Turyści dają Warszawie 8,7 punktu na 10

Stare Miasto, Łazienki Królewskie i Pałac Kultury i Nauki – to najczęściej odwiedzane miejsca w Warszawie. W zeszłym roku przyjechało do stolicy prawie 26 milionów gości, w tym 9,7 miliona turystów, z których każdy zostawił po 810 złotych

Publikacja: 23.08.2018 10:47

Turyści dają Warszawie 8,7 punktu na 10

Foto: Filip Frydrykiewicz

Według raportu Stołecznego Biura Turystyki 25,75 miliona to o 24 procent więcej niż rok wcześniej. 2,6 miliona z nich stanowili turyści zagraniczni. Najwięcej było Niemców (228 tysięcy, 8,7 procent), Amerykanów (207 tysięcy, 7,9 procent), Brytyjczyków (205 tysięcy, 7,8 procent), Francuzów (169 tysięcy, 6,4 procent) i Ukraińców (147 tysięcy, 5,6 procent).

16 milionów gości przyjechało tylko na jeden dzień, a 9,7 miliona zatrzymało się na jedną noc lub więcej. Średnio turysta spędził w Warszawie 4,65 dnia. Ich główne cele to zwiedzanie zabytków (44 procent), wypoczynek (14 procent), odwiedzanie krewnych i znajomych (12 procent) i interesy (6 procent).

Z raportu wynika również, że 36 procent turystów krajowych przyjechało do Warszawy pociągiem, tyle samo samochodem, 22 procent  autobusem, a 6 procent wybrało samolot. Przy czym przybysze z zagranicy wybierali w większości jako środek transportu samolot (63 procent). Pozostali dotarli koleją – 17 procent, autobusem – 13 procent lub samochodem – 8 procent.

Warszawskie hotele, hostele i inne obiekty noclegowe udzieliły łącznie 6,2 miliona noclegów – prawie 9 procent więcej niż w 2016 roku.

Jak podaje Stołeczne Biuro Turystyki, przyjezdnych najbardziej interesują w stolicy: Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski i Muzeum Polin. Niektórzy zdradzają, że również brzegi Wisły są dla nich atrakcyjne.

Popularna jest także stara Praga, którą portal ekonomiczny „Business Insider” „zaliczył do ‚najfajniejszych dzielnic w Europie’, a portal Skyscanner uznał ją, obok placu Zbawiciela, za „jedno z najbardziej hipsterskich miejsc na świecie”.

Turyści doceniają atrakcje, zabytki, zróżnicowaną ofertę gastronomiczną i kulturalną, a warszawiaków postrzegają jako ludzi przyjaznych. Chętnie przyjechaliby tu ponownie (8,9 na 10) i zarekomendowaliby Warszawę znajomym (9 na 10). W 10-punktowej skali atrakcyjności oceniają nasze miasto na 8,7 punktu – zbadało Stołeczne Biuro Turystyki.

Raport zwraca uwagę na korzyści płynące z ruchu turystycznego. Wzrost liczby odwiedzających przekłada się na powstawanie miejsc pracy i większe przychody przedsiębiorców. Okazuje się, że turyści wydają w Warszawie coraz więcej – podczas pobytu średnio 810 złotych, czyli o 10 procent więcej niż w roku poprzednim. Przy czym ci z kraju zostawiali 438 złotych, a ci z zagranicy 1685 złotych.

W 2017 roku najwięcej wydali u nas Japończycy (przeciętnie 3,7 tys. złotych) i Amerykanie (2,3 tys. złotych).

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Egipt zamyka Wielkie Muzeum Egipskie. Zanim je na dobre otworzył
Zanim Wyjedziesz
Ułatwienia dla turystów jadących do Egiptu. „Koniec kolejek na lotniskach”
Zanim Wyjedziesz
Madonna di Campiglio boi się nadmiaru turystów. Ograniczy narciarzom karnety
Zanim Wyjedziesz
Azjatycki kraj do turystów: U nas podróżujecie bez gotówki. Płacicie w kryptowalutach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem