Dane gości Marriotta w rękach hakerów

Bloomberg

Cyberprzestępcy włamali się do bazy danych gości sieci Starwood Hotel, należącej do Marriott International. Koncern w piątek przyznał, że hakerzy mogli wykraść informacje o 500 milionach rezerwacji

Po tej informacji kurs spółki na giełdzie przed otwarciem sesji spadł o 5 procent. Co ciekawe, śledztwo wykazało, że cyberprzestępcy skopiowali dane, a dostęp do nich mieli nawet od 2014 roku.

W sumie hakerzy zdobyli nie tylko nazwiska, adresy mailowe, numery telefonów, adresy, ale również numery paszportów, daty urodzenia, numery kart kredytowych i daty ich ważności. Marriott podał, że te ostatnie informacje były zaszyfrowane. Nie wiadomo, czy „włamywacze” potrafią je odkodować. Koncern twierdzi, że podjął kroki, by zabezpieczyć bazę.

Marka Starwood została kupiona przez Marriott w 2016 r. W tym roku transakcja została sfinalizowana.

To nie pierwszy tego typu wyciek danych klientów dużego koncernu w tym roku. Wcześniej ofiarą hakerów padła m.in. linia lotnicza British Airways. W ręce włamywaczy trafiły informacje o kartach kredytowych 380 tysięcy klientów. We wrześniu doszło zaś do najbardziej spektakularnego włamania – do Facebooka. Cyberprzestępcy uzyskali dostęp do kont 30 mln użytkowników, skradli też ich dane kontaktowe. Mówiło się, że hakerzy uzyskali dostęp do cyfrowych kodów logowania, które w najgorszym wypadku pozwalały przejąć dane 50 mln użytkowników. Dane 15 mln zawierały takie informacje jak nazwiska, czy maile i numery telefonów. W wypadku kolejnych 14 mln kont mogło chodzić również o relacje rodzinne, religię, miasto rodzinne, datę urodzenia, typy urządzeń używanych do uzyskania dostępu do Facebooka, wykształcenie czy miejsce pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Środkowe Włochy liczą na turystów, których wystraszyły trzęsienia ziemi

Na Wielkanoc przyjedzie do środkowych Włoch, do regionów doświadczonych przez serię trzęsień ziemi, nieco ...

Antalya bije rekordy popularności

14,5 miliona turystów odwiedziło w tym roku region Antalyi. Co trzeci przyjechał z Rosji. ...

Szykują się historyczne zwolnienia w Emirates

Dubajskie Emirates, jedna z najbardziej podziwianych i rozpoznawalnych linii lotniczych na świecie, przymierzają się ...

Aqua Park Zakopane

Tatry Super Ski przyciąga kolejnych przedsiębiorców

Do projektu Tatry Super Ski, w którym uczestniczy 17 stacji narciarskich na Podhalu, w ...

Coral Travel podnosi wyniki Zielonej Góry

Lotnisko Zielona Góra Babimost w czerwcu obsłużyło 3340 pasażerów. To najlepszy wynik tego portu ...

Polscy goście ważni dla Albanii

O prawie 74 procent wzrosła liczba Polaków odwiedzających Albanię w 2017 roku. Wszystkich obcokrajowców ...