Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał kolejne uzupełnienie ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Wśród znajdujących się w niej przepisów jest też i ten przygotowany przez departament turystyki Ministerstwa Rozwoju i Technologii (obecnie departament turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki), dzięki któremu bonem turystycznym będzie można płacić za noclegi, usługi turystyczne i jednodniowe wycieczki do końca września 2022 roku. Wcześniej ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przewidywała, że bony będą aktualne do końca marca 2022 roku.

Czytaj więcej

Rząd przedłuży bon turystyczny na kolejne wakacje. Została jeszcze duża suma

Wydłużenie okresu aktywności bonów o pół roku ma służyć lepszemu wykorzystaniu tego programu łączącego zalety wsparcia rodzin z dziećmi  (bon ma wartość 500 złotych i przysługuje na każde dziecko, a na dzieci z niepełnosprawnością nawet 1000 złotych) z pomocą branży turystycznej w trudnym okresie wychodzenia z kryzysu pandemicznego.

Najświeższe dane pokazują, że z puli 4 miliardów złotych przeznaczonych na bon w budżecie państwa, wykorzystana został dopiero niecała jej połowa.

Liczba aktywowanych do tej pory bonów to 3,2 miliona, czyli połowa z 7,2 miliona, do których są uprawnione rodziny z dziećmi. Dotąd beneficjenci użyli 2,5 miliona bonów (nie trzeba od razu wydawać całej sumy, można korzystać z bonu po trochu) i zapłacili nimi 1,97 miliarda złotych. Tyle pieniędzy trafiło do 28 tysięcy przedsiębiorców turystycznych, którzy zarejestrowali się w ewidencji, jako chcący korzystać z możliwości przyjmowania rozliczeń bonami. Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła 1548 z nich certyfikatem dobrych praktyk.

Po przedłużeniu bonu będzie można zapłacić nim do końca września za usługi, których wykorzystanie przypadnie nawet po tej dacie.