Artykuł „Opodatkowanie turystów jest w modzie", który ukazał się w ostatni weekend w „Financial Times”, porusza temat będący obecnie w centrum uwagi, czyli wprowadzanie opłat turystycznych, jako sposobu zarządzania masową turystyką i chronienia miejsc popularnych wśród turystów. Wiele miejsc na świecie staje przed wyzwaniem zrównoważenia korzyści ekonomicznych płynących z turystyki z jednej strony, z ochroną swoich zasobów naturalnych i kulturowych - zauważa brytyjski dziennik. Coraz więcej decyduje się na nałożenie podatków na turystów. Mają one pomóc w zarządzaniu rosnącym ruchem turystycznym.
Czytaj więcej
Włoski rząd chce sięgnąć głęboko do kieszeni turystów. Rozważa podniesienie podatku turystycznego do nawet 25 euro za noc w wypadku najdroższych noclegów.
Turyści muszą płacić dodatkowo w coraz to nowych miejscach
„Niezależnie od tego, czy dotyczy to opłat hotelowych, podatków od parków narodowych, czy płacenia dodatkowej opłaty za przywilej bycia turystą — opodatkowanie turystów staje się coraz powszechniejsze” – czytamy w „Financial Times”.
Gazeta przypomina, że wiele popularnych kierunków, od Ibizy po Bhutan, od dawna nakłada dodatkowe opłaty na odwiedzających, a obecnie ich śladem idą nowe miasta i regiony. „Wenecja i Bali wprowadzą opłaty dla turystów. Grecja wprowadziła w styczniu, jako część szerszej akcji chroniącej środowisko, opłatę na rzecz klimatu, a Nowa Zelandia ogłosiła w zeszłym tygodniu plan wprowadzenia od przyszłego roku 'opłaty dla odwiedzających'”.
Opłaty od turystów sposobem na ograniczenie ruchu i zrównoważenie jego skutków
„Dochody z turystyki mogą pomóc w uczynieniu masowej turystyki bardziej zrównoważoną” – ocenia redakcja. Dziennik podkreśla, że tego rodzaju podatki mogą wspierać utrzymanie infrastruktury turystycznej, ochronę dziedzictwa kulturowego i lokalnej sztuki. „Sztuka, która często jest pierwsza do skreślenia w czasie kryzysu finansowego, może przetrwać dzięki wsparciu z opłat od turystów” — czytamy. W wielu miejscach wpływy z takich opłat są inwestowane w lokalne społeczności, pomagają odnawiać zabytki i rozwijać infrastrukturę, która nie tylko służy turystom, ale również mieszkańcom.