Hiszpańscy hotelarze proszą biura podróży o pieniądze

Fot. Bloomberg

Hiszpańscy hotelarze proszą niemieckich touroperatorów o zapłatę zaległych należności za klientów, których gościli w pierwszym kwartale roku.

Niemiecki touroperator FTI poinformował hotelarzy z Hiszpanii za pośrednictwem swojego biura incomingowego Meeting Point Spain o zamrożeniu wszystkich płatności co najmniej do 30 kwietnia – donosi hiszpański portal branży turystycznej Hosteltur. Jako przyczynę podaje odwołanie wszystkich wyjazdów do tego właśnie dnia, ale też konieczność zreorganizowania działalności operacyjnej.

Prezes federacji przedsiębiorców turystycznych i hotelarzy z Las Palmas Jose Maria Mañaricúa poprosił touroperatorów o zwrot pieniędzy, kiedy dostaną pomoc rządu Niemiec. Chodzi o rozliczenie za usługi zrealizowane w pierwszym kwartale. Zwraca uwagę, klienci zapłacili im za nie we wrześniu, październiku i listopadzie zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania szykuje pakiet pomocowy dla turystyki

Hiszpańscy przedsiębiorcy turystyczni w dużej części nie są objęci pakietem pomocowym przygotowanym przez tamtejszy rząd, ponieważ należą do grupy małych i średnich przedsiębiorstw (zatrudniają więcej osób niż limit przewidziany przez polityków). A muszą utrzymywać pracowników, spłacać kredyty i ponosić inne koszty.

Sytuacja jest trudna nie tylko dla hotelarzy z Wysp Kanaryjskich, ale też tych z Balearów czy z Benidormu, gdzie 60-70 procent obrotów pochodzi ze współpracy z touroperatorami. Niektóre obiekty realizują wyłącznie zamówienia biur podróży. Teraz tracą więc płynność finansową, zaczyna brakować im gotówki, dlatego występują do władz o wsparcie, jak zwolnienie z podatków na czas zamknięcia obiektów czy uelastycznienie warunków kredytów bankowych.

ZOBACZ TAKŻE: Wyspy Kanaryjskie mówią „do zobaczenia”

Dyrektor działu hotele w Colliers International Miguel Vazquez twierdzi, że branża jest dziś w lepszej sytuacji niż w czasie kryzysu z 2008 roku, ale na powrót do normalności trzeba będzie poczekać do 2021 roku. Jego zdaniem tegoroczny sezon letni jest już stracony.

W zeszłym roku Wyspy Kanaryjskie odwiedziło 15 milionów gości, w 2021 roku należy spodziewać się, że będzie ich 10 milionów, czyli tyle co w 2009 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stacjonarni agenci radzą sobie lepiej

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii zamknęło się 87 stacjonarnych biur agencyjnych. To duża ...

Jeremy Clarkson zachwala pierwszą klasę Emirates

Przesuwane drzwi, wystrój nawiązujący do mercedesów klasy S, a przede wszystkim prywatność, która sprawia, ...

Londyn: Słona kara za nielegalny wynajem

110 tysięcy funtów kary dostał londyńczyk, który nielegalnie wynajmował na Airbnb swoje mieszkanie w ...

Gdańskie lotnisko dobuduje sobie nowy pirs

W 2035 roku lotnisko w Gdańsku może obsługiwać niemal 10 milionów pasażerów. Nowe inwestycje ...

Grecja traci przez wyższy podatek turystyczny

Podniesienie VAT-u na wyspach greckich nie przełożyło się na większe wpływy do państwowej kasy ...

Białystok ma już wykonawcę pasa na lotnisku

Miasto Białystok rozstrzygnęło przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany. Było to ...