Po 8 czerwca Polacy wjadą do Niemiec bez testów i kwarantanny

Fot. AFP

Niemcy skreślą Polskę z listy obszarów podwyższonego ryzyka epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że obowiązujące dotąd zgłoszenie wjazdu i test na koronawirusa zostaną zniesione od razu.

Od niedzieli, 30 maja, Polska nie będzie już uznawana przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego – podaje Deutsche Welle za Instytutem Roberta Kocha i niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które poinformowało, że tego dnia uchyli ostrzeżenie przed podróżowaniem do Polski, zastrzegając jednocześnie, że nadal będzie odradzać podróże, które nie są niezbędne.

CZYTAJ TEŻ: Austria wpuści podróżnych bez kwarantanny

Dotąd podróżni przekraczający granicę polsko-niemiecką musieli zarejestrować wjazd na stronie einreiseanmeldung.de, zrobić test na obecność koronawirusa przed wjazdem do Niemiec lub w ciągu 48 godzin po przyjeździe i przebywać w kwarantannie do czasu uzyskania negatywnego wyniku. Zasady te nie zostaną jednak zniesione wraz z usunięciem Polski z czarnej listy covidowej, liczy się bowiem to, na jakim obszarze przebywał podróżny 10 dni przed przekroczeniem granicy. Ponieważ Polska do 29 maja jest jeszcze obszarem ryzyka, będą one obowiązywać każdego, kto tego dnia lub wcześniej był w Polsce, aż do 8 czerwca.

Zgłaszać wjazdu i wykonywać testów nie muszą między innymi podróżujący przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów i noclegu), przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego (do 24 godzin), odwiedzający najbliższą rodzinę (do 72 godzin), pracownicy transgraniczni i transportowi.

ZOBACZ TAKŻE: Słowacja otwiera się na zaszczepionych turystów

Polskie MSZ przypomina, że wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec ciągle będzie możliwe zasadniczo tylko z negatywnym wynikiem testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godziny (testy PCR, LAMP, TMA 72 godziny) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech, przy czym liczy się czas pobrania próbki.

Negatywnego wyniku testu w podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do szóstego roku życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (28 dni – 6 miesięcy po pozytywnym wyniku testu PCR). Wyniki testów i zaświadczenia powinny być po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku lub włosku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nagroda dla turystycznego bloga „Grecja na żywo”

„Grecja na żywo”, blog tworzony przez pracowników Grecosa, ponownie w gronie laureat konkursu Power ...

Warszawa wśród najnudniejszych miast Europy

Najwięcej rosyjskich turystów wynudziło się w stolicy Finlandii. Na nudę w Warszawie narzeka 7 ...

Turyści wrócili do Egiptu

O 21 procent wzrosła w zeszłym roku liczba turystów w Egipcie – wynika z ...

Platforma Obywatelska: Stwórzmy małą tarczę dla turystyki

Rząd broniąc nas przed pandemią szkodzi turystyce. Proponujemy pomoc w nakreśleniu planu wyjścia z ...

Tajlandia chce odpocząć od masowej turystyki

Tajowie postanowili wykorzystać kryzys spowodowany pandemią Covid-19 na przebudowanie oferty turystycznej. Chcą postawić na ...

Najszybciej wrócą wycieczki jednodniowe

Po kryzysie turyści najpierw ruszą na wycieczki jednodniowe, potem na kilkudniowe, następnie na wyjazdy ...