Gdańskie lotnisko: Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej

Od początku roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył ponad milion pasażerów. Najlepszym pod względem liczby podróżnych miesiącem był sierpień.

Publikacja: 06.09.2021 12:32

Gdańskie lotnisko: Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej

Foto: Materiały prasowe

W sierpniu Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 362,2 tysiąca pasażerów, o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym i o ponad jedną trzecią mniej niż w rekordowym 2019 roku - informuje lotnisko w komunikacie. Najwięcej osób przyleciało i odleciało z Gdańska w niedzielę 15 sierpnia - w sumie nieco ponad 14 tysięcy. Operacji lotniczych było o prawie 20 procent więcej niż w sierpniu 2020 roku i o ponad 20 procent mniej niż w dwa lata wcześniej.

Od początku roku przez gdańskie lotnisko przewinęło się w sumie niemal 1,1 miliona pasażerów.

- To fantastyczna wiadomość dla nas, naszych pracowników i firm z nami kooperujących, a przede wszystkim linii lotniczych, które latają z Gdańska. Pękł nam pierwszy milion i idziemy po więcej - mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej

Gdańskie lotnisko: Lipiec o 100 procent lepszy od ubiegłorocznego

W sierpniu w ruchu regularnym pasażerowie najchętniej podróżowali do Londynu (27,6 tysiąca), Oslo (22,3 tysiąca), Sztokholmu (17 tysięcy), Amsterdamu (14,6 tysiąca) i Warszawy (11,5 tysiąca).

Z kolei w ruchu czarterowym w pierwszej trójce znalazły się Turcja (17,6 tysiąca pasażerów), Grecja (13,1 tysiąca) i Bułgaria (5,2 tysiąca). Samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży podróżowało o ponad 235 procent więcej pasażerów niż w sierpniu ubiegłego roku, a startów i lądowań linii czarterowych było dwukrotnie więcej.

Dobrze wyglądają też dane dotyczące wypełnienia samolotów. W sierpniu maszyny linii lotniczej Swiss lecące do Zurychu miały średnio ponad 90 procent zajętych miejsc. Podobne dane zanotował LOT w rejsach na Kos, Ryanair do Dublina, a Wizz Air do Barcelony i Alesund.

Siatka Portu Lotniczego Gdańsk liczy 91 połączeń z 76 lotniskami w 23 państwach (w tym w Polsce) realizowanych przez ośmiu przewoźników.

Czytaj więcej

Port Lotniczy Gdańsk: Zahamowaliśmy straty finansowe
Lotniska
Lotnisko Chopina: 5 mln pasażerów, już tylko 5 procent mniej niż przed covidem
Lotniska
Lotnisko we Wrocławiu z rekordową liczbą pasażerów. Wielka Brytania najpopularniejsza
Lotniska
Katowice Airport: To był najlepszy kwiecień w naszej historii
Lotniska
Prawie 315 tysięcy pasażerów w Modlinie. Lotnisko ma już poczekalnię "premium"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Lotniska
Lotnisko we Wrocławiu ma nowy zarząd
Lotniska
Wizz Air otworzy zimą nową trasę z Krakowa na południe Europy