Jarmark w Krakowie wśród najlepszych na świecie

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jeden z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika z tegorocznego rankingu telewizji CNN.

Publikacja: 10.12.2019 23:23

Jarmark w Krakowie wśród najlepszych na świecie

Foto: Fot. Jan Graczyński

Dziennikarz i podróżnik Joe Minihane, który opracował ranking, wymienił 17 jarmarków z całego świata, które warto odwiedzić, by poczuć magię i atmosferę świąt. Obok wydarzeń z Wiednia, Toronto, Kopenhagi, Barcelony, Berlina i Nowego Jorku w rankingu pierwszy raz znalazł się krakowski jarmark.

Minihane twierdzi, że przedświąteczne zakupy w Krakowie dostarczą wyjątkowych emocji. Odwiedzającym poleca kupienie staroci i „dziwnych, cudownych bibelotów”. Zachwala też ręcznie malowane bombki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Podaje, że w Krakowie najłatwiej jest poczuć magię świąt, bo tu opady śniegu są bardziej prawdopodobne niż w większości zachodnioeuropejskich miast.

Organizatorzy krakowskiego wydarzenia są podobnego zdania. – Oczywiście mamy wszystko, co poleca CNN, ale też wiele innych unikatowych rzeczy – mówi Dariusz Michalak z Artimu, firmy organizującej targi. – Na przykład lokalne produkty i rękodzieło kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę myślę, że o wyjątkowości naszego jarmarku decydują odbywające się przez cały grudzień występy artystów i odtwarzanie zwyczajów świątecznych. Naszym założeniem jest, aby była to przede wszystkim impreza kulturalno-handlowa, a nie tylko handlowa.

Krakowskie targi odbywają się na Rynku Głównym, w sąsiedztwie Sukiennic, czyli najstarszego marketu Krakowa, którego początki sięgają XIII wieku. Potrwają do 26 grudnia, a można je odwiedzić codziennie od 10 do 22. Po jarmarku bożonarodzeniowym rozpocznie się jarmark noworoczny, który potrwa do 6 stycznia.

""

Fot. Artim/kiermasze.com.pl

Foto: turystyka.rp.pl

Powrót do tradycji

Krakowskie targi odbywają się od ponad ćwierćwiecza. Kupcy z całej Polski (większość z Małopolski) i z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują swoje towary w ponad 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Można kupić wszystko, co potrzebne na świąteczne upominki i dekoracje: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, witraże, świece, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię.

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Ważną częścią targów jest jedzenie: punkty gastronomiczne to około 30 procent wszystkich stoisk. Są w nich popularne polskie potrawy z grilla, ale też od kilku lat coraz popularniejszy smażone oscypki, pierogi robione według staropolskich receptur, m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami. Powodzeniem cieszy się pajda wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie jest miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim” i świąteczne łakocie: prażone orzechy, krówki czy domowe ciasta. Są także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucza francuskiego czy młotków. Wiele osób kupuje je jako prezenty pod choinkę.

Dziady i kuźnia

Od lat na targach ustawiona jest kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Jest też stoisko, na którym można się nauczyć wyrabiać świece. A od pierwszego dnia targów trwają przeróżne imprezy artystyczne, pokazy obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami. Był m.in. konkurs i korowód szopek krakowskich, pisanie listów do Mikołaja czy impreza Mikołajowa.

21 i 22 grudnia odbędą się prezentacje wigilijnych stołów regionalnych. Tradycyjne wyroby regionalne wystawią wtedy Koła Gospodyń Wiejskich. Na najbarwniejszą imprezę jarmarku zapowiada się Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział kilkadziesiąt amatorskich folklorystycznych grup kolędników. A w Wigilię, 24 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się pokaz „Dziadów polskich” według inspiracji wieszcza.

""

Fot. Artim/kiermasze.com.pl

Foto: turystyka.rp.pl

W Polsce

Targi bożonarodzeniowe przygotowało też wiele innych miast. Każdy ma swoją specyfikę. We Wrocławiu organizowane są w bajkowej scenerii, a patronują im symbole miasta – olbrzymie krasnale. Krasnal o imieniu Prezentuś spełnia świąteczne życzenia gości. Na wrocławskim rynku stoi ogromny wiatrak przypominający te, jakie można oglądać przed świętami w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Święta w tym roku zaczynają się na jarmarku

Gdańskie targi odbywają się na Targu Węglowym. Ozdoby świąteczne, smakołyki, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn, Lodowa Górka, iluminacje 3D – to tylko niektóre atrakcje tej imprezy. Jest też  popularny Łoś Lucek, który przemawia ludzkim głosem.

W Poznaniu jarmark bożonarodzeniowy „Betlejem poznańskie” odbywa się na placu Wolności i Starym Rynku. Oprócz kramów z pamiątkami i specjałami kulinarnymi z całego świata jest roller coaster i diabelski młyn. 21 grudnia przez miasto przemaszeruje świąteczna parada.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Wjazd do Unii Europejskiej po staremu. System autoryzacji ETIAS nie jest jeszcze gotowy
Zanim Wyjedziesz
Drożeje największa atrakcja turystyczna Pienin. W wakacje cena przekroczy 100 złotych
Zanim Wyjedziesz
Warszawa zyska nową atrakcję turystyczną. „Wejdzie z nią na światową scenę”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zanim Wyjedziesz
Sztorm Olivier uderzył w Lanzarote – skutki w turystyce nawet przez kilka miesięcy