Półmetek wakacji - gości w hotelach nie ubywa, choć ceny rosną coraz szybciej

Prawie trzy czwarte hoteli dobrze ocenia półmetek wakacji - wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Lipiec przyniósł obiektom, szczególnie wypoczynkowym, większy ruch niż czerwiec.

Publikacja: 13.08.2024 15:51

Półmetek wakacji - gości w hotelach nie ubywa, choć ceny rosną coraz szybciej

Foto: Adobe Stock

Wyniki lipca były lepsze od czerwcowych w obiektach wypoczynkowych i nieco słabsze w hotelach biznesowych, co wynika z trwających wakacji - pisze Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w komunikacie podsumowującym wyniki najnowszej ankiety.

W porównaniu z lipcem ubiegłego roku hotele utrzymały obłożenie na zbliżonym poziomie, na uwagę zasługuje jednak wyraźne zwiększenie odsetka obiektów, które uzyskały wyższe średnie ceny.

Hoteli z frekwencją poniżej 30 procent było 8 procent , obłożenie powyżej 50 procent zanotowało zaś 77 procent (tyle samo co w czerwcu), w tym prawie połowa (47 proc.) powyżej 70 procent (również tyle samo co w czerwcu).

Prawie dwie trzecie hoteli biznesowych uzyskało obłożenie powyżej 50 procent , w tym 26 procent powyżej 70 procent. To wyniki gorsze niż w czerwcu o około 13 punktów procentowych. Frekwencji 30 procent nie osiągnęło 14 procent hoteli.

W obiektach wypoczynkowych obłożenie było zdecydowanie większe niż miesiąc temu: 86 procent hoteli zapełniło się w więcej niż połowie, w tym 70 procent miało obłożenie powyżej 70 procent. Obiektów, które zanotowały frekwencję poniżej 30 procent, było tylko 3 procent.

Czytaj więcej

Hotelarze: Lipiec nieco zawiódł oczekiwania, ale całe wakacje nie będą złe

Wyniki podobne do zeszłorocznych

Wskaźniki obłożenia były na podobnym poziomie co zeszłoroczne, równoliczne grupy zanotowały zarówno spadki, jak i wzrosty. W 45 procentach hoteli frekwencja pogorszyła się w stosunku do lipca ubiegłego roku, w tym 27 procent obiektów zanotowała obniżenie do 5 punktów procentowych.

Z kolei 44 procent hoteli poprawiło obłożenie w stosunku do lipca zeszłego roku, w tym 23 procent uzyskało frekwencję większą do 5 punktów procentowych. 11 procent hoteli miało wyniki na tym samym poziomie co rok wcześniej.

Hotele biznesowe wypadły nieco słabiej od wypoczynkowych. 36 procent poprawiło obłożenie w stosunku do lipca ubiegłego roku, w tym jedna piąta obiektów zanotowała wzrost frekwencji do 5 punktów procentowych. 46 procent hoteli zanotowało obniżenie obłożenia, w tym 22 procent do 5 punktów procentowych.

W 45 procentach obiektów wypoczynkowych wskaźnik obłożenia poprawił się w stosunku do lipca ubiegłego roku, w tym najliczniejszą grupę, 21 procent, stanowiły obiekty, które zanotowały wzrost frekwencji do 5 punktów procentowych. Z kolei 48 procent obiektów pogorszyło obłożenie, z najliczniejszą grupą 35 procent z frekwencją niższą do 5 punktów procentowych.

Tempo wzrostu cen przybrało na sile

W lipcu średnie ceny rosły, licząc rok do roku, a tempo wzrostu ponownie przybrało na sile (po słabszym czerwcu). Odpowiedzi wskazują, że 69 procent hoteli (o 17 punktów procentowych więcej niż w czerwcu) podniosło ceny w stosunku do lipca 2023 roku, w tym prawie połowa (47 proc.) odnotowała wzrost do 10 punktów procentowych.

31 procent  hoteli uzyskało ceny na poziomie zeszłego roku lub niższe, w tym jedna piąta utrzymała te same ceny, a 8 procent zanotowało spadek do 10 procent.

