Uroczystość zostanie zorganizowana z okazji włączenia naszego kraju do amerykańskiego programu wyjazdów bezwizowych (Visa Waiver Program), który obejmie Polaków 11 listopada. To dlatego wśród pasażerów nie będzie jeszcze osób, które skorzystały z przywileju podróżowania do Stanów Zjednoczonych jedynie po zarejestrowaniu się w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorisation), jaki zastąpił obowiązek uzyskania wizy typu B1/B2 czyli umożliwiającej pobyty turystyczne i biznesowe do 3 miesięcy na terenie USA. Zgoda na taki wjazd przychodzi zazwyczaj nie wcześniej niż po kilkunastu godzinach od wypełnienia formularzy na stronie: usaestaonline.com/submit-esta/step-1 i zapłaceniu 14 dolarów. Niezbędny jest również paszport biometryczny ważny przynajmniej przez 6 miesięcy.
Polska będzie 39. krajem korzystającym z przywileju korzystania z ESTA i 25. w Unii Europejskiej. Nadal czekają na to Rumuni, Chorwaci i Bułgarzy.
Prawdopodobnie przyłączenie Polski do Visa Waiver Program gdyby LOT nie zainicjował akcji namawiania Polaków do występowania o wizy, tak żeby podnieść średnią wniosków prawidłowo wypełnionych, a więc nie odrzucanych z powodów formalnych. LOT robił to we własnym interesie, ma bowiem kilka połączeń z Polski do USA. Popierała ją między innymi Polska Izba Turystyki.
W tym czasie na pokładach samolotów polskiego przewoźnika pasażerowie słyszeli zachęty do składania wniosków wizowych w konsulatach USA. — LOT był głównym inicjatorem kampanii edukacyjnej „Bez wiz do USA”, która wystartowała na początku 2018 roku. Od liczby odmów zależała decyzja Amerykanów o przyznaniu Polakom takich samych praw, jak dotychczas miała już większość obywateli Unii Europejskiej. Dzięki zaangażowaniu Polaków obniżyliśmy odsetek odmów w procesie wizowym z 5,9 procent w 2017 roku do 2,8 procent w 2019 r. — wyjaśnia członek zarządu LOT-u ds. handlowych Michał Fijoł.
Atlantyckie rejsy są dla przewoźników z obu stron oceanu bardzo dochodowe. — LOT oferuje z Polski bezpośrednie loty do Nowego Jorku, Newark, Chicago, Miami, Los Angeles, a od 5 sierpnia 2020 roku zaproponujemy także połączenia do San Francisco. Z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa wykonujemy, w zależności od sezonu, tygodniowo 30-50 lotów — przypomina Fijoł.