Rosną wydatki na podróże. Turyści zamiast pamiątek wolą wizytę w barze

W tym roku liczba pasażerów samolotów może zwiększyć się o 1,5 miliarda wobec 2021 roku. Już teraz widać znaczne ożywienie w podróżach, a liczba rezerwacji jest większa niż w 2019 roku - podaje Instytut Mastercard Economics.

Publikacja: 23.05.2022 09:38

Rosną wydatki na podróże. Turyści zamiast pamiątek wolą wizytę w barze

Foto: AFP, Lillian Suwanrumpha

Instytut Mastercard Economics przeprowadził analizę zakupów usług turystycznych na 37 rynkach. Okazuje się, że liczba zamówień na loty o charakterze prywatnym i biznesowym przekroczyła już wartości notowane w tym samym czasie przed pandemią. Widać też, że zwiększyły się wydatki na rejsy wycieczkowe, przejazdy autokarowe i kolejowe. Autorzy raportu twierdzą, że jeśli ten trend się utrzyma, w tym roku na całym świecie w podróż samolotem wybierze się 1,5 miliarda pasażerów więcej niż przed rokiem.

Czytaj więcej

Europejska turystyka nadal potrzebuje wsparcia. Kraje nie mają równych szans

Jak czytamy w raporcie, do końca kwietnia rezerwacje na loty w celach wypoczynkowych i służbowych przekroczyły o 25 procent poziom sprzed pandemii. W wypadku prywatnych podróży na krótkim dystansie zmiana na plus wynosi 25 procent, a na średnim 27 procent. W kategorii biznesowych podróży lotniczych wynik lepszy niż w 2019 roku udało się osiągnąć pierwszy raz w marcu, a te długodystansowe zanotowały dwucyfrowy wzrost w kwietniu. Motorem napędowym był powrót ludzi do biur.

Ożywienie widać też w innych segmentach turystyki. I tak sprzedaż rejsów wycieczkowych wzrosła rok do roku od stycznia do końca kwietnia o 62 punkty procentowe, ale w dalszym ciągu jest mniejsza niż przed pandemią. Inaczej sytuacja wygląda w przejazdach autokarowych – tu sprzedaż jest taka jak w 2019 roku, w wypadku kolei jest ich mniej o 7 procent. Wzrosły natomiast wydatki na opłaty drogowe i wynajem samochodów, odpowiednio o prawie 19 i 12 procent.

Kolejną ciekawostką jest to, że turyści zagraniczni w odwiedzanym miejscu więcej wydają na przyjemności niż na pamiątki. W tym pierwszym wypadku widać wzrost o 34 procent wobec 2019 roku – głównie chodzi o wyjścia do barów i klubów nocnych (+72 procent) i do parków rozrywki, muzeów, na koncerty i inne przyjemności (+35 procent). W tej kategorii widać duże ożywienie w Singapurze – tu na doświadczenia goście z zagranicy przeznaczyli dotąd o 60 procent więcej pieniędzy niż przed pandemią, w Stanach Zjednoczonych jest to o około 23 procent więcej. W Wielkiej Brytanii w każdym z analizowanych miesięcy zmiana na plus była dwukrotna, ale w kwietniu doszła do 140 procent.

Czytaj więcej

Europa nie boi się, że wojna zabierze jej turystów. „Spodziewamy się dobrego sezonu”

Pozytywne trendy w podróżach można zaobserwować głównie tam, gdzie restrykcje pandemiczne są luzowane. Wyjątkiem jest region części Azji i Pacyfiku.

Najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi są obecnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwajcaria, Hiszpania i Holandia.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Nowe Trendy
Warszawa coraz więcej zarabia na turystyce. „Atrakcyjność miasta przekłada się na zyski”
Nowe Trendy
Za rok ponad milion Polaków w Egipcie. „Rozmawiamy o zniesieniu paszportów”
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska