Jarmark w Krakowie wśród najlepszych na świecie

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jeden z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika z tegorocznego rankingu telewizji CNN.

Publikacja: 10.12.2019 23:23

Jarmark w Krakowie wśród najlepszych na świecie

Foto: Fot. Jan Graczyński

Dziennikarz i podróżnik Joe Minihane, który opracował ranking, wymienił 17 jarmarków z całego świata, które warto odwiedzić, by poczuć magię i atmosferę świąt. Obok wydarzeń z Wiednia, Toronto, Kopenhagi, Barcelony, Berlina i Nowego Jorku w rankingu pierwszy raz znalazł się krakowski jarmark.

Minihane twierdzi, że przedświąteczne zakupy w Krakowie dostarczą wyjątkowych emocji. Odwiedzającym poleca kupienie staroci i „dziwnych, cudownych bibelotów”. Zachwala też ręcznie malowane bombki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Podaje, że w Krakowie najłatwiej jest poczuć magię świąt, bo tu opady śniegu są bardziej prawdopodobne niż w większości zachodnioeuropejskich miast.

Organizatorzy krakowskiego wydarzenia są podobnego zdania. – Oczywiście mamy wszystko, co poleca CNN, ale też wiele innych unikatowych rzeczy – mówi Dariusz Michalak z Artimu, firmy organizującej targi. – Na przykład lokalne produkty i rękodzieło kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę myślę, że o wyjątkowości naszego jarmarku decydują odbywające się przez cały grudzień występy artystów i odtwarzanie zwyczajów świątecznych. Naszym założeniem jest, aby była to przede wszystkim impreza kulturalno-handlowa, a nie tylko handlowa.

Krakowskie targi odbywają się na Rynku Głównym, w sąsiedztwie Sukiennic, czyli najstarszego marketu Krakowa, którego początki sięgają XIII wieku. Potrwają do 26 grudnia, a można je odwiedzić codziennie od 10 do 22. Po jarmarku bożonarodzeniowym rozpocznie się jarmark noworoczny, który potrwa do 6 stycznia.

""

Fot. Artim/kiermasze.com.pl

turystyka.rp.pl

Powrót do tradycji

Krakowskie targi odbywają się od ponad ćwierćwiecza. Kupcy z całej Polski (większość z Małopolski) i z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują swoje towary w ponad 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Można kupić wszystko, co potrzebne na świąteczne upominki i dekoracje: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, witraże, świece, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię.

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Ważną częścią targów jest jedzenie: punkty gastronomiczne to około 30 procent wszystkich stoisk. Są w nich popularne polskie potrawy z grilla, ale też od kilku lat coraz popularniejszy smażone oscypki, pierogi robione według staropolskich receptur, m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami. Powodzeniem cieszy się pajda wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie jest miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim” i świąteczne łakocie: prażone orzechy, krówki czy domowe ciasta. Są także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucza francuskiego czy młotków. Wiele osób kupuje je jako prezenty pod choinkę.

Dziady i kuźnia

Od lat na targach ustawiona jest kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Jest też stoisko, na którym można się nauczyć wyrabiać świece. A od pierwszego dnia targów trwają przeróżne imprezy artystyczne, pokazy obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami. Był m.in. konkurs i korowód szopek krakowskich, pisanie listów do Mikołaja czy impreza Mikołajowa.

21 i 22 grudnia odbędą się prezentacje wigilijnych stołów regionalnych. Tradycyjne wyroby regionalne wystawią wtedy Koła Gospodyń Wiejskich. Na najbarwniejszą imprezę jarmarku zapowiada się Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział kilkadziesiąt amatorskich folklorystycznych grup kolędników. A w Wigilię, 24 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się pokaz „Dziadów polskich” według inspiracji wieszcza.

""

Fot. Artim/kiermasze.com.pl

turystyka.rp.pl

W Polsce

Targi bożonarodzeniowe przygotowało też wiele innych miast. Każdy ma swoją specyfikę. We Wrocławiu organizowane są w bajkowej scenerii, a patronują im symbole miasta – olbrzymie krasnale. Krasnal o imieniu Prezentuś spełnia świąteczne życzenia gości. Na wrocławskim rynku stoi ogromny wiatrak przypominający te, jakie można oglądać przed świętami w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Święta w tym roku zaczynają się na jarmarku

Gdańskie targi odbywają się na Targu Węglowym. Ozdoby świąteczne, smakołyki, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn, Lodowa Górka, iluminacje 3D – to tylko niektóre atrakcje tej imprezy. Jest też  popularny Łoś Lucek, który przemawia ludzkim głosem.

W Poznaniu jarmark bożonarodzeniowy „Betlejem poznańskie” odbywa się na placu Wolności i Starym Rynku. Oprócz kramów z pamiątkami i specjałami kulinarnymi z całego świata jest roller coaster i diabelski młyn. 21 grudnia przez miasto przemaszeruje świąteczna parada.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro