Noclegi dla turystów pod specjalnym (higienicznym) nadzorem

„Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie” – pod tym hasłem Polska Organizacja Turystyczna lada dzień rozpocznie akcję certyfikowania obiektów noclegowych.

Publikacja: 06.05.2020 12:00

Noclegi dla turystów pod specjalnym (higienicznym) nadzorem

Foto: Fot. Bloomberg

Hotele, hostele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska i gospodarstwa agroturystyczne mogą już starać się o znak jakości, potwierdzający, że przestrzegają zalecań Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

WARTO: Polacy chcą odpocząć z daleka od koronawirusa

Cel – wzmocnienie zaufania turystów do obiektów noclegowych i całych regionów. Zapewnienie rzetelnej informacji na temat obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z wytycznymi GIS.

Akcję prowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Każdy obiekt, których chce do niej przystąpić musi sam zadbać o spełnienie wytycznych i wypełnić „Kartę dostosowania obiektu” potwierdzającą, że to zrobił i zgłosić to elektronicznie. Po zweryfikowaniu danych przez pracownika POT będzie mógł używać znaczka „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Musi się jednak liczyć z tym, że prawdziwość jego deklaracji może być sprawdzona.

CZYTAJ TEŻ: „Czysty i bezpieczny” – portugalski znak jakości w turystyce

System wymyślony przez POT zakłada, że kontrolerami będą pracownicy regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, którzy zostaną przeszkoleni „we współpracy z epidemiologami”. Jeśli odkryją uchybienia, zalecą „działania naprawcze”. Obiekt straci jednocześnie prawo używania znaku jakości. Dopiero kiedy poprawi swoją dbałość o higienę i zaprosi kontrolera ponownie do siebie (tym razem na swój koszt), będzie mógł liczyć na przywrócenie mu znaku.

Znaczek będzie przyznawany na rok. Jego uzyskanie nic nie kosztuje i jest dobrowolne.

― Otwarcie obiektów noclegowych po wymuszonym epidemią przestoju to dopiero początek odradzania się turystyki krajowej. Najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego zamierzamy wprowadzić certyfikację obiektów noclegowych opartą na przestrzeganiu wytycznych zaakceptowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny ― wyjaśnia prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Andrzejczyk nie ukrywa też, że nowy znak ma wzbudzić zaufanie do polskiej turystyki za granicą. – Ponieważ w Europie jest więcej podobnych inicjatyw, zaproponuję na forum narodowych organizacji turystycznych ujednolicenie systemu w skali całego kontynentu. To by bardzo pomogło europejskiej, w tym polskiej, turystyce – dodaje.

WARTO: Polacy chcą odpocząć z daleka od koronawirusa

Cel – wzmocnienie zaufania turystów do obiektów noclegowych i całych regionów. Zapewnienie rzetelnej informacji na temat obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z wytycznymi GIS.

Pozostało 89% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Hotele
Hotelarze oceniają, że październik był stabilny, ale listopad zapowiada się słabo
Hotele
Booking.com narzeka na koszty. Będzie zwalniał pracowników
Hotele
Grecka Grupa Mitsis zainwestuje ćwierć miliarda euro w odnowienie swoich hoteli
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Hotele
Prezes HOTREC: Atutem europejskiego hotelarstwa są tradycja i gościnność. Warto się ich trzymać