Czytaj więcej

Wyspy Kanaryjskie: Liczba mieszkań wakacyjnych rośnie lawinowo

Pozytywne prognozy na resztę wakacji

Dane dotyczące przyjętych rezerwacji na sierpień wskazują na umiarkowane, choć lepsze niż miesiąc temu prognozy dla hoteli biznesowych (co tłumaczy trwający sezon wakacji) oraz bardzo dobre, i znacznie lepsze niż miesiąc temu, dla obiektów wypoczynkowych.

24 procent hoteli (o 7 punktów procentowych mniej niż w czerwcu) w dniu wypełniania ankiety wskazało frekwencję poniżej 30 procent. Obłożenie powyżej 50 procent miało 41 procent obiektów (o 3 punkty procentowe więcej niż w czerwcu). Grupa hoteli „środka”,czyli z prognozą obłożenia od 30 do 50 procent, stanowiła 36 procent.

Jedna trzecia hoteli biznesowych nie przekracza frekwencji 30 procent, a powyżej 50 procent wskazuje 10 procent. Grupa hoteli z prognozą obłożenia w zakresie 30-50 procent jest najliczniejsza i stanowi 58 procent.

Trzy czwarte obiektów wypoczynkowych wykazuje frekwencją powyżej 50 procent (o 11 punktów procentowych więcej niż w czerwcu), w tym 24 procent zapełnione jest w więcej niż 70procentach, a 7 procent obiektów ma obłożenie poniżej 30 procent.

Czytaj więcej

Booking znowu nadużył pozycji. Zapłaci ponad 400 milionów euro kary

Dobry półmetek wakacji

Okres wakacyjny na półmetku wypada korzystnie i jest to zgodne z prognozami sprzed miesiąca. Prawie trzy czwarte (72 proc.) hoteli ocenia go dobrze, choć w tym 46 proc. poniżej oczekiwań. 19 proc. obiektów oceniło go źle, a dla 9 proc. nie ma on istotnego znaczenia.

Co zrozumiałe, oceny różnią się w podziale na hotele biznesowe i wypoczynkowe. Te pierwsze w 62 proc. oceniają pierwszy miesiąc wakacji dobrze (44 proc. poniżej oczekiwań), 28 proc. źle, a dla 10 proc. nie ma on znaczenia. Obiekty wypoczynkowe w 86 proc. oceniają lipiec dobrze (55 proc. poniżej oczekiwań), 10 proc. źle i dla 3 proc. nie ma on znaczenia.

W ankiecie przeprowadzonej od 1 do 6 sierpnia wzięły udział 123 hotele ze wszystkich województw. 74 proc. z nich to hotele miejskie, 28 proc. sieciowe, 41 proc. biznesowe, 24 proc. wypoczynkowe, a 35 proc. łączące profil biznesowy z turystycznym. 85 proc. ankietowanych hoteli ma nie więcej niż 150 pokojów, a 62 proc. mniej niż 100 (średnio 89). 93 proc. hoteli to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wyniki lipca były lepsze od czerwcowych w obiektach wypoczynkowych i nieco słabsze w hotelach biznesowych, co wynika z trwających wakacji - pisze Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w komunikacie podsumowującym wyniki najnowszej ankiety.

W porównaniu z lipcem ubiegłego roku hotele utrzymały obłożenie na zbliżonym poziomie, na uwagę zasługuje jednak wyraźne zwiększenie odsetka obiektów, które uzyskały wyższe średnie ceny.

Pozostało 93% artykułu
Hotele
Polska będzie miała turystyczny rekord - najdłuższy hotel w Europie. Nie nad morzem
Hotele
Zmiany w kierownictwie popularnego portalu z noclegami
Hotele
Sierpień w hotelach nietypowy, bo lepszy od lipca. To zasługa rekordowej sierpniówki
Hotele
Jest nowa nazwa dla warszawskiego Marriotta. Nawiązuje do najsłynniejszych gości
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Hotele
Wyjście Marriotta z flagowego hotelu w Warszawie. "Jesteśmy zaskoczeni, ale działamy dalej"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki