Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał kolejne uzupełnienie ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Wśród znajdujących się w niej przepisów jest też i ten przygotowany przez departament turystyki Ministerstwa Rozwoju i Technologii (obecnie departament turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki), dzięki któremu bonem turystycznym będzie można płacić za noclegi, usługi turystyczne i jednodniowe wycieczki do końca września 2022 roku. Wcześniej ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewidywała, że bony będą aktualne do końca marca 2022 roku.
Czytaj więcej
Zamiast do 31 marca 2022 roku, bon turystyczny będzie ważny do końca września tego roku - zdecydował rząd.
Wydłużenie okresu aktywności bonów o pół roku ma służyć lepszemu wykorzystaniu tego programu łączącego zalety wsparcia rodzin z dziećmi (bon ma wartość 500 złotych i przysługuje na każde dziecko, a na dzieci z niepełnosprawnością nawet 1000 złotych) z pomocą branży turystycznej w trudnym okresie wychodzenia z kryzysu pandemicznego.
Najświeższe dane pokazują, że z puli 4 miliardów złotych przeznaczonych na bon w budżecie państwa, wykorzystana został dopiero niecała jej połowa.
Liczba aktywowanych do tej pory bonów to 3,2 miliona, czyli połowa z 7,2 miliona, do których są uprawnione rodziny z dziećmi. Dotąd beneficjenci użyli 2,5 miliona bonów (nie trzeba od razu wydawać całej sumy, można korzystać z bonu po trochu) i zapłacili nimi 1,97 miliarda złotych. Tyle pieniędzy trafiło do 28 tysięcy przedsiębiorców turystycznych, którzy zarejestrowali się w ewidencji, jako chcący korzystać z możliwości przyjmowania rozliczeń bonami. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła 1548 z nich certyfikatem dobrych praktyk.