Po Londynie na rowerze śladami Conrada

Filip Frydrykiewicz

Mieszkańcy Londynu mogą od dzisiaj wybrać się na trzygodzinne wycieczki rowerowe po miejscach związanych z angielskim pisarzem polskiego pochodzenia Josephem Conradem. To wspólny projekt Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Instytutu Książki w Krakowie i firmy Fat Tire

Trasa wyprawy – przygotowana we współpracy ze znanym conradystą prof. Robertem Hampsonem – prowadzi m.in. przez doki świętej Katarzyny, w których autor „Jądra ciemności” nabywał uprawnień sternika, dawny dom marynarski, w którym pomieszkiwał przez 16 lat, a także okolice katedry świętego Pawła, gdzie pisarz rozpoczął karierę i podpisał pierwszy kontrakt na publikację swoich prac.

Przewodnik Daniel Zilio tłumaczył, że w trakcie zwiedzania można poznać odpowiedzi na kluczowe pytania: jak pisarz trafił do Londynu, co robił w dokach i w jak stał się słynnym autorem.

– Pierwszy raz „Jądro ciemności” przeczytałem w liceum. Pamiętam, że mi się podobało, ale jako nastolatkowi było mi trudno zrozumieć pewne idee. Wróciłem do tekstu jak miałem dwadzieścia kilka lat, a teraz przeczytałem trzeci raz, szykując się do wycieczek i zdałem sobie sprawę, jak wspaniały to jest tekst – mówi Zilio.

Jego zdaniem Conrad „jest jednym z najbardziej fascynujących pisarzy, jacy żyli – nie tylko jako twórca, ale też po prostu jako człowiek ze swoją wyjątkową historią”. – Wiele osób, z którymi się spotykam, które czytało jego książki, nie ma pojęcia, że był Polakiem, mówił po polsku, a nawet kiedy wypowiadał się po angielsku słychać było w tym polski akcent. To dla nich coś zupełnie nowego – wyjaśnia.

Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Robert Szaniawski ocenia, że Conrad jest „klasykiem języka angielskiego, to jest absolutnie bezdyskusyjne”. Ale „cały czas interesował się Polską”.

Rowerowe wycieczki śladami Conrada są bezpłatne i będą dostępne przez cały wrzesień, w każdą sobotę. Organizatorzy zapewniają rowery i kaski.

Joseph Conrad – właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski – urodził się w 1857 roku w polskiej rodzinie w Berdyczowie w Rosji (obecnie terytorium Ukrainy), a od 1894 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku angielskim. Zmarł w wieku 66 lat w Bishopsbourne w Anglii. Jest pochowany w Canterbury.

Sejm ustanowił rok 2017, w którym przypada 160. rocznica urodzin pisarza, Rokiem Conrada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Petersburg z własnymi centrami turystycznymi

Petersburg to pierwsze rosyjskie miasto, które otworzy za granicą własne punkty informacji turystycznej – ...

Kos: Nie można było ustać na podłodze

Jestem w samym mieście Kos. O godzinie 1.35 w nocy nagle zaczęło się wszystko ...

Wizz Air: Zakazać klasy biznes na krótkich trasach

Prezes Wizz Aira wzywa do zakazania lotów w klasie biznes w rejsach krótszych niż ...

W biurach podróży drzwi się nie zamykają

Imponująco wygląda ruch w biurach podróży pod koniec sezonu letniego. W ostatnim tygodniu sprzedaż ...

Rainbow: Przedsprzedaż zimy urosła o 10 procent

O 10 procent zwiększyła się – porównując rok do roku – przedsprzedaż wyjazdów z ...

Funclub zaprasza do nowych autokarów

Z początkiem grudnia na drogi wyjadą dwa nowe autokary – irizary i8 Platinum+. Będą ...