Raport „Kryzysy w turystyce - skutki i wnioski z europejskich destynacji” Europejskiej Komisji Turystyki podkreśla, że rośnie częstotliwość i kaliber kryzysów, które mają bezpośredni wpływ na turystykę. Jak wskazuje prezes ETC, Miguel Sanz, turystyka należy do branż gospodarki najbardziej podatnych na skutki uboczne takich sytuacji, dlatego poszukiwanie sposobów uodparniających ją nie jest już luksusem, ale koniecznością.
Czytaj więcej
W obliczu masowej turystyki coraz więcej miast i regionów na świecie wprowadza opłaty dla odwiedzających. Tłumaczą to chęcią ochronienia charakteru miejsca i działaniem na rzecz zrównoważenia podróży - pisze w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.
Turystyka to dziedzina szczególnie wrażliwa na kryzysy
Raport stwierdza, że podróże są „szczególnie podatne na ekstremalne zjawiska pogodowe i inne klęski żywiołowe, wojny i ataki terrorystyczne, niepokoje społeczne, cyberataki i awarie systemów informatycznych” i ostrzega, że modele pogodowe stają się coraz bardziej nieprzewidywalne – podczas gdy niektóre regiony zmagają się z falami upałów i suszami, na innych występują rozległe powodzie.
Choć turystyka nie dała się pokonać pandemii koronawiarusa, błędem byłoby zakładać, że inne kryzysy i kataklizmy jej nie dotkną. Trudno na przykład było się spodziewać, że w kwietniu w ciągu 12 godzin spadnie tyle deszczu, ile przez cały rok, a lotnisko będzie musiało zawiesić działalność operacyjną. ETC przypomina też, że w 2023 roku w Europie doszło do największego z notowanych w historii pożaru lasu, pojawiły się fale ekstremalnych upałów, ulewy i powodzie.
Czytaj więcej
- Wiele miejsc turystycznych funkcjonuje normalnie, nawet te, które były częściowo zalane. Osoby, które wykupiły wypoczynek w tych miejscach dostaną uczciwą odpowiedź, czy są tam szkody, które uniemożliwiają ten wypoczynek - mówi premier Donald Tusk.