TFG: Ruch w biurach podróży wraca, ale bardzo powoli

W czerwcu biura podróży sprzedały imprezy turystyczne 191 tysiącom klientów. To 75 procent mniej niż rok wcześniej, ale dużo więcej niż w maju czy kwietniu.

Publikacja: 07.08.2020 12:51

TFG: Ruch w biurach podróży wraca, ale bardzo powoli

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W kwietniu spadek sprzedaży, liczony rok do roku, wyniósł 96 procent, a w maju 90 procent. Wynik czerwca można więc uznać za poprawę, choć jeszcze daleką od stanu z zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TFG: Coś drgnęło w wycieczkach

Jak wyjaśnia dyrektor Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego Renata Mentlewicz, klienci kupili w czerwcu 111 tysięcy wycieczek czarterowych (rok temu 313 tysięcy), 66 tysięcy wycieczek po Polsce i do krajów ościennych (w czerwcu 2019 było to 345 tysięcy) i 13 tysięcy wyjazdów zagranicznych z wykorzystaniem innego środka transportu niż czarter, czyli głównie autobusu lub regularnych linii lotniczych (przed rokiem – 90 tysięcy).

Biura podróży zadeklarowały za czerwiec składkę do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego na łączną kwotę 1,8 miliona złotych. Jednocześnie biura wykazały w deklaracjach anulowane z powodu pandemii wyjazdy, które powodują zmniejszenie składek do TFG o 3,6 miliona złotych. To oznacza, że z TFG kolejny miesiąc więcej gotówki wypłynęło niż do niego wpłynęło. Na koniec czerwca na jego koncie zdeponowane były 162 miliony złotych.

W sumie organizatorzy rozwiązali umowy z 290 tysiącami klientów. To dziesięć razy więcej niż w czerwcu 2019 roku.

– Od kwietnia w Funduszu nie przybywa środków za względu na kryzys w turystyce i dużą liczbę anulowanych wyjazdów i co za tym idzie wycofywanych składek – mówi Renata Mentlewicz. – Czekamy aż te proporcje się odwrócą i ponownie będziemy mogli odkładać środki na potencjalne przyszłe niewypłacalności. Liczymy, że nastąpi to już jesienią, kiedy sytuacja na rynku i w jego otoczeniu na tyle się poprawi, że ludzie znowu zaczną planować wypoczynek z wyprzedzeniem i zaczną rezerwować wyjazdy na sezon letni przyszłego roku. Optymistycznie przewidujemy, że niewielki plus zarejestrujemy w czwartym kwartale.

Z danych TFG wynika też, że topnieje liczba firm aktywnych na rynku turystycznym. W całym kraju zarejestrowanych jest w tej chwili 4555 organizatorów turystyki, podczas gdy w czerwcu było ich 4629, a w kwietniu 4659. Do tego 305 z nich zawiesiło w lipcu działalność i jest nieaktywnych.

W czerwcu wykreśliła się też rekordowa liczba organizatorów, bo aż 79. Zwykle w ostatnich miesiącach decydowało się na ten krok nie więcej niż 30 przedsiębiorców.

ZOBACZ TEŻ: Ruta Tour przegrała z koronawirusem. „Tak przykro nam się żegnać”

W kwietniu spadek sprzedaży, liczony rok do roku, wyniósł 96 procent, a w maju 90 procent. Wynik czerwca można więc uznać za poprawę, choć jeszcze daleką od stanu z zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TFG: Coś drgnęło w wycieczkach

Pozostało 89% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji