zwolnienia z testu i kwarantanny to zaświadczenie o statusie ozdrowieńca (ważne przez 6 miesięcy od wyzdrowienia, test na przeciwciała ważny jest przez 3 miesiące od wykonania).