Padł nowy rekord w światowej turystyce

Bloomberg

Jak podaje w najnowszym raporcie Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO), w 2018 roku turyści odbyli na całym świecie rekordowe 1,4 miliarda podróży. To o 6 procent więcej niż rok wcześniej

Nie sprawdziła się zatem długoterminowa prognoza UNWTO wydana w 2010 roku, wedle której wynik ten miał zostać osiągnięty dopiero w 2020 roku. Szybszy wzrost ruchu turystycznego to efekt między innymi postępu technologicznego, lepszej infrastruktury, spadku cen biletów lotniczych i wprowadzenia przez wiele krajów ułatwień wizowych – piszą autorzy raportu.

Liczba turystów, którzy wykupili co najmniej jeden nocleg, wzrosła średnio o 6 procent. Najlepszy pod tym względem wynik – 10 procent wzrostu – osiągnęły kraje Bliskiego Wschodu, dalej uplasowały się Afryka – 7 procent, Europa oraz Azja i Pacyfik – po 6 procent i obie Ameryki – po 3 procent.

Najwięcej turystów – 713 milionów – odwiedziło Europę. Kraje śródziemnomorskie odnotowały 7-procentowy wzrost liczby przyjazdów. Nie gorszy rezultat osiągnęły Europa Zachodnia i Środkowo-Wschodnia – po 6 procent wzrostu. Najgorzej wypadła północna część kontynentu (UNWTO nie podaje dokładnych danych), na co wpływ miały słabe wyniki Wielkiej Brytanii.

343 miliony turystów to wynik Azji i Pacyfiku. Azja Południowo-Wschodnia może pochwalić się 7-procentowym wzrostem liczby przyjazdów, za nią uplasowała się Azja Wschodnia i Północna – 6 procent, Azja Południowa – 5 procent i Oceania – 3 procent.

Obie Ameryki gościły 217 milionów przyjezdnych. Ameryka Północna osiągnęła 4-procentowy wzrost, a Południowa 3-procentowy, przy czym w Ameryce Środkowej i na Karaibach liczba przyjazdów spadła o 2 procent (wedle autorów raportu przyczyniły się do tego między innymi huragany Irma i Maria, które nawiedziły region we wrześniu 2017 roku).

Do Afryki wybrało się 67 milionów podróżnych, do Afryki Północnej – o 10 procent więcej niż rok wcześniej, a do Afryki Subsaharyjskiej – o 6 procent więcej.

Bliski Wschód zamknął ubiegły rok z wynikiem 64 miliony przyjazdów, odnotowując jednocześnie największy, 10-procentowy ich wzrost wśród wszystkich wyszczególnionych w raporcie regionów.

Opierając się na aktualnych trendach, perspektywach ekonomicznych i wskaźniku ufności konsumenckiej (UNWTO Confidence Index), organizacja prognozuje, że w tym roku wzrost nieco wyhamuje i osiągnie 3 do 4 procent.

Z jednej strony stabilne ceny paliw, a co za tym idzie niewygórowane ceny biletów lotniczych, a także lepsza dostępność komunikacyjna wielu miejsc na świecie spowodują, że coraz więcej ludzi będzie mogło i chciało udać się w podróż. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze i niepewność związana z Brexitem mogą sprawić, że część turystów będzie wolała „zaczekać i zobaczyć”.

Zdaniem ekspertów UNWTO w 2019 roku dominującymi trendami będą: podróże „w poszukiwaniu zmian”, dla zdrowia i dobrego samopoczucia (m.in. turystyka piesza, sportowa, wellness) oraz „międzypokoleniowe” (jako rezultat zmian demograficznych i bardziej odpowiedzialnego podejścia do turystyki).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lufthansa wygrała z Ryanairem. LOT goni najlepszych

Grupa Lufthansy wygrała z Ryanairem w rankingu największych linii lotniczych w Europie. Wśród najszybciej ...

Industriada szuka partnerów na święto

Ósma Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się 10 czerwca. Teraz ...

Cathay Pacific najbezpieczniejsze na świecie

Niemieckie centrum oceny katastrof lotniczych JACDEC uznało hongkońskie Cathay Pacific za najbezpieczniejsze linie lotnicze ...

Kulinarna Grecja z gwiazdami

Katarzyna Bosacka, dziennikarka kulinarna i Marcin Pietrzyk, znany w Polsce przewodnik po Grecji, wspólnie ...

Thomas Cook: Trzecia część zimy już sprzedana

O 14 procent wzrosły rok do roku przychody Grupy Thomasa Cooka w trzecim kwartale ...

Thomas Cook zadowolony z trzeciego kwartału

Lepsze wyniki linii lotniczej Thomasa Cooka pozwoliły zmniejszyć spadek zainteresowania wycieczkami zorganizowanymi. Niższa sprzedaż ...