Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 5 lipca, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tak zwaną tarczę prawną. "Założeniem projektu, oprócz reformy otoczenia regulacyjnego, jest także uwzględnienie aktualnych potrzeb przedsiębiorców, mających wspierać rozwój społeczny i gospodarczy po epidemii. W tym kontekście projekt zawiera istotne zmiany dla organizatorów turystyki" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, organizatorom turystyki przedłużono o 12 miesięcy termin zwrotu środków, wypłaconych podróżnym przez Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) z tytułu umów o udział w imprezach turystycznych, które nie odbyły się w związku z wybuchem pandemii. Organizatorzy turystyki będą musieli dokonać zwrotu pierwszej z rat do TFZ do 31 grudnia 2022 r. To oznacza, że kiedy przepis wejdzie w życie - przed projektem jeszcze cały proces legislacyjny: Sejm, Senat, podpis prezydenta, publikacja w Dzienniku Ustaw - będzie działał wstecz.
Jak uzasadnia Ministerstwo Sportu i Turystyki, które było inicjatorem wszystkich regulacji dotyczących turystyki, przedłużenie terminu jest uzasadnione pandemią, której przebieg w dużej mierze ogranicza możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne. Z kalkulacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że sytuacja finansowa organizatorów turystyki, którzy zapożyczyli się w TFZ jest bardzo zróżnicowana. Stąd wydłużenie terminu rozpoczęcia spłaty rat do TFZ odbędzie się według kryterium liczby klientów. Przedłużenie uzyskają te firmy, których liczba klientów w 2021 r. w porównaniu z liczbą klientów w 2019 r. wyniosła 40 procent lub mniej.
O całkowite umorzenie spłat kredytu zaciągniętego przez organizatorów w TFZ występowała do ministerstwa Polska Izba Turystyki. Podniosły się wtedy jednak głosy w środowisku turystycznym, że umorzenie nie byłoby sprawiedliwe, niektórzy touroperatorzy spłacili bowiem swoje długi wobec klientów bez uciekania się do pożyczki. Wystąpiłaby więc nierówność podmiotów. Wskazywano przy tym, że niektóre firmy - szczególnie te największe - wracają już na ścieżkę rentowności, umorzenie im zadłużenia byłoby więc bezzasadne.
Czytaj więcej
Wnosimy o dostęp do niskooprocentowanych pożyczek dla organizatorów turystyki, którzy nie mogli skorzystać z formy kredytowania, jaką były wypłaty z Turystycznego Funduszu Zwrotów - pisze do wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego Turystyczna Organizacja Otwarta.