Rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa, Omikronu, i związane z tym restrykcje w podróżowaniu, które w ostatnich miesiącach były wprowadzane przez różne kraje, osłabiły proces odbudowy branży lotniczej. W grudniu popyt na międzynarodowe loty był o 58,4 procent mniejszy niż w 2019 roku. Przewoźnicy jednak z optymizmem patrzą na prognozy na lato i planują kolejne zakupy samolotów i rozbudowę siatki połączeń. Ze względu na rosnące koszty paliwa i wzrost opłat lotniskowych presja na podwyżki cen biletów jest coraz większa, nie musi to jednak oznaczać końca taniego latania.
Czytaj więcej
Prezes Ryanaira Michael O’Leary uważa, że po pandemii agenci turystyczni nie znikną, ale ich rola nie będzie już taka sama jak dotychczas. Mówi też, że nie boi się konkurencji ITA Airways po przejęciu ich przez Lufthansę i co powinien zrobić włoski rząd, by pobudzić turystykę.
IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) spodziewa się odbicia na rynku przelotów. W Europie oczekuje, że lepsza koordynacja restrykcji antycovidowych między rządami spowoduje szersze otwarcie rynków międzynarodowych i przywrócenie podróży transatlantyckich dla zaszczepionych podróżnych. Szans na ożywienie IATA upatruje jednak głównie w podróżach wewnątrzeuropejskich.
– Zdecydowanie zakładamy wzrost ruchu lotniczego – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria prezes należącej do Ryanaira linii lotniczej Buzz, Michał Kaczmarzyk. - Wprawdzie w zimie plany pokrzyżował nam nowy wariant wirusa, który przyhamował bookingi, ale lato zapowiada się bardzo dobrze. Poziom rezerwacji jest dobry, zakładamy więc, że wrócimy do latania z wykorzystaniem naszej floty w 100 procentach i rozwiniemy jeszcze naszą siatkę połączeń.
Największy w Europie przewoźnik planuje w związku z tym kolejne inwestycje. Zgodnie z planem do 2026 roku Ryanair zamierza przewozić 225 milionów pasażerów rocznie, o połowę więcej niż przed pandemią. W kolejnych dwóch latach dokupi też 210 nowych boeingów, a do ich obsługi zatrudni dodatkowych pięć tysięcy pracowników, głównie pilotów i członków personelu pokładowego.