Madryt: Kanary nie powinny akceptować testów antygenowych

Rada Stanu doradzająca rządowi Hiszpanii kwestionuje dekret Kanarów, na podstawie którego podróżujący na archipelag mogą przy wjeździe okazać negatywny wynik testu na przeciwciała zamiast badania PCR.

Publikacja: 17.12.2020 10:46

Madryt: Kanary nie powinny akceptować testów antygenowych

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Rząd Hiszpanii wymaga, by podróżujący do Hiszpanii przedstawiali przy wjeździe negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Ostatnio dopuszczone zostały także badania TMA, które są nieco tańsze niż PCR i dają wynik o dwie godziny wcześniej.

Natomiast prezydent Wysp Kanaryjskich Ángel Víctor Torres wydał dekret, na mocy którego od 10 grudnia turyści mogą wjeżdżać na archipelag także na podstawie badań na przeciwciała. To autonomiczna decyzja, którą podważa teraz Madryt – donosi dziennik „El Diario” w swoim elektronicznym wydaniu. Zdaniem Rady Stanu, organu doradzającemu rządowi, obowiązujące jest prawo krajowe, nadrzędne wobec regionalnych.

CZYTAJ TEŻ: Wyspy Kanaryjskie przechodzą na testy antygenowe

O dopuszczenie testów antygenowych na Kanarach walczyła branża turystyczna, bo są one prostsze i tańsze. Konieczność posiadania badań PCR zniechęca wielu turystów do podróży. Tymczasem zima to tradycyjnie szczyt sezonu dla Wysp Kanaryjskich, dla europejskich touroperatorów jeden z niewielu kierunków, które mogą oferować w czasie pandemii.

Władze Kanarów wprowadzając swoje rozporządzenie wiedziały, że Madryt ma inne zdanie odnośnie dopuszczonych rodzajów testów i prowadziły w tej sprawie negocjacje. Apelowały nawet do rządu centralnego o dopuszczenie obok badań PCR także antygenowych dla turystów przyjeżdżających do Hiszpanii. Torres nadal podtrzymuje decyzję i zapowiada, że będzie rozmawiał o wspólnym stanowisku w tej sprawie.

Na razie raport Rady Stanu nie jest wiążący, prawne dysputy na ten temat rozpoczną się między obiema stronami i dopiero one wykażą, czy doszło do złamania przepisów krajowych.

ZOBACZ TAKŻE: Kanary wskazują, gdzie w Polsce można zrobić test na koronawirusa

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro