W 2019 roku tureckie hotele podrożały

Fot. Filip Frydrykiewicz

W ubiegłym roku za nocleg w hotelu w Turcji trzeba było zapłacić średnio o 10,7 procent więcej niż rok wcześniej.

Stowarzyszenie Tureckich Hotelarzy TÜROB zleciło analizę stopnia wykorzystania pokojów hotelowych w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku. Z raportu przygotowanego przez firmę STR wynika, że w tym czasie wskaźnik ten wzrósł o 2,5 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku i wyniósł 68,2 procent. Średnia cena dzienna doszła do 78,2 euro i była wyższa o 10,7 procent, a przychód na pokój wzrósł o 13,5 procent do 53,3 euro.

CZYTAJ TEŻ: Turcja zmienia zasady pobierania podatku turystycznego

Bliższa analiza pokazuje, że od stycznia do listopada średnie obłożenie w obiektach w Stambule wyniosło 74,8 procent, czyli wzrosło o 4,4 procent. Średnia cena noclegu to 90,2 euro (plus 9,8 procent), przychód na pokój zwiększył się o 14,6 procent do 67,4 euro.

Trochę słabiej pod tym względem prezentuje się Riwiera Turecka. W pierwszych 11 miesiącach tamtejsze hotele miały zajęte 66,6 procent pokojów, za które płacono średnio 91 euro (plus 12,4 procent), przychód na pokój wyniósł w tym czasie 60,6 euro i był o 15 procent większy niż przed rokiem.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny hoteli w Egipcie pójdą w górę?

TÜROB zestawia te wyniki z podsumowaniem dla kierunków europejskich. Od stycznia do listopada 2019 roku średnie obłożenie w hotelach na Starym Kontynencie wyniosło 73,2 procent, a przeciętna cena 113,8 euro. Pokazuje to, że w ciągu pierwszych 11 miesięcy roku obiekty w Stambule osiągnęły lepsze wyniki niż te w Europie pod względem liczby gości, a słabsze, i to o 25 procent, w kategorii ceny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jest projekt nowej ustawy dla biur podróży

Zabezpieczenie interesów turystów korzystających z tzw. pakietowania dynamicznego, likwidacja szarej strefy w turystyce, większa ...

TFG instruuje, jak wypełnić deklaracje o składkach

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny nagrał i udostępnił na swojej stronie internetowej filmy, pokazujące jak poprawnie ...

Delhi i Kolombo wśród nowości na Lotnisku Chopina

W czerwcu z Lotniska Chopina ruszają cztery nowe połączenia. Wzrasta liczba lotów krajowych. We ...

Rząd Francji stworzy narodowy portal rezerwacyjny

1,3 miliarda euro kosztować ma projekt stworzenia narodowego portalu rezerwacyjnego. Znajdą się w nim ...

Słowacy zdejmują maseczki i jadą za granicę

Słowacja w środę ponownie otworzy centra handlowe, teatry i kina – zapowiedział premier Igor ...

Wakacyjny Świat sprzeda ubezpieczenia HanseMerkura

HanseMerkur i sieć biur agencyjnych Wakacyjny Świat Turystyczni Doradcy rozpoczęli współpracę. Ubezpieczyciel zyskał dzięki ...