Wysokie ceny w hotelach Polakom niestraszne. Terminy świąteczne niemal wyprzedane

Nie bacząc na ceny i obostrzenia, Polacy postanowili w te święta nie siedzieć przy stole w domu. Bożonarodzeniowych rezerwacji jest nawet więcej niż w 2019 roku, przed pandemią - wynika z analizy platformy Noclegi.pl.

Publikacja: 14.12.2021 11:46

Wysokie ceny nie zniechęcają turystów do rezerwowania noclegów w Zakopanem, Krakowie, Wiśle i Krynic

Wysokie ceny nie zniechęcają turystów do rezerwowania noclegów w Zakopanem, Krakowie, Wiśle i Krynicy Zdroju

Foto: AFP, Kena Betancur

Średnia cena świątecznego wyjazdu jest wyższa aż o 20 procent od tej sprzed pandemii i wynosi ponad 99 złotych za osobę za noc, ale nie zniechęca to turystów do rezerwowania noclegów w Zakopanem, Krakowie, Wiśle czy Krynicy Zdroju - pisze portal rezerwacyjny Noclegi.pl. Co ciekawe, w tym roku popularnym kierunkiem jest też Warszawa.

- Pomimo cen turyści nie tylko decydują się wyjechać, ale też wydłużają świąteczny pobyt poza domem. W 2019 roku średni wyjazd trwał trzy dni, teraz są to cztery dni - mówi ekspert Noclegów.pl Natalia Jaworska, cytowana w komunikacie. - Najczęściej wybieramy apartamenty, ale powoli do łask wracają hotele. Następne w kolejności wyboru są pensjonaty, wille i domy gościnne. Najtaniej jest w kwaterach prywatnych, gdzie średni koszt wyjazdu może się zamknąć w kwocie 1318 złotych - dodaje.

Czytaj więcej

Hotelarze do premiera: Limity i niemożność sprawdzania certyfikatów nas pogrążają

Najdrożej jest w Zakopanem. Za pobyt czterech osób trzeba tam zapłacić 2589 złotych. - To wzrost o 63 procent względem 2019 roku. Jeśli nawet wziąć pod uwagę wydłużenie wyjazdu o jeden nocleg, to i tak ten wzrost jest znaczący - podkreśla Jaworska i dodaje, że branża najwyraźniej postanowiła wysokością cen zrekompensować sobie część strat związanych z obostrzeniami. Ponadto hotelarze nie są w tym okresie tak elastyczni jak w długi weekend listopadowy - większość wymaga przedpłaty lub nie daje możliwości zwrotu.

Taniej jest na przykład w Polanicy Zdroju, gdzie pobyt kosztuje średnio 796 złotych.

Nieco gorzej niż dwa lata temu sprzedają się noclegi sylwestrowe. Jednak jest to spadek minimalny, bo zaledwie pięcioprocentowy w porównaniu z 2019 rokiem. - Pamiętać należy, że przed pandemią rezerwowaliśmy noclegi z wyprzedzeniem, teraz zostawiamy to na ostatnią chwilę, więc te ostatnie wolne miejsca prawdopodobnie też zostaną sprzedane - zauważa Jaworska. Już teraz w Zakopanem i Karpaczu 99 procent obiektów jest w pełni zarezerwowanych na noc sylwestrową. Nieco więcej miejsc jest w Gdańsku (94 procent dostępnego obłożenia) oraz w Krakowie (90 procent).

Czytaj więcej

Mimo pandemii Polacy planują święta i sylwestra poza domem

W okresie noworocznym Polacy wybierają wyjazdy najczęściej trzydniowe. Średnia cena rezerwacji w Zakopanem to 2729 złote, a cena za osobę za noc to średnio 174 złote. Drogo też w Sopocie - średnio 157 za nocleg dla jednej osoby. Znacznie taniej jest za to w Kołobrzegu - 69 złotych za osobę czy w Poroninie - 76 złotych.

Hotele
Hotelarstwo czeka na pracowników. Konieczne zmiany w sposobie kształcenia
Hotele
Hotelarze do premiera: Limity i niemożność sprawdzania certyfikatów nas pogrążają
Nowe Trendy
Betlej: Omikron to zapowiedź piątej fali epidemii, a szczepień wciąż mało
Lotniska
Lotnisko w Modlinie: W listopadzie wyniki prawie jak przed pandemią
Nowe Trendy
Branża turystyczna Grecji: Turyści z Polski wyrastają u nas na potęgę
Popularne Trendy
Egipt - po zatruciu w hotelu władze biorą pod lupę usługi turystyczne