Autorem projektu jest Antonio Pelosi, przedsiębiorca, który kiedyś sam przechodził długą rehabilitację.
Obiekt powstanie w dawnym budynku szkoły, nieopodal Piazza del Popolo, czyli w samym historycznym centrum Wiecznego Miasta. Niewielki, bo liczący maksymalnie 16-17 pokojów, Pierwszy Hotel Etyczny ma – zgodnie ze swoją nazwą – nie dyskryminować nikogo. Jego personel „w atmosferze zbliżonej do rodzinnej” stanowić będą ludzie o różnym stopniu i formie niepełnosprawności.
Hotel otworzy swoje podwoje jesienią 2018 roku. Jest wzorowany na uruchomionym w 2015 roku w Astii obiekcie prowadzonym przez chorych z zespołem Downa.
Pomysł na tego typu działalność powstał w 2009 roku w środowisku restauratorów. Jednym z uczniów lokalnej szkoły zawodowej Scuola di Formazione Colline Astigiane w Asti był Nicolo, chłopiec z chorobą Downa. Zgodnie z regulaminem, aby mógł otrzymać dyplom, musiał wcześniej odbyć staż w jednej z placówek gastronomicznych. Przyjęty na próbę przez jednego z restauratorów nie tylko zaliczył staż, ale stał się symbolem lokalu i dołączył do grona jego stałych pracowników. Jak opisuje, praca dopomogła mu w pokonaniu ograniczeń spowodowanych chorobą. Dziś mieszka sam, a właściciel restauracji powierza mu klucze i szkolenie młodszego personelu.
Nicolo stał się inspiracją dla projektu Albergo Etico. Podczas trzyletniej Akademii Niezależności, czyli szkolenia zawodowego, stażysta z zespołem Downa uczy się pracy na różnych stanowiskach hotelowych: w recepcji, kuchni i przy sprzątaniu pokojów. Ma dzięki temu nie tylko poznać zawód, lecz także przygotować się do pracy z grupą i klientami.