TFG: Ruch w biurach podróży wraca, ale bardzo powoli

W czerwcu biura podróży sprzedały imprezy turystyczne 191 tysiącom klientów. To 75 procent mniej niż rok wcześniej, ale dużo więcej niż w maju czy kwietniu.

Publikacja: 07.08.2020 12:51

TFG: Ruch w biurach podróży wraca, ale bardzo powoli

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W kwietniu spadek sprzedaży, liczony rok do roku, wyniósł 96 procent, a w maju 90 procent. Wynik czerwca można więc uznać za poprawę, choć jeszcze daleką od stanu z zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TFG: Coś drgnęło w wycieczkach

Jak wyjaśnia dyrektor Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego Renata Mentlewicz, klienci kupili w czerwcu 111 tysięcy wycieczek czarterowych (rok temu 313 tysięcy), 66 tysięcy wycieczek po Polsce i do krajów ościennych (w czerwcu 2019 było to 345 tysięcy) i 13 tysięcy wyjazdów zagranicznych z wykorzystaniem innego środka transportu niż czarter, czyli głównie autobusu lub regularnych linii lotniczych (przed rokiem – 90 tysięcy).

Biura podróży zadeklarowały za czerwiec składkę do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego na łączną kwotę 1,8 miliona złotych. Jednocześnie biura wykazały w deklaracjach anulowane z powodu pandemii wyjazdy, które powodują zmniejszenie składek do TFG o 3,6 miliona złotych. To oznacza, że z TFG kolejny miesiąc więcej gotówki wypłynęło niż do niego wpłynęło. Na koniec czerwca na jego koncie zdeponowane były 162 miliony złotych.

W sumie organizatorzy rozwiązali umowy z 290 tysiącami klientów. To dziesięć razy więcej niż w czerwcu 2019 roku.

– Od kwietnia w Funduszu nie przybywa środków za względu na kryzys w turystyce i dużą liczbę anulowanych wyjazdów i co za tym idzie wycofywanych składek – mówi Renata Mentlewicz. – Czekamy aż te proporcje się odwrócą i ponownie będziemy mogli odkładać środki na potencjalne przyszłe niewypłacalności. Liczymy, że nastąpi to już jesienią, kiedy sytuacja na rynku i w jego otoczeniu na tyle się poprawi, że ludzie znowu zaczną planować wypoczynek z wyprzedzeniem i zaczną rezerwować wyjazdy na sezon letni przyszłego roku. Optymistycznie przewidujemy, że niewielki plus zarejestrujemy w czwartym kwartale.

Z danych TFG wynika też, że topnieje liczba firm aktywnych na rynku turystycznym. W całym kraju zarejestrowanych jest w tej chwili 4555 organizatorów turystyki, podczas gdy w czerwcu było ich 4629, a w kwietniu 4659. Do tego 305 z nich zawiesiło w lipcu działalność i jest nieaktywnych.

W czerwcu wykreśliła się też rekordowa liczba organizatorów, bo aż 79. Zwykle w ostatnich miesiącach decydowało się na ten krok nie więcej niż 30 przedsiębiorców.

ZOBACZ TEŻ: Ruta Tour przegrała z koronawirusem. „Tak przykro nam się żegnać”

W kwietniu spadek sprzedaży, liczony rok do roku, wyniósł 96 procent, a w maju 90 procent. Wynik czerwca można więc uznać za poprawę, choć jeszcze daleką od stanu z zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TFG: Coś drgnęło w wycieczkach

Pozostało 89% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Do biur podróży wróciły obniżki. Z tygodnia na tydzień wakacje coraz tańsze
Biura Podróży
Nowa dyrektor w zespole Exim tours. Pokieruje sprzedażą i marketingiem
Biura Podróży
W Rembertowie stanął pierwszy salon Urlop.pl. "To nie jest nasze ostatnie słowo"
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